MVI: éves statisztikai helyzetjelentés a vendéglátásról

A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) évente közzéteszi a vendéglátásról szóló statisztikai helyzetjelentését, amit főként a KSH, illetve részben a HOTREC által publikált adatok felhasználásával készítettek.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

A 2025-ös helyzetjelentésből megismerhető többek között a vendéglátó üzletek számának alakulása összességében és népességarányosan, a vendéglátóhelyi forgalom volumenváltozása, a foglalkoztatási és átlagkereseti adatok, valamint uniós összehasonlításban a vendéglátóhelyi szolgáltatásokra alkalmazható ÁFA-kulcsok is.

A vendéglátó üzletek számának csökkenése ismét gyorsult, míg korábban éves szinten (2023 és 2024 vége között) naponta átlagosan 3–4 üzlettel volt kevesebb, addig az elmúlt időszakban ez napi 4–5 üzletre emelkedett. A vendéglátóhelyek száma 2025 végén 41,9 ezer volt, ami az egy évvel korábbihoz képest 1,7, a 2019. évihez mérten 9,5 ezerrel csökkent.

A kereskedelmi vendéglátóhelyek száma 1,4 ezerrel, a munkahelyi vendéglátóhelyeké 278-cal volt kisebb, mint 2024 végén.

Az üzletbezárások leginkább az italüzleteket, kávézókat és zenés-táncos szórakozóhelyeket, valamint az éttermeket, büféket és gyorséttermeket érintették, legkevésbé pedig a cukrászdákat. 2025-ben tízezer lakosra 44 vendéglátóhely jutott, 9-cel kevesebb, mint 2019-ben. Népességarányosan a legtöbb vendéglátó üzlet a Balaton körüli vármegyékben (Zala, Veszprém és Somogy) volt (61, 67, illetve 70 darab), a legkevesebb pedig Jász-Nagykun-Szolnok és Pest vármegyében (26, illetve 31 darab).


Fotó: DepositPhotos.com

Az előzetes adatok alapján 2025-ben a vendéglátó üzletek bruttó forgalma (2 924 milliárd forint) összehasonlító áron az egy évvel korábbit 0,7, a 2019. évit 1,4 szzázalékkal haladta meg. A vendéglátóhelyi forgalom 89 százalékát adó kereskedelmi vendéglátás volumene 0,3 százalékkal kisebb, a munkahelyi vendéglátásé 18 százalékkal nagyobb volt, mint 2019-ben.

A 2024-es szatellitszámlák alapján a turizmusban foglalkoztattak száma 441 ezer fő volt, akiknek a 30 százaléka dolgozott a vendéglátásban. 2025-ben a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén167 ezer főt foglalkoztattak, az előző évihez képest 13,6 ezerrel, a járvány előtti, 2019. évihez (195,3 ezer) viszonyítva 28,3 ezerrel volt kevesebb.

Az üres álláshelyek száma és aránya kismértékben nőtt 2025 végén, ezzel a munkaerőhiány is enyhén emelkedett az ágazatban.

A vendéglátás területén a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 420 ezer forint (kedvezményekkel nettó 294 ezer forint) volt 2025-ben, amely 9,0 százalékkal nőtt az előző évihez képest. Ugyanakkor a vendéglátásban dolgozók átlagkeresete továbbra is az egyik legalacsonyabb volt az ágazatok között, a nemzetgazdasági átlag 6 százalékának felelt meg.

Az Európai Unióban – Dánia és Hollandia kivételével – kedvezményes ÁFA-kulcsot alkalmaznak a szálláshely-szolgáltatásra, 21 tagállamban pedig a vendéglátásra (jellemzően az étel- és az alkoholmentes italforgalomra).

Magyarországon az éttermi vendéglátásra vonatkozó kedvezményes (5 százalékos) ÁFA-kulcs az EU-ban a második, a turizmusfejlesztési hozzájárulással együtt pedig az ötödik legalacsonyabb. Ugyanakkor az ÁFA-kulcsok alkalmazását érintő hazai szabályozás egyszerűsítésére, illetve kiterjesztésére továbbra sem került sor.

A vendéglátásról szóló 2025. évi helyzetjelentést a korábbi évekhez hasonlóan Zerényi Károly (PhD), az MVI elnöki tanácsadója készítette és elérhető az MVI honlapján.


Megnyitott Európa egyik legmagasabban fekvő forgó étterme

Megnyitott Európa egyik legmagasabban fekvő forgó étterme  

A mintegy 165 méteres magasságban található forgó étterem nemcsak lenyűgöző kilátásával, hanem különleges gasztronómiai koncepciójával is kitűnik.
A július nem akármilyen gasztromeglepetést tartogat

A július nem akármilyen gasztromeglepetést tartogat 

Július legutolsó napján nyit a Gordon Ramsay Bar & Grill Budapest.
Dupláz a nemzetközi kávézólánc a budapesti reptér indulási oldalán

Dupláz a nemzetközi kávézólánc a budapesti reptér indulási oldalán 

Megnyílt a repülőtér legújabb kávézója.
Újra fogad Mariska a Tisza-tónál

Újra fogad Mariska a Tisza-tónál 

Egy régi csárda – modern értelmezésben.
Badacsonyi sikerek a VinAgorán

Badacsonyi sikerek a VinAgorán 

Badacsonyi borászatok sikerrel szerepeltek a VinAgora Nemzetközi Borversenyen és a GROW du Monde-on.
Friss szakmai felmérés a magyarok alkoholfogyasztási szokásairól

Friss szakmai felmérés a magyarok alkoholfogyasztási szokásairól 

A magyarok többsége tájékozottnak érzi magát az alkoholfogyasztásról, azonban sok a tévhit.
Újra megnyitott az egykori NDK híres fagylaltbárja

Újra megnyitott az egykori NDK híres fagylaltbárja 

Az eredeti hangulatot megőrizve újra nyitott az egykori Mokka-Milch-Eisbar.
Megújult a belvárosi fine bistro

Megújult a belvárosi fine bistro 

Új tulajdonok, új szemlélet, régi értékek.
Éjszakai szesztilalom jöhet Splitben

Éjszakai szesztilalom jöhet Splitben 

Horvátország második legnagyobb városában a rendbontások miatt tervezik bevezetni a változást.
A brit kocsmák hajnali 5 óráig tarthatnak nyitva az Anglia–Mexikó meccs idején

A brit kocsmák hajnali 5 óráig tarthatnak nyitva az Anglia–Mexikó meccs idején 

A kormány döntése értelmében az angliai és walesi kocsmák hétfőn hajnali 5 óráig tarthatnak majd nyitva.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.