Az új Sport és Turisztikai Bizottság elnöki posztját a korábbi Idegenforgalmi Bizottsági elnök, Lasztovicza Jenő (Fidesz) tölti be. Az egyik alelnök teendőit Pál Béla, turizmusért felelős volt politikai államtitkár (MSZP) látja el. A régi OGYIB-tagok közül dr. Horváth Klára, dr. Nagy Imre, Nagy Jenő, Páva Zoltán, dr. Tóth József (MSZP), Hadházy Sándor és Kovács Ferenc (Fidesz) továbbra is szerepet vállal az újjáalakult testületben. A turizmus ügyeit kezdő parlamenti tagként képviseli Rába László (MSZP), illetve Tóth József (MSZP), Koscsó Lajos (MSZP) korábban az alkotmányügy területén tevékenykedett. A Fidesz-frakcióból Becsó Zsolt, aki az előző ciklusban a Területfejlesztési bizottságban foglalt helyet, és az először parlamenti tag Nagy Sándor foglalkozik még a turizmus kérdéseivel. A független képviselő, dr. Gyenesei István a Somogy megyei közgyűlés elnökeként aktív szerepet vállalt az idegenforgalomban. A fideszes Szalay Ferenc, illetve Szijjártó Péter és az SZDSZ-es dr. Világosi Gábor az ifjúsági- és sportbizottság tagjai voltak az előző négy évben.
Miniszteri meghallgatás
A bizottság meghallgatta az önkormányzati és területfejlesztési tárca miniszterének kinevezés előtti beszédét. Az akkor még csak miniszterjelölt Lamperth Mónika többször hangsúlyozta, hogy nem szakterülete az idegenforgalom, de ismeri a szakmabeliek törekvéseit, a kormány turizmuspolitikájával kapcsolatos elvárásait, és képviselni fogja azokat. Úgy véli, a turizmus fejlődési lehetőségei csak kis részben múlnak az államon, de az államnak az ágazat irányításával kapcsolatos kötelezettségeit (finanszírozás, törvényalkotás) felelősen teljesítenie kell. A szervezeti átalakításokkal kapcsolatban elmondta, hogy a központi adminisztráció erős karcsúsításának részeként a Magyar Turisztikai Hivatalt is integrálják a minisztériumi apparátusba. A Regionális Idegenforgalmi Bizottságok és a Regionális Területfejlesztési Tanácsok további fenntartását sem látja ésszerűnek a kormány, ezért a megszűnő testületek szerepét a választott regionális önkormányzatok vennék át. Az Országos Idegenforgalmi Bizottság szakmai segítségére a jövőben is számít a tárcavezető. Arra kérte a képviselőket, hogy ne az alapján ítéljék meg, mit gondol a kormány az ágazat fontosságáról, hogy mekkora összegeket bocsát rendelkezésre támogatásként. Sőt az sem döntő szempont – mondta –, hogy milyen besorolású intézmények irányítják az ágazatot. Hangsúlyozta azonban, hogy mindent megtesz azért, hogy az általa vezetett tárca felügyelete alá tartozó területek, így a turizmus is kellő figyelmet kapjon a kormány részéről. A miniszterjelölt azt nem tudta megmondani, hogy mekkora összeget szán jövőre az ágazat támogatására a kormány. A bizottság 11 szavazattal, négy ellenszavazattal és két tartózkodással támogatta dr. Lamperth Mónika miniszteri kinevezését.
Szakállamtitkárság
A Lamperth Mónika vezetése alatt megalakult Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) turisztikai szakállamtitkársága veszi át a július 31-ével megszűnő Magyar Turisztikai Hivatal (MTH) feladatkörét. Az új minisztérium öt szakállamtitkársága közül az egyik lesz a turisztikai. A turizmust felügyelő szakállamtitkár Somogyi Zoltán, az MTH eddigi elnöke lett. Mint közismert, 2005. január 1-jei létrehozásától mostanáig a Magyar Turisztikai Hivatal végezte a turizmus állami szintű irányítását országos hatáskörű államigazgatási szervezetként. Somogyi Zoltán kérdésünkre elmondta, hogy 17 fő dolgozik a szakállamtitkárságon, a hivatal többi munkatársát nyugdíjazzák, illetve felmondással távoznak. A létszámleépítés azért volt szükséges, mivel az átszervezés során a minisztérium apparátusa átveszi bizonyos feladatok (pl. pénzügy) elvégzését. A stratégiai célok azonban nem változnak, továbbra is az a legfontosabb, hogy a 2. Nemzeti Fejlesztési Tervbe kerüljenek bele a turisztikai nagyprojektek, és a turizmusstratégia időarányosan megvalósuljon. A Magyar Turizmus Rt. tulajdoni és vagyonkezelői jogai is átkerülnek az ÖTM-hez. A turizmusért felelős korábbi miniszter, Kolber István a továbbiakban a Nemzeti Fejlesztési Kabinet tagjaként várhatóan a Regionális Operatív Programhoz (ROP) tartozó uniós források tervezésével és felügyeletével foglalkozik a jövőben.