Michael Noonan az ír kormány gazdasági minisztere a bejelentést követően elmondta, hogy az intézkedés reményeik szerint az idegenforgalommal kapcsolatban lévő munkaerőpiacra is jó hatással lesz majd. A gazdasági válsággal küzdő országban 2001 óta hanyatlóban van a bárok forgalma, a már korábban is évi 4-4,5 százalékos visszaesés a dohányzás tilalmának bevezetése után érte el mélypontját, amikor az alkalmazottak száma 8 százalékkal csökkent, igaz, ezzel párhuzamosan az ír statisztikai hivatal adatai szerint a vendégek száma 11 százalékkal növekedett.
Az ír vendéglátószakma üdvözölte a döntést, Adrian Cummins, az Ír Éttermi Szövetség vezetője így fogalmazott: „Az idegenforgalmi szektor jelentősen hozzájárulhat így gazdaságunk felgyógyulásához. A forgalmi adó csökkentése nagy lökést adhat a szektornak.”
A Szövetség 700 éttermet és 63000 alkalmazottat képvisel, és vezetői bejelentették, elvárják valamennyi tagjuktól, hogy az adó mérsékléséből eredő árcsökkenést érvényesítsék a vendégek felé.
Az kormány intézkedéscsomagjának másik fontos eleme, hogy az alkalmazottak társadalombiztosítási járulékát is megfelezték, heti 365 eurós fizetésig a járulék 8,5 százalékról 4,25 százalékra csökken. A hírek szerint várhatóan eltörlik a jelenleg még érvényben lévő 3 eurós idegenforgalmi adót is, ezzel is versenyképesebbé téve a Zöld Sziget turisztikai ágazatát.