A szocreálból is lehet turisztikai termék

Tizenegy közép- és kelet-európai országból tizennyolc város, intézmény, egyházmegye, s más szerveződés vesz részt az ATRIUM projektben, amely a 20. századi totalitárius rezsimek építészetével, egyebek mellett annak turisztikai hasznosítási lehetőségeivel foglalkozik. Magyar részről Győr Megyei Jogú Város, valamint a győri Széchenyi István Egyetem kapcsolódott be a programba.

A szakemberek szerint legmaradandóbb művészeti értékek közé tartoznak az épületek, mivel ezek az alkotások mindennél masszívabban állnak. A történelmi közelmúlt totalitárius rezsimjeinek korszakára a monumentális épületek demonstratív létrehozása és feledhető tömegházak unalmas, szomorú látványa egyaránt jellemző volt. A korszak jellegzetes épületeinek feltárására és az arra érdemesek turisztikai hasznosítására jött létre az ATRIUM projekt.

A programban a Széchenyi Egyetem építészek és turisztikai szakemberek bevonásával próbálja azokat a tipikus épületeket megtalálni, amelyekben érdemes programokat tervezni. Esettanulmányokban dokumentálják, s digitális rendszerben katalogizálják Győr szocialista-realista építészeti emlékeit. Ezzel is segítik az európai kulturális útvonal kidolgozását. Győr várossal közösen helyi kulturális útvonalat, helyi kultur-turisztikai termékeket és idegenforgalmi csomagot dolgoz ki, melynek tesztelésére három napos kísérleti eseményt is szerveznek a projekt utolsó periódusában.

Esettanulmányok győri épületekre

A Győrben megtalálható jellegzetesen szocreál épületek között egyaránt találhatók lakó-és középületek, szolgáltató, oktatási és szociális intézmények. Ezek főleg a sztálinista időszak eredményei. 1952 és 1959 között tervezték és építették őket. A munkások számára épített lakótömbök a dekoratív sztálinista szovjet modellt követik. A középületek a kormányzatnak a nép igényeivel kapcsolatos állásfoglalását fejezik ki. Ezek kevésbé tükrözik a sztálinista befolyást, inkább a hagyományos helyi építészet szellemét követik.,

A projekt keretében a győriek nyolc esettanulmányon keresztül mutatják be a város szocreál építészetét. 1950-ből a Lukács Sándor Középiskolát, 1953-ból egy Nádorvárosi lakóház épületegyüttest, valamint két Szent István úti lakótömböt, 1954-ből a Bercsényi Miklós Középiskolát, 1956-ból a MÁV pályaudvart és postahivatalt és az ÁNTSZ épületét, a hetvenes évekből pedig a Nemzeti Színházat ismerhetik meg a projekt résztvevői, illetve az esettanulmányok alapján készülő kézikönyv forgatói. Győr önkormányzata az ATRIUM projekt keretein belül a tematikához illeszkedő építészeti stílusban épült Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár esetében konkrét engedélyezési és kiviteli szintű építészeti tervek elkészítését szeretné megvalósítani. A tervekben megjelenő korszerűsítés a könyvtár modernizálását, az intézmény egyfajta szabadidős, kulturális-turisztikai és információs találkozási ponttá válását szolgálja, az alsó szinten található gyermekkönyvtár alapterületének bővítése és XXI. századi igényszintnek megfelelő kialakítása mellett.

A szocreálból is lehet igazi élmény

Az ATRIUM projekt keretében Győrben, a Széchenyi István Egyetem Építész Műteremházában szerveztek fórumot a közelmúltban. Ezen prof. dr. Winkler Gábor építész, egyetemi tanár a teljhatalom építészetéről tartott előadást. Rámutatott arra, hogy a vizsgált korszak összes emlékének központi védelme szétfeszítené a hagyományos műemlékvédelem kereteit. Központi műemléki védelemben ezért csak a kiemelkedő értékű, egészen különleges épületeket lehetséges részesíteni. A helyben található, megőrzésre érdemes emlékek összeírása, értékelése, értelmezése és megvédése is fontos feladat. Ez azonban elsősorban a helyi közösség feladata. Mivel a korszak emlékeinek védelmére nem alakult ki egységes szemlélet és módszer, javaslatot tesznek a helyi védelem kiszélesítésére.

A szocreál örökség turisztikai hasznosítási feltételeit dr. Fekete Mátyás PhD turisztikai szakértő, főiskolai tanár vette számba. Véleménye szerint a legszebb természeti csoda, a leghangulatosabb kis település, a legkülönlegesebb építészeti alkotás sem elég önmagában, hogy azokból turisztikai látványosság legyen. Meg kell szervezni a megközelíthetőségüket, az attrakció helyszíni látogatását és bemutatását, illetve a kapcsolódó szolgáltatási hátteret egyaránt annak tárgyi és személyi feltételeivel együtt. Mindezekre támaszkodva élni kell a turizmusmarketing eszközrendszere által kínált lehetőségekkel, hogy a látni- és tudnivalókból valódi turisztikai termék jöjjön létre, amely már piacra vihető és értékesíthető.

Pió Márta médiamenedzser arról beszélt, hogy mit tehet mindezért a média. A konkrét turisztikai projekt elindulása előtt az első feladat az érdeklődés felkeltése a korszak, annak gondolkodása, működése és produktumai, köztük építészeti emlékei iránt. Ennek sikerességét segíti az idősebb generáció hajlama a nosztalgiára, illetve az azóta felnőtt generációk érdeklődése minden iránt, ami számukra ismeretlen, idegen és érdekes.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.