A két megyét (Békés és Csongrád) érintő kistérség hat településének aktív részvételével zajlott a közel 200 millió forint összértékű projekt, melynek ünnepélyes zárására pénteken került sor Tótkomlóson. A rendezvénynek otthont adó épület, az egykori Kisbirtokos ház felújítása volt a program egyik fontos eleme. Az immár Természet Házának nevezett épület lett a Marosháti kistérség bemutatóközpontja, ahol információhoz, kiadványokhoz juthatnak az érdeklődők. A ház nagyterme különféle programoknak adhat otthont, állandó kiállítása a környék természeti és kulturális látnivalóit mutatja be. Az akadálymentesített épületben csoportok étkeztetését is vállalják. A projekt keretében a szlovák nemzetiségi hagyományaira méltán büszke Tótkomlóson felújították az Epres teret és a környezetbe illő fakerítéssel vették körbe a Tanyamúzeumot.
Az ünnepségen Illés Zoltán, a zöldtárca államtitkára a térségre utalva kiemelte, hogy „ez már nem az ország vége, hanem valaminek a közepe, hiszen az egységes Európában eltűntek a határok”. Reményét fejezte továbbá, hogy a fejlesztés további beruházásokat vonz a térségbe. A projekt keretében naprakész adatokkal frissített, részletes túratérkép készült, amely kisforgalmú betonutakon és járható földutakon keresztül kalauzolja végig a térségen a kerékpáros vagy gyalogos turistát.
A térség legfontosabb településeit – Mezőhegyes, Kardoskút, Békéssámson, Mezőkovácsháza - és látnivalóit (kardoskúti Fehér-tó, Gyopárosfürdő, mezőhegyesi műemléképületek, kunhalmok, tölgyerdők, szikes puszták és löszgyepek, a Száraz-ér mente) összekötő, összesen 192 kilométer hosszú útvonalhálózat Orosházánál kapcsolódik az Országos Kék Túra útvonalhoz, Magyarcsanádnál pedig a Maros folyó töltésén kijelölt európai E7-es vándorúthoz.
A program keretei között akkreditált túravezető-képzés is megvalósult: immár 15 felkészült szakember kalauzolhatja a turistákat a térségben.