Egészen pontosan 200 ausztrál dollárról 8000 dollárra emelték a fizetendő összeget. Sokan, főleg természetesen Ausztráliából felháborodásuknak adtak hangot a világhálón.
Nauru, ez a kicsi szigetország arról híres, hogy az Ausztráliába illegálisan bevándorolókat az itt létesített menekülttáborba szállítják, amíg ügyüket ki nem vizsgálják. Tavaly november végén a számuk 686 volt, közülük 109 gyermekkorú.
Több nemzetközi kritika is érte a létesítményt, mivel emberi jogvédők szerint nem megfelelő körülmények között várakoznak a menekültek és maga az az eljárás is, hogy egy másik országba deportálják az illegális bevándorlókat, enyhén szólva megkérdőjelezhető. Az Amnesty International és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) is számos esetben elítélte a módszert. 2013-ban súlyos lázadás is volt a táborban, mellyel a fogvatartottak a kilátástalanságukra szerették volna felhívni a nemzetközi közösség figyelmét.
Joanna Olsson a naurui kormány információs irodájának munkatársa a bevételek növelésének céljával magyarázta a vízum összegének megnövelését. Ugyanakkor az a tény, hogy az egész tavalyi évben mindössze 3-4 újságírónak állítottak ki a 8000 dolláros vízumból, arra enged következtetni, hogy inkább a média távol tartása a cél.
A hírt közlő Al-Jazeera hírportál egy kommentelője frappánsan érzékelteti, miért is kínos Naurunak és Canberrának is az egész menekülttábor léte: "Míg korábban az Egyesült Királyság börtönszigetnek használta Ausztráliát, addig ma Ausztrália tekint börtönszigetként Naurura..."