A "Turisztikai szolgáltatások fejlesztése" című felhívás 2,5 milliárd forint keretösszeggel jelent meg. A konstrukció célja a meglévő turisztikai attrakciók területén vagy azok környezetében, illetve azokhoz kapcsolódóan, valamint a turisztikai attrakciókhoz közvetlenül nem kötődő turisztikai célú szolgáltatások létrehozása, fejlesztése, továbbá turisztikai attrakciók kialakítása és fejlesztése. A kiírás az üzleti célú szálláshelyek minőségfejlesztését is támogatja a meglévő férőhelyek fejlesztésén keresztül (bővítés nélkül) megvalósítható kategóriaváltás révén legfeljebb 4*-os kategóriáig. A pályázatok benyújtására 2011. március 1. és 2011. december 31. között nyílik lehetőség. (NYDOP-2.1.1/I-11)
A "Helyi és térségi turisztikai desztinációs menedzsment
szervezetek létrehozása és fejlesztése" két pályázat segítségével válik lehetővé, melyek közül az egyik a Balatoni Üdülőkörzet területére vonatkozik. A TDM szervezetek három szinten épülnek egymásra: helyi, térségi és regionális. Míg a helyi szervezetek a helyi turisztikai szereplők együttműködésére épülnek, a felsőbb szintek elsősorban az alatta levő szint TDM szervezeteinek együttműködéséből állnak össze. A két pályázati kiírás 850 millió forintnyi keretösszege a helyi és a térségi TDM szervezetek kialakítását, fejlesztését, működési feltételeinek megteremtését és az ellátandó szakmai feladatok elvégzését támogatja. A projektek benyújtására 2011. március 1. és 2011. december 31. között van lehetőség. (NYDOP-2.3.1/A-11 és NYDOP-2.3.1/B-11)
A korábban megjelent pályázati kiírások
támogatást nyújtottak gyógyfürdők, fürdők, kulturális és világörökségi helyszínek, tájegységi, öko- és aktív turisztikai programcsomagok, turisztikai szolgáltatások fejlesztésére, valamint kereskedelmi szálláshelyek létrehozására, bővítésére, fejlesztésére, továbbá turisztikai desztináció menedzsment szervezetek fenntartására. Olyan megvalósult beruházások sorolhatóak ide, mint pl. a Pannonhalmi Főapátság vonzerő-fejlesztési programja, a lipóti termálfürdő új rekreációs strandmedencéjének megépítése, a Barangolás a Kerka Mentén c. projekt lenti kistérségben, a hévízi Hotel Europa Fit, az alsópáhoki Kolping Hotel, illetve a nagykanizsai Szőlőskert Fogadó fejlesztése és bővítése.
53 projekt jelenleg
is megvalósítás alatt áll. Ezek közül kiemelendő a zalakarosi, a sárvári és büki gyógyfürdő beruházása, melyek összességében 2,2 milliárd forint támogatással, 7,4 milliárd forintból készülnek el. Kiemelt turisztikai projekt keretében rekonstruálják az Iseumot és környékét Szombathelyen, fejlesztik két ütemben a nagycenki Esterházy-kastélyt, kialakítják egy régi gabonaraktárból a FUTURA természettudományos interaktív bemutató központot.
Az európai uniós támogatás segítségével többek közt megújul az egervári várkastély, a győri Füles Bástyába beköltözhet a helyi állatkert egy része, a Pannonhalmi Apátságban újabb turisztikai fejlesztést hajthatnak végre, valamint kiépíthetik az új látogató-bejáratot.
Kisebb fürdőfejlesztés zajlik Lentiben és Gelsén. Nagycenken a Széchenyi István Emlékkiállítás és a kastélypark, Lébényben a Káptalandomb, Zalaváron a Történelmi Emlékpark, Keszthelyen a Georgikon Majormúzeum fejlesztése történik meg. Szalafőn Népmesepark épül, Sopronban felújítják a bencés Kecske-templomot, Kőszegen pedig a Jurisics várat. Mindemellett számos túraútvonal és egyéb turisztikai látványosság fejlesztése is lezajlik.
Támogatást nyert pl. a hévízi Danubius Hotel és a Hotel Carbona, a Gosztola Gyöngye Wellness Hotel, a zalakarosi Venus Hotel, egy fertőszéplaki, egy zalaszentgróti és egy rumi panzió, a vonyarcvashegyi Helikon Taverna, a celldömölki Vulkán Fürdő területén pedig egy kemping és egy ifjúsági-, családi szálláshely is megépülhet. Négy projekt révén turisztikai desztináció menedzsment szervezetek fejlesztése válik valóra a régióban.
A büki TDM szervezet mellett több balatoni is támogatást nyert: a hévízi, a zalakarosi, a keszthelyi, a gyenesdiási, a balatongyöröki és a vonyarcvashegyi. 2007 óta tizenegy pályázati felhívás jelent meg ezen a területen, a projektek mintegy 18 milliárd forint támogatást nyertek, melyből közel 8 milliárd forint már kifizetésre került a kedvezményezettek számára.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap
felhasználásának keretfeltételeit és a Nyugat-dunántúli Régió átfogó fejlesztési stratégiáját a 2007-2013 közötti időszakra vonatkozóan a régió operatív programja a Nyugat-dunántúli Operatív Program (NYDOP) rögzíti. A Program keretében 144,84 milliárd forint áll rendelkezésre 2007 és 2013 között, melynek több mint 85%-a már meghirdetésre, 45,8 milliárd forint pedig már kifizetésre került. A 2011-2013-as időszakban 38,27 milliárd forint nyerhető el támogatásként, ebből 16,25 milliárd forint már megjelent az Új Széchenyi Terv tizenkettő régiós pályázati kiírása révén, melyek közül az egyik beadási határideje már lezárult.