Amint azt április 19-én Theresa May, a brit miniszterelnök bejelentette, az Egyesült Királyság mérlegelni fogja a műanyag szívószálak betiltásának a lehetőségét. Ha úgy hozza sors, akár már 2019-ben sor kerülhetne az intézkedés bevezetésére.
Michael Gove környezetvédelmi miniszter még az idén tanácskozást indít arról kérdésről, hogy miként lehetne megakadályozni az óceánokba özönlő plasztik hulladék „áradatát”.
„Az egyszer használatos műanyag csapást jelent a tengereinkre, valamint végzetes hatást gyakorol a környezetünkre, illetve a vadvilágra, és így életbevágóan fontos, hogy most cselekedjünk” – fogalmazott egy sajtóközleményben Gove.
Theresa May a Nemzetközösség áprilisi tanácskozásán tette közhírré kormánya szándékait, és egyben megjegyezte, hogy a lépés talán más országok vezetőit is arra bírja majd, hogy megoldást keressenek a műanyag szennyezés korlátozására.
Ami azt illeti, még ha kissé szigorú eszközökkel is, de a Nemzetközösség országai közül a területen Kenya úttörőnek számít. Bizonyos 2017-ben elfogadott jogszabályok miatt, aki az államban műanyag szatyrot gyárt, vagy oda plasztik zacskót importál, börtönbe kerül.
A találkozón egyébként May még egy tanulmányt is ismertetett, amelynek becslése szerint a britek évente 8,5 milliárd darab szívószálat használnak el.
A BBC világhírű és közkedvelt természettudósa, David Attenborough, a Blue Planet II sorozatának utolsó részében szintén felhívta a figyelmet a kritikus helyzetre, és állítólag II. Erzsébet királynő éppen e film hatására szüntette meg a műanyag használatát a Buckingham Palotában és a többi királyi birtokon is.
Forrás: Élelmiszer Online