Számos napirendi pont megtárgyalása szerepelt a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) budapesti régiójának őszi ülésén, amelyet november 3-án tartottak az Art'otelben. A megjelenteket Gyurasza János, a budapesti régió vezetője és John Buyse, a vendéglátó hotel igazgatója üdvözölte.
A legutóbbi régiós ülés óta történteket dr. Wolff Péter MSZSZ elnök ismertette. Örvendetesnek ítélte, hogy az Országgyűlés Idegenforgalmi Bizottsága elfogadta a szövetség beszámolóját, hiszen ez egyúttal a turizmus mérvadó bevételét produkáló hoteleket összefogó MSZSZ munkájának elismerése. Wolff Péter szerint várható, hogy a Parlament elfogadja a turisztikai cégek devizaszámla-nyitásának lehetőségéről szóló javaslatot, így megtakaríthatók lennének az átváltási költségek.
A szállodásoknak most bemutatkozó dr. Botos Balázs, a Magyar Turizmus Rt. igazgatóságának elnöke a külképviseletei rendszer átalakításáról szólva elmondta, hogy hamarosan megjelennek az ITD Hungary képviseletek turisztikai referensi pozícióira szóló pályázatok. A turisztikai referenseket az MT Rt. választhatja ki, s ugyancsak a nemzeti marketingszervezet irányítja majd munkájukat.
Rusznák Imre, a Budapesti és Közép-Duna-vidéki RIB elnöke ismertette a Regionális Idegenforgalmi Bizottság eredményeit. A térség turisztikai bevételei 42,8%-át, éttermi bevételei 32,4 %-át teszik ki az országénak. A szállodai férőhelyek száma a régióban 2002-ig 3780-nal növekszik. A pályázati rendszerben kapott 120 millió forintot rendezvényekre, turisztikai kiadványokra, tájékoztató táblák készíttetésére használták fel, de fejleszteni is szeretnének, valamint saját régiós újság megjelentetését is tervezik.
A Novacom cég értékesítési igazgatója, Róza Zsuzsanna ismertette azt a szolgáltatást, amely stílusváltást jelent a távközlésben. Az új Voice Over Internet Protocol (VOIP) egy IP-alapú hálózaton keresztül történő hangtovábbítás segítségével jenetős, akár 40%-os megtakarítás érhető el a nemzetközi telefon- és faxköltségekben. A hangminőség pedig jobb mint a mobiltelefonoké. A rendszer alkalmazására már szerződést kötöttek a Hotel InterContinentallal.
Különösen kis és közepes méretű szállodáknak előnyös az a komplett biztosítási csomag, amelyet a Polip Insurance biztosítási brókercég állított össze. A francia-magyar vegyesvállalat ügyvezetője, dr. Takács Péter elmondta, hogy a package tartalma hotelenként/lánconként különböző és változó hazai vagy külföldi érdekeltség esetén is. Az MSZSZ kérésére - nagyfogyasztói kedvezménnyel - kidolgoztak egy programot az ún. kisebbek számára, ami olyan, mint a nagy hotelláncoké. A program alapelemei:
a/ kockázati vagyonbiztosítás ("all risks" változatban vagy csak az elemi károkra köthető);
b/ új érték biztosítás (az önrészesedés megválasztható), amelyhez üzemszünet-biztosítás kapcsolódik, olyan, amely az elmaradt hasznot és a keletkezett többletköltséget is megtéríti
; c/ fedezet-biztosítás, amely személyi sérülésre és dologi kárra vagy az étterem és a parkoló üzemeltetéséből keletkezett károkra köthető.
Az üzleti és incentive utak, kiállítások mellett a szakma egyik legdinamikusabban fejlődő ágáról, a kongresszusi turizmusról szólt dr. Faragó Hilda. A Magyar Kongresszusi Iroda vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy szálloda- és konferenciaközpont építési boom van nem csak Európában, de Amerikában és Ázsiában is. Márpedig minél újabb egy desztináció, annál vonzóbb. Ezért a marketingmunkának figyelembe kell vennie a vásárlói piacot - az új helyszín nagyobb érdeklődést generál. Az értékelemzésnek pedig ki kell terjednie a költséghatékonyságra és a személyes elégedettségre. Világverseny van, és a helyszínválasztásban Budapest jó és nemzetközileg elismert konferenciaváros. (Helyzetünkön nagyot javíthat 2003-ban az 5000 fős Millennium City Center megépítése.) Ugyanakkor maga a hely még nem elegendő vonzerő, jó programok és megfelelő körülmények is szükségesek.
Az előzetesen kiadott programtól eltérően Csehy Dénes, a Le Meridien aznap lemondott értékesítési igazgatója helyett dr. Horvátth Ákos beszélt egy csaknem minden szállodát érintő kérdésről, a complimentary szobák utáni adózásról.
2001-től a teljes reprezentációs költség szja és tb-járulék alap lesz, így a complimentary szobák kiadása is, vagyis a teljes üzleti vendéglátás természetbeni juttatásnak minősül. Ennek elkerülésére egységes állásfoglalást kérnek a szállodáktól, hogy azután az MSZSZ véleményt kérhessen az APEH-től és a Pénzügyminisztériumtól.