Világtrendek az egészségturizmusban

A hazai hagyományok és adottságok alapján Magyarországon elismerten az egészségturizmus tekintheto a turizmus zászlóshajójának. Azonban a deklarációk, stratégák és fejlesztések ellenére nem jutottunk közelebb a világ élvonalához. A világtrendek megértése és felhasználása révén készítheto csak el egy olyan új, modern iparági fejlesztési stratégia Magyarország számára, amely sikerre vezet.

A világ egészségturizmusa az elmúlt évtizedekben alapvetoen megváltozott, és ezzel a változással Magyarország nem igazán tartott lépést. Jórészt az infrastruktúra hiányosságának felszámolásával foglalkozott, miközben a világon a kereslet és az iparági üzleti modell is átalakult. Pedig az egészségturizmusnak, angol terminológiával a spa- és wellnessiparágnak az egészséges életmódra, illetve az ezekkel összefüggo termékekre gyakorolt hatása miatt a turizmuson túlmutató jelentosége is van, azaz az ország sikeressége ezen a területen fontosabb, mint valaha. Az Új Széchenyi-terv elso prioritásában az egészségipari megközelítés, illetve annak célkituzései helyes irányba történo elmozdulást jelentettek, de a célokat máig nem sikerült programokká, fejlesztésekké konvertálni. Az alábbiakban a világtrendeket az elmúlt év talán két legjelentosebb iparági világkonferenciája, a Bali szigetén megrendezett Global Spa Summit, valamint a Chicagóban tartott egészségügyi turisztikai világkonferencia alapján vázolom fel.

A világtrendek és a hazai helyzet

A modern egészségturizmus legfobb trendje az egészség szempontjainak felértékelodése, az intenzív innováció, a gyakran innovatív módon megújított kezelések növekvo jelentosége, a design meghatározó szerepe, a fogyasztói szokások átalakulása úgy, hogy a kezeléseket rendszeresen, az életmód részeként is igénybe veszik az emberek. Emellett kiemelheto a komplexitás, amely azt jelenti, hogy számos tényezot használnak a cél, az egészségesebb élet eléréséhez, és egyrészt ezek együttese vezet eredményre (illetve ezek összességére van kereslet), másrészt több szolgáltatás együtt eredményez üzletileg is sikeres muködést. A profit meghatározó része a kezelésekbol származik, így az egyes tényezok kínálatba illesztése – a kereslet kielégítése mellett – a kezelések igénybevételének elosegítését szolgálja. Maguk a kezelések is komplexebbé váltak, így egy egyszeru masszázshoz járulékos kezeléseket társítanak, és ezeket a kezeléseket csomagokban, márkázva igyekeznek eladni. Az egészségturizmus egészségügyi trendjei az egészségügyi aspektusok felértékelodését jelentik. Ennek oka a kezelések rendszeres, lakóhelyen történo igénybevételének trendje is: a rendszeresen igénybe vett kezelésektol már nem elsosorban egzotikumot, kényeztetést várnak a páciensek, hanem valós, hosszú távon is érezheto hatást, eredményt. Így az orvosilag is megalapozott, bizonyítékokon alapuló kezelések és kúrák jelentosége, részaránya no. Ezek alapján az egészségügyben elterjedt fogalom analógiájára a bizonyítékokon alapuló wellness (evidence based wellness) fogalmának bevezetése is felmerült. Bár a klasszikus gyógyturizmus visszaszorulóban van a wellness terjedo trendjéhez képest, gyorsan fejlodik a medical wellness, amely bizonyos szempontból a gyógyturizmussal, egyes esetekben már az orvosi turizmussal is rokon. Magyarország szempontjából egyes orvositurizmus-ágak fejlesztése mellett a medical wellness fejlesztése lehet a felso szegmensekben a legígéretesebb lehetoség. Az orvosi turizmusban a fogturizmusnál nagyobb lehetoségek is vannak, de ennek szerkezete, szervezési módszerei eltérnek a gyógy- és wellnessturizmusétól. A gyógyvíz szerepe ugyan csökkent, de a hagyományokra hivatkozás mindig is a turisztikai marketing jelentos része volt. Éppen ezért továbbra is kihasználhatónak tartjuk Magyarország gazdagságát gyógyvizekben, csak a mennyiség helyett a vizek minoségét és a hagyományos használatot célszeru elotérbe állítani.

Következtetések, termékek az egészségturizmusban

A fentiek alapján a problémák, piaci kockázatok és jelentos nemzetközi verseny ellenére is javasolható az egészségturizmus kiemelt támogatása. E támogatásnak azonban az eddigieknél sokkal célzottabbnak, a világtrendekre jobban épülonek kell lennie. Ez egyrészt a hagyományos infrastruktúra- fejlesztések támogatása helyett a fürdovárosok, fürdok komplexebb, a jövedelmezoségre is jobban tekintettel lévo fejlesztését jelenti, másrészt az eddigieknél sokkal professzionálisabb, modernebb marketingmunkát feltételez. Ezek mellett azonban további fontos lépések is szükségesek, így az iparág vérkeringésébe történo bekerülést, kapcsolatépítést, képzési anyagok, illetve spafoglalási, promóciós rendszerek fejlesztését, valamint drasztikusan újraértelmezett formájú és méretu termékfejlesztést. Utóbbit jelentosége miatt külön is kifejtjük.

A középmezonyben

A világ trendjei alapján ma már turisztikai, illetve turisztikához kötodo termékek létrehozásáról is beszélhetünk a hagyományos utaztatás, illetve vendégfogadás mellett. Egyes termékeket exportálni is lehet, azaz tulajdonképpen hasonlóan viselkedhetnek, mint a többi exportorientált iparág termékei. Milliárdos forgalmú cégek nottek fel a spavilágban, pedig azt hihetnénk, hogy hagyományaink és gyógyvizeink révén a világ élvonalába tartozunk. Valójában az iparági bevételek alapján csak a középmezonyben a helyünk, és az új tendenciákban, az exportban gyakorlatilag nem veszünk részt. Ennek oka jelentos részben a hazai vállalkozói kultúra, illetve iparági vállalkozói tudás hiányosságaiban keresendo.

Profitnövelés kezelésekkel

A világon ma már mindenképpen a kezelések körében keletkezik a legnagyobb profit. Ez a világtrend nyilvánvalóan hazánkra is érvényes lesz, erre kell készülni, illetve ez vezethet el a hazai egészségturizmus-bevételek drasztikus növekedéséhez. Figyelemmel kell azonban lenni a kezelések és a spa brandek kapcsolatára. Jellemzo tendencia, hogy mind a day-spák, mind a hotelek spái egyre inkább világcégek márkázott termékeit használják. Ha nem következik be Magyarországon ilyen jellegu jelentos, sikeres termékfejlesztés, akkor a várható növekedés jelentos része a külföldi márkatulajdonosok zsebébe fog kerülni, és az ágazat bevételnövekedése ellenére hazai jövedelmezosége nem fog javulni. Éppen ezért elsorendu stratégiai kérdés, hogy sikerül-e ilyen komplex termékek, márkák kialakítása. Ezek egyébként a környezo országokba (illetve oda, ahol jó a magyar országimázs) akár exportálhatók is lennének.

Realitások

Magyarország a számok alapján nincs az elso tíz európai ország között, és mindenképpen illúzió, hogy fürdonagyhatalom vagyunk vagy akár lehetnénk. Ennek ellenére a középmezony nagy hagyományokkal és kifejezetten jelentos termálvízkészlettel rendelkezo tagjaként a jelenleginél sokkal eredményesek lehetünk, akár megkétszerezve a jelenlegi bevételt és jelentosen növelve a még elég szerény profitabilitást. Ez elegendo lenne ahhoz, hogy az egészségturizmus ne csak az ország büszkesége, hanem az egész magyar gazdaság egyik valódi húzóágazata lehessen.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.