A vendégek között az ország különböző részeiben élő egykori élsportolók, világ- és Európa bajnokok is eljöttek a péntek délelőtti ünnepségre, hogy emlékezzenek társaikra és felidézzék a jeles eseményeket.
Rázsi Botond, Eger alpolgármestere elmondta, az egri Sportmúzeum az elmúlt években országos hírre tett szert a bemutatott anyagaival, szobraival, festményeivel, az élsportolók relikviáival, az olimpiatörténeti dokumentumaival. Köszönetét fejezte ki azoknak, akik közreműködtek abban, hogy ezeket az értékeket sikerült megőrizni és bemutatni a mai fiatal generációknak.
Ezt követően a jeles kiállítóhely húsz évvel ezelőtti alapítójára és első vezetőjére dr. Székely Ferencre emlékezett egykori munkatársa Visontai József, a Heves Megyei Úszó- és Vízilabda Szövetség elnökhelyettese. A neves edző olimpikonokat, válogatott úszókat nevelt és mint elmondta, az egri Sportmúzeum létrehozásával régi elképzelést valósítottak meg. Ma kevesen tudják, hogy az elmúlt században hazánk és Közép-Európa legkorszerűbb versenyuszodáját 1925-ben avatták fel a hevesi megyeszékhelyen. Ezzel kezdődött el és fejlődött tovább Eger nemzetközi hírneve az úszósportban.
A szakember emlékeztetett arra, hogy dr. Székely Ferenc kitartó, áldozatkész munkájának köszönhetően még 1986-ban kezdték el a gyűjtőmunkát a sportmúzeum létrehozására. Három évvel később pedig az akkorra összegyűlt anyagokból megtartották az első kiállítást Egerben. Ez jelentette az alaplépést az intézmény megnyitásához, amelyre 1993-ban került sor a mai helyén, a Megyeházán. Azóta a folyamatosan bővülő tárlatot több ezer hazai és külföldi érdeklődő látogatta meg. A tárgyak tematikus elhelyezése, bemutatása és a kiállítás rendezése Csintalan András grafikus munkáját dicséri.
Lázár Rita, hosszútávú úszó Európa-bajnok, a múzeum igazgatója bejelentette, hogy az élsportolók összefogásának köszönhetően, másfél éves előkészítés után nyitják meg az intézményben az öttusa, a tájfutás termét. Ezzel is szeretnének emlékeztetni az ezekben a sportágakban kiemelkedő eredményeket elért honfitársainkra. Avató beszédében Monspart Sarolta tájfutó világbajnok, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke azt méltatta, hogy az új kiállítóteremben bemutatott anyagok országosan kiemelkedő jelentőségűek, mert utalnak az öttusa, a tájfutás jelentőségére. Felhívják a figyelmet azokra az értékekre, amelyek ezekben a sportágakban rejlenek. Hangsúlyozta, hogy az egri Sportmúzeum - több más attrakción kívül - kiemelkedő turisztikai célpont azoknak, akik a hevesi megyeszékhelyre látogatnak. Évről évre az iskoláskorú fiatalok-, a családok és sportolók közül sokan keresik fel ezt az intézményt, hogy élményeket szerezzenek.