Az erdőkkel koszorúzott Karancs- Medves, a Bükk, a Mátra és a Zempléni- hegység lábánál hőforrások fakadnak, a lankákon finom szőlő terem, a csúcsokon történelmi várak láncolata hívogat. Akad errefelé néhány világörökség is. A Bükki Nemzeti Park szakavatott túravezetőkkel szervez tematikus gyalogtúrákat a védett természeti értékek megismerésére. A túrázók végigjárhatják a bükki forrásokat, körtúrát tehetnek a Lillafüred környéki őskori barlangokhoz vagy a rejtélyes kaptárkövekhez. Az Aggteleki Nemzeti Park nem csupán barlanglátogatásokat szervez, de igen szép felszíni túrákra (aggteleki és jósvafői faluséta) is invitálja a látogatókat. Keményebb kihívás az Aggtelek és a Jósvafő térségében szervezett ökotúra, a szőlőhegyi túra vagy az 50 kilométeres galyasági körtúra.
A Mátrában számtalan, jól karbantartott turistaút várja a bakancsosokat. Évente megrendezik a Mátrai Csillagok éjszakai teljesítménytúrát. A Zemplén érintetlen erdeit felfedezni vadregényes vállalkozás. Kellemes kirándulás és szórakozás felnőttnek, gyereknek egyaránt profi túravezető társaságában kristályokat kiásni a földből, erre Telkibányán van lehetőség. Nógrád megyében, a Karancs-Medves vidékén a kirándulók közkedvelt úti célja a Somoskő zuhatagot formáló, hajlott bazaltoszlop-együttese. Tartalmas kulturális út a felső-magyarországi várakat összekötő nógrádi vártúrák vagy a Kohászok útja nevet viselő program.
Bemutatóközpont Ipolytarnócon
Átadták a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő, az Európa- diplomás ipolytarnóci őslelet korszerű bemutatására szolgáló központot. Egy határon átnyúló uniós pályázat első ütemében felújították, átalakították és kibővítették a fogadóépületet, amelyben szimulációs termet, kiállítóteret, konferenciatermet, ajándékboltot, valamint a turisták által önállóan kezelhető információs portált is kialakítottak. Az ipolytarnóci bemutatóközpont így a térség idegenforgalmi kínálatának meghatározó részévé vált. A fogadóépület mellett, szabadtéren helyezték el a Bükkábrányból átmentett, 8 millió éves ősfenyőket, amelyek még a tél beállta előtt védőtető alá kerülnek. A projekt másik fő elemeként a Tasnádi Kubacska András geológusról elnevezett csarnokban létrehoztak az ősvilági élőhelyet háromdimenziós formában bemutató vizuáltechnikai rendszert, amely tudományos alapú időutazásra viszi a látogatókat. Ez a túravezető segítségével bemutatott interaktív nyomolvasási program világviszonylatban egyedülálló attrakciót kínál. A fogadóépület szimulációs termébe telepített „négydimenziós mozgószínház” jóvoltából a látogatók személyesen is átélhetik az ősvilági történéseket.
Attila nyomában
A régió különösen alkalmas a tereplovaglásra, a szervezők érdekes, tematikus túraútvonalakon kalauzolják végig a lovasokat.
Az „Attila nyomában” elnevezésű egyhetes program például a nemzetközi szakújságírók értékelése alapján bekerült a világ tíz legjobb lovas túrája közé. A 240 kilométeres túra a hun király sírjának felkutatását célozza, ha ezt nem is, a környék páratlan természeti szépségeinek felfedezése közben a térség gyógyforrásait (Bükkszék és Egerszalók), borospincéit, a lipicai ménest és Egert, a barokk gyöngyszemet megtalálják a kitartó lovasok. A Rákóczitúra résztvevői hét napon keresztül ugyancsak nevezetes településeket (Tokaj, Sárospatak, Fűzérradvány, Aggtelek) érintve lovagolhatnak. Az Ipoly mentén lovas kastélytúrát kínálnak: a túralovasok elsőként a Beniczky-kúriánál állnak meg, és útjuk során érintik a Sziráki- és a Jánossy-kastélyt, a népviseletéről híres Bujákot és a világörökség részét képező Hollókőt.
Négy főménes található Észak-Magyarországon: a kisbéri, a lipicai, a hucul és a furioso fajtáké. Nógrád megyében található a kisbéri ménes, amely 150 hektáros völgyben szabadon él. A lovastanya Vanyarc Sarlóspusztán lelhető fel. Hazánk egyetlen hucul törzstenyészete az Aggteleki Nemzeti Parkban, Jósvafőn található. A rideg ménes egész évben megtekinthető a Jósvafőtől mintegy egy kilométerre északra található gergéslápai legelőkön, amelyek a Jósvafői kúriából kiindulva fogatról vagy lóhátról is megtekinthetőek. Lovas kocsival, télen pedig lovas szánnal tehetünk sétát Jósvafőn, a gyerekek segítővel vezetékszáron ismerkedhetnek a lovaglással, a bátrabbak vezetővel a tereplovaglás szépségeit is megtapasztalhatják. A híres lipicai ménest Csipkéskúton láthatjuk; itt hangulatos üdülőházak és panzió várja a vendégeket lovaglási, lovas szánkózási, kocsikázási lehetőséggel. Szilvásváradon, Palavichini őrgróf parádés istállójában találhatók a ménes legszebb apaállatai és egy lótörténeti kiállítás is. Az épület tetőterében hét, minden igényt kielégítő vendégszoba várja a kikapcsolódni vágyókat. Az északi régió kuriózuma a Bodrogközben, Kisrozványban lévő Árpád-kori régészeti park, amely tavasztól őszig számtalan lovas- és lovasíjászprogram helyszíne is.
Körbekerekezni a Zemplént
Bár nem tartozik a legkönnyebb kerékpáros- útvonalak közé, a Mátra a biciklisek kedvelt terepe és több verseny helyszíne is. Kulturális programokkal kombinálva a Zemplén körül is szinte szabályos kört tehetünk kerékpárral. Szerencstől indulva Tokaj érintésével Sárospatakra juthatunk el. Sárospatakig szinte végig a festői Bodrog mellett halad az út, így „pihenésképpen” a kétkerekűt fel lehet váltani csónakkal, kajakkal, kenuval. Sátoraljaújhely után az út a Zemplén pereme és a szlovák határ közti sávban folytatódik. Pálházánál érdemes alaposabb pihenőt beiktatni. Közeli látványosság a kőkapui Károlyi-kastély. A következő állomás a fűzéri vár, amely igazi sasfészek. Fűzérről a valamikor aranygombos Telkibányához, majd Göncre, a gönci hordó és barack hazájába, aztán a bibliáról nevezetes Vizsolyba vihet utunk. A Zemplénhegységbe tett kis kitérővel felkereshetjük a regéci vár és Boldogkőváralja romjait. Az út Monokon, Kossuth Lajos szülőfaluján át vezet vissza Szerencsre, a túra kiindulópontjára. Más alkalommal érdemes kipróbálni a kerekezést Miskolc és Eger között, Szilvásvárad érintésével, a Bükki Nemzeti Park területén lévő gyönyörű természeti környezetben vezető utakon. A Bükkszentkereszt– Répáshuta kerékpáros kirándulás során – ha bírják szuflával a meredek emelkedőket – ősi mesterségek nyomába is indulnak a résztvevők. De választhatjuk az Aggteleki Nemzeti Park területét kis, érintetlen falvakon keresztül kerekezve, izgalmas barlangtúrákkal kiegészítve az utazást.
A magyar Pamukkale
Az Egertől mindössze 5 km-re található Egerszalók igazi nevezetessége a község déli részén a föld mélyéből feltörő termálforrás és a lefolyó víz által létrehozott sódomb. A tervek szerint most ősszel adják át azt a bemutató sétautat, amely közelebb hozza a látogatókhoz a sódombot és a rejtélyes eredetű kaptárköveket. A most látható sódomb mellé a víz célzott elvezetésével építenek még kettőt. A sódomb gyógyító hatását is kihasználják, inhalációs gyógyászati részt alakítanak ki rajta. Az Európában egyedüli látványt a fürdő vendégei is élvezhetik a medencékből. Mellé egy kis tavat is építenek. A sétaút elvezet a kaptárkövekhez is: a riolittufa kúpokba vájt kis fülkék szerepe a mai napig tisztázatlan, a tudósok szerint elképzelhető, hogy temetkezési hely volt, vagy pogány oltárkő, esetleg méhkaptár, de biztos, hogy a kúpok több millió éves ritka természeti képződmények.
A fejlesztési elképzelések szerint a területen pihenő- és játszóparkot is kialakítanak. A sétaúton madárház is lesz, amelyben a környéken élő szárnyasok láthatók majd. Az út mellett információs táblák igazítanak el a sódomb és a kaptárkövek eredetéről és a környék növényeiről. A parkot és a sétautat mosdók és parkoló egészíti ki. Erre a fejlesztésre a település 600 millió forintos ROP pályázati támogatást nyert. Távlati terveikben Egert, Egerszalókot és a gyógyfürdőt öszszekötő kerékpárút kiépítése is szerepel.
A 65-68 fokos, ásványi anyagokban igen gazdag, gyógyhatású hévízre települve idén exkluzív gyógy- és wellnessfürdő nyílt meg. A létesítményben összesen 17 kül- és beltéri medence kapott helyet. A fürdőzőknek világszínvonalú gyógyászati, wellness- és fitneszszolgáltatások állnak rendelkezésükre, a fürdő korszerű étterme, kávézója az egészséges táplálkozás lehetőségét kínálja. A wellnessközpontban kényeztető kádfürdők, thaimasszázs-helyiségek, exkluzív szaunavilág és magas színvonalú szépségápolás is helyet kap. A strandfürdőhöz kapcsolódik egy szolgáltatóközpont, amelyben önkiszolgáló étterem, söröző, bowling- és játékterem, internetkávézó, üzlet, posta, utazási és információs iroda működik. 2008 végén adják át a minden igényt kielégítő ötcsillagos szállodát, amely közvetlen összeköttetésben áll majd a Gyógyés Élményfürdővel.
Ha hull a hó
Bár az elmúlt tél száz év legmelegebb tele volt, Mátraszentistvánon, a Síparkban mégis 33 napon át síeltek. Az időjárás kihívásaira technológiai fejlesztéssel feleltek az üzemeltetők: az idei szezonra új hóágyúkkal és új sílifttel készültek. Új a szibériai fenyőből épült síkunyhó is, rönkbüfével és rönkbárral. A hat különböző hosszúságú és nehézségi fokozatú pályára hat lift 4300 fő/óra kapacitással szállítja a lesiklás szerelmeseit. Kezdők a síóvoda meseházánál jelentkezhetnek oktatása. Kékestetőn a már ismert egy nehéz, két közepes és négy könnyű pálya várja a síelőket.