Szimbolikus időpontban, a Széchenyi terv meghirdetésének tizedik évfordulóján indítja el az Új Széchenyi tervet a kormány. Ennek köszönhetően 2000 milliárd forint uniós pénz jön a gazdaságba, és a GDP növekedése 2013-2014-re 4-6 százalékos lehet.
A tíz évre szóló Új Széchenyi tervnek hét főbb programja van: egészségipar, zöldgazdaság, lakásprogram, az üzleti környezet fejlesztés, az innováció támogatása, a foglalkoztatásbővítés és a tranzitgazdaság-szerepet segítő közlekedési fejlesztések.
Az Új Széchenyi terv (ÚSZT) a beruházások növelésével, a foglalkoztatás bővítésévvel és a technológiai innováció támogatásával segíti a gazdasági növekedés felgyorsulását. A tervnek köszönhetően 2000 milliárd forintos európai uniós támogatás érkezik a magyar gazdaságba, ami a hazai önerővel és a nemzeti programokkal együtt 7000 milliárd forintnyi forrást eredményet.
A terv részeként idén januárban 93 új pályázatot hirdetnek meg, ami 1100 milliárd új tőke kihelyezését teszi lehetővé. A 2000 milliárdos elérhető forrásnak tehát 55-60 százalékát ebben az évben bejuttatják a gazdaságba. egyes regionális turisztikai célokra is 150-450 millió forint van
A pénz szétosztását pedig egyszerűbb pályázás könnyítené. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter elmondta: az uniós források felhasználásával kapcsolatban eddig több mint húsz jogszabály volt, ezt most egyetlen, egységes kormányrendelet váltja fel. A miniszterelnök ezt úgy fogalmazta: az eddigi pályázati rendszer "egy disznóól volt, átgondolatlan, korrupt, az embereket megalázó, a pályázókat kiszolgáltatott helyzetbe hozó disznóól volt".
A pályázatok egy részére január 17-től, vagyis jövő hétfőtől, a többire jellemzően március elejétől lehet jelentkezni; újdonság, hogy a programok támogatási aránya 100 százalék is lehet.
A kormány által kiadott pályázati kézikönyvben a Foglalkoztatási programnak négy, az egészségturisztikainak huszonhárom, a közlekedésinek huszonöt, az innovációsnak nyolc, a vállalkozásfejlesztési programnak tizennyolc, a zöldgazdasági-fejlesztésinek tizenhat pályázata jelent meg.
Több mint százmilliárd forint szolgál két közlekedésfejlesztési célt: az ország és a régióközpontok nemzetközi vasúti és vízi elérhetőségének javítására 116,4 milliárdot, míg a térségi elérhetőség javítására 126,6 milliárdot lehet majd költeni. Két tételben szintén több mint százmilliárd szolgálja a városi és elővárosi közlekedési fejlesztését. Erre egy 58,9 milliárdos és egy 62,1 milliárdos program jelent meg.
Az ÚSZT számos fejlesztési célkitűzése egybeesik az Új Magyarország Fejlesztési Tervvel. Ezek közt szerepel a Moszkva tér megújítása, Puskás stadion rendbetétele, a zsámbéki medence általános fejlesztési programja, a komáromi Duna-híd, a fővárosba tervezett kongresszusi és konferenciaközpont építése, valamint a budai várbazár felújítása a várrekonstrukció keretében. (Index.hu)