Az afriport.hu úgy tudja, nem szervezett csoporttal, hanem magánemberként utazott Etiópiába az a magyar turista, aki életét vesztette egy terrortámadásban. Etiópia magyarországi tiszteletbeli konzulja, dr Ashaber Wanna az AfriPORT-nak azt mondta, tudomása szerint a szegedi illetőségű magyar állampolgár és a vele utazó külföldiek a turisták számára nem ajánlott, kifejezetten veszélyes területre indultak. Valószínű, hogy átlépték a határt és így kerültek Eritrea területére. A tiszteletbeli konzul további részleteket későbbre ígért a lapnak.
Az origo.hu úgy tudja, a halottak között két magyar is van, erről Bereket Simon, az etióp kormányszóvivő tájékoztatta a lapot.
Egyelőre ellentmondásos információkat kaptak a magyar hatóságok is arról, hogy hány magyar állampolgárságú halottja van az etiópiai terrortámadásnak, közölte Szijjártó Péter.
Diplomáciai források két magyar halottról tudnak, de a Terrorelhárítási Központ saját forrásai, valamint a Külügyminisztérium etiópiai partnerei is hivatalosan egy áldozatról adtak hírt. Hasonlóan az esetleges magyar sérültek számáról sem lehet még biztosat tudni információt – tájékoztat a közlemény. Pontosabb információk csak a délutáni órákban állnak majd rendelkezésre, közölte a Miniszterelnökség.
Bereket Simon közlése szerint a szomszédos Eritreából származó fegyveresek kedd hajnalban támadták meg a csoportot. Két etiópot is túszul ejtettek. Eritrea tagadja felelősségét, írja a washingtonpost.com. A turitstacsoportban osztrákok, belgák, németek, magyarok és olaszok is voltak, mondta el a szóvivő.
Az etióp állami televízió keddi riportja még arról számolt be, hogy a megtámadt csoportban nyolc turista volt, de az osztrák külügyminiszter, Peter Launsky-Tiefenthal kedd esti közleménye szerint két turistacsoport, összesen 22 ember szenvedhette el a terrortámadást, az adat azonban nem hivatalos, hangsúlyozta.
A turisták Etiópia Afar régiójának északi, vulkanikus régióját látogatták meg, a tengerszint alatt fekvő terület látványos sómezőiről híres. Bereket szerint „egy, az eritreai kormány által kiképzett és felfegyverzett csoport” támadta meg a turistákat akik a határtól 20-25 kilométerre tartózkodtak, idézi a washingtonpost.com. Eritrea Afrikai Unióba akkreditált nagykövete, Girma Asmerom szerint azonban Etiópia állítása „teljes méretékben hazugság” és a támadás Etópia belső ügye.
A magyar kormány szerda reggeli közleménye szerint, a kormány további információkat gyűjt az etiópiai merényletről. Orbán Viktor miniszterelnököt az illetékes magyar kormányzati szervek tájékoztatták arról, hogy Etiópiában terrortámadásban életét vesztette egy magyar állampolgár. A miniszterelnök utasításának megfelelően a Terrorelhárítási Központ és a Külügyminisztérium – együttműködve külföldi partnereikkel – jelenleg további információk beszerzésén dolgozik, hogy az eset összes körülményére fény derüljön, beleértve azt is, vannak-e további magyar érintettjei a terrortámadásnak - közölte szerda reggel Szijjártó Péter.
A magyar Külügyminisztérium 2009 óta nem javasolja a magyar állampolgároknak, hogy Etiópiának az eritreai, a szomáliai, a szudáni és a kenyai határ térségének 50 km-es övezetébe, valamint Etiópia szomáliaiak lakta régiójának területeire (Fik, Degehabur, Gode, Korahe és Warder) utazzanak. Etiópia többi része a „II. Fokozott biztonsági kockázatot jelentő célországok és térségek” kategóriába tartozik.
A Külügyminisztérium weboldalán arra is felhívja a figyelmet, hogy az Etiópia területén véletlenszerűen kiválasztott célpontok elleni terrorista merényletek bekövetkezését nem lehet kizárni. A terrortámadások kiemelt célpontjainak lehetnek a jelképértékkel bíró helyek, épületek (vallási központok, kormányzati és igazgatási épületek, a légi-, vasúti és víziközlekedési infrastruktúra), a turisztikai központok, továbbá minden olyan hely, ahol emberek tömegben gyülekeznek. A terrortámadások veszélyére hivatkozással az etiópai hatóságok a repülőterek, szállodák és kormányépületek őrizetét megerősítették.
Etiópiában hivatásos magyar külképviselet nem, csak tiszteletbeli konzuli hivatal működik. Az Etiópiába is akkreditált magyar nagykövetség Nairobiban (Kenya) található.
Etiópia és Eritrea 1998 és 2000 között határ menti harcokat folytatott egymással, amely 80 000 életet követelt.