Az Intel Labs kutatója, Bryan Russell, illetve kollégái a Seattle-i University of Washingtonnál kidolgozták az első olyan online rendszert, amely automatikusan létrehozza a turisztikai látványosságok annotált 3D-s rekonstrukcióit a Wikipedián – írja a New Scientist.
{youtube|id=MtvRCpNvDoc#t=39}
A szoftver első körben a Flickr-en található képek alapján legenerálja a látnivaló 3D-s modelljét. Ezután a Wikipediának a helyszínre vonatkozó bejegyzéseit szkenneli végig a program, főnevek után kutatva. Ezeket azután végigfuttatja a Google képkeresőjén, így azonosítva a festményeket vagy szobrokat. Ezek után a fotókat hozzárendeli a program a megfelelő helyhez.
Amikor a felhasználó végignézi a Wikipedia-szócikkét, és egy jellegzetesség szóba kerül, a kulcsszótól nyíl mutat a megfelelő területre. A felhasználók rá is tudnak közelíteni az egyes látnivalókra.
A rendszer kiválóan működik a jól dokumentált látnivalók, például a Sixtusi-kápolna esetében, azonban a kevésbé jól körbeírtaknál nem. A kutatócsapat célja, hogy olyan „kiterjesztett valóság” (augemnted reality) alkalmazást hozzanak létre, amelyet a látványosság felkeresésekor tudnak a turisták használni.
Egy ruhára vagy fejre rögzíthető kis kamera segítségével a 3D-s alkalmazás meg tudná állapítani, honnan nézi a dolgot a szemlélő, és tudna további hasznos információkat adni az objektumról.