A Ruszwurm után a másik Vár-beli Szamos-egységre is lakat került

Mint mi is megírtuk, szerda reggel végrehajtók zárták be véglegesen Budapest egyik legrégebbi, legpatinásabb cukrászdáját, a Ruszwurmot. A bezárást követően pedig, néhány órával később, szívrohamban meghalt a cukrászda 79 éves tulajdonosa, Szamos Miklós.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Mint az Index írja, a Ruszwurm Cukrász és Vendéglátóipari Kft. szerdán közleményben jelezte, hogy

a vállalkozás ellen „újabb végrehajtási eljárás van folyamatban, amely során a végrehajtó 2025. augusztus 6-ára és 8-ára reggel 7.00 órára bezáratási kísérletet helyezett kilátásba”. Így péntek reggelre a Ruszwurm után a Korona cukrászdánál is megjelentek a végrehajtók.

Korona Kávéház
Korona Kávéház
Fotó: Korona Kávéház hivatalos oldala/Facebook

24.hu beszámolója szerint a budai Várban, a Dísz téren található épület elé még eredetileg a Korona cukrászati üzemében készült,

szabadon elvihető utolsó süteményeket, valamint mécseseket helyeztek ki a dolgozók, akik sírva búcsúztak egymástól.

A Korona Kávéház csütörtökön a közösségi oldalán nyílt levélben fordult Böröcz László polgármesterhez és a budavári önkormányzathoz, hangsúlyozva, hogy

a két történelmi cukrászda ügyében már rég lehetett volna korrekt megállapodásra jutni, amennyiben ez valóban cél lett volna.

„Hogy Szamos Miklós és a korábbi polgármester, V. Naszályi Márta között pontosan milyen megállapodás, egyeztetés vagy háttéralku történt, azt nem tudjuk – és valószínűleg nem is fogjuk megtudni” - írta meg a portál. Hozzátéve azt is, hogy ez az ő titkuk marad.

Ruszwurm - műemlékvédett belső berendezés
Ruszwurm - műemlékvédett belső berendezés
Fotó: Ruszwurm Cukrászda Facebook oldala

Mi azonban, amikor interjún jártunk V. Naszályi Mártánál, aki akkor még fővárosi I. kerületi polgármesteri pozíciót töltött be, a következőt tudtuk meg e témában: a polgármesternő elmondta, a Polgármesteri Hivatallal15 éve tartó herce-hurcát követően, amely eredetileg azért robbant ki, mert 

Szamos Miklós nem volt hajlandó fizetni a Budavári Önkormányzatnak a számára meghatározott bérleti díjat – végrehajtási/kiürítési eljárás volt folyamatban már akkor is (2024. októberében közöltük az interjút) a cukrászdái ellen, amit még 2023 januárjában indítottak el. Majd a kiürítés jogerősen kitűzött időpontja a Ruszwurm esetében május 9-e, míg a Korona Kávéház esetében május 14-e lett volna – azonban ez nem valósulhatott meg, mert a képviselőtestület nem szavazta meg a végrehajtást, csupán annyi előrehaladás történt, hogy kimondták, a Budavári Önkormányzat – a hely tulajdonosaként – nem üzemelteti majd tovább a két vendéglátóegységet, hanem vagy eladja vagy valami más célra kiadja majd.

Blikk szerint a Ruszwurm Kft. ügyvezetője, Gálné Kis Mária Zsuzsanna elmondta a behajtóknak, hogy „a Ruszwurm Kft. vezetősége fenntartja az álláspontját, hogy átveszi a cukrászdák üzemeltetését. Rengeteg kérelmet küldtünk, amire nem érkeztek válaszok. Miklósnak is az volt a lényeg, hogy megmaradjon az emberek munkája és működjön tovább a két cukrászda, mint a világörökség része.” 

Dr. Zavaczky Márk, a cég jogi képviselője a Blikknek elmondta, hogy már több eljárást sikerült megakadályozni, és még a múlt héten is biztatónak tűnt a helyzet, ám szerdán megjelentek a végrehajtók. Elmondta, hogy

a Koronával kapcsolatban a bíróságra keresetet adtak be, amiben azzal érveltek, hogy Szamos Miklós nemcsak használója, hanem a tulajdonosa is a Koronának, ugyanis az évek alatt jócskán megnövelte annak alapterületét, összesen 220 négyzetméterrel, ezzel pedig tulajdonjogot szerzett.

 


Búcsú a neves séftől

Búcsú a neves séftől 

Elhunyt Lőrincz György.
Elismerés a legendás budai presszónak

Elismerés a legendás budai presszónak 

Az 1961-ben megnyílt egység nemcsak retró hangulatáról ismert, hanem számos különleges történetet is őriz.
Bezár a Rosenstein

Bezár a Rosenstein  

Szeptemberben újranyit.
Hazai rajnai rizling a Top 3-ban a Meininger's Best of Rieslingen

Hazai rajnai rizling a Top 3-ban a Meininger's Best of Rieslingen 

A Meininger's Best of Riesling mezőnyét évről évre a világ legismertebb német rizlingtermelői határozzák meg.
Taroltak a tokaji borok

Taroltak a tokaji borok 

Öt nemzetközi aranyérem a tokaji Patricius Borháznak.
Megjelent a sertéspestis  Szerbiában – meg is van az eredménye

Megjelent a sertéspestis Szerbiában – meg is van az eredménye 

Több mint tízezer sertést ölnek le, amit a következő két napban hajtanak végre.
Hamarosan újra nyitva Újlipócia nappalija

Hamarosan újra nyitva Újlipócia nappalija 

Új fejezet a Dunapark történetében: július 25-én nyit újra Újlipótváros ikonikus kávéháza.
Szeptemberben Etyeken minden a pezsgőről szól

Szeptemberben Etyeken minden a pezsgőről szól 

Pezsgőünnepet rendeznek most első alkalommal.
Financial Times: Vizsgálja közép-európai érdekeltségeinek eladását a Tesco, a magyar üzletág is érintett

Financial Times: Vizsgálja közép-európai érdekeltségeinek eladását a Tesco, a magyar üzletág is érintett 

A brit gazdasági lap értesülése szerint a Tesco banki tanácsadók bevonásával vizsgálja a három országban működő leányvállalatokkal kapcsolatos stratégiai lehetőségeket.
MVI-helyzetjelentés 2025-ről: napi 4-5 üzlet zárt be

MVI-helyzetjelentés 2025-ről: napi 4-5 üzlet zárt be 

A vendéglátó üzletek számának csökkenése ismét gyorsult.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.