Gin-hír: a Whitley Neill alapítója és lepárlómestere nálunk járt

A ginek iránti kereslet világszerte nő, és piaconként változik, miközben már mutatkozik igény az alkoholmentes párlatokra is. Ebben a versenyben az innováció és a minőség lehet a siker kulcsa, de folyamatosan figyelni kell a fogyasztókat, véli Johnny Neill, a Whitley Neill alapítója és lepárlómestere, aki budapesti látogatása során számos kulisszatitkot is elárult.    

A Whitley Neill az Egyesült Királyságban már jól ismert és közkedvelt brand, ám a magyarországi piacra csak nemrég érkezett meg. A cég alapítója szeptember közepén a hazai márkaképviselet, a Drink Station meghívására járt Budapesten, ahol újságíróknak és bártendereknek tartott workshopot.

 

A kezdetekről 

Johnny Neill, a márka megalkotója már a 8. generációs lepárlómester a családban. Apja egy sörfőzde és lepárló igazgatója volt, ő maga pedig bár pénzügyi pályával indult, arról álmodozott, hogy egyszer majd feltámasztja a családi örökséget. 2003-04 környékén ezért elkezdett saját receptekkel kísérletezni, az innováció és ősei hagyatékának kombinálása jegyében. 2005-ben született meg végül első London Dry Ginje, amihez a Nagy-Britanniában őshonos alapanyagok mellett dél-afrikai felesége hatására került be a baobab (majomkenyérfa) és a földicseresznye (physalis). Az első főzet mindössze 600 üveggel készült, és ezzel jött létre a Whitley Neill, amely ma már forgalmát tekintve az első számú prémium ginmárka a brit piacon.  

Családi történetekről

„A London Dry Gin szentháromságát a boróka, a koriandermag és az angyalgyökér adják, ez a főzet alapja, amire a többi fűszer építkezhet. Ehhez mi recepttől függően többek közt narancs-, grapefruit- és citromhéjat, firenzei liliomgyökeret, kassziát vagy akár édesgyökeret adunk, míg az Original verzióban továbbra is megjelenik a baobab és a földicseresznye (physalis), az alkoholtartalmat pedig az ízekhez igazítjuk“ - mondja Johnny Neill.

A fogyasztói igények kiszolgálására azonban 7-8 éve nyitni kellett az ízesített ginek felé is. Ezek alapját a nyolc hozzávalóval készült London Dry Ginek adják, amelyeket a családi történetek emlékeiből merítő alapanyagok egészítenek ki. Így például a vérnarancsos változat Johnny nagyszüleinek szicíliai nászútja előtt tiszteleg, a málnás édesanyja skót örökségét idézi meg, a rebarbarát dédapja zöldségeskertje inspirálta, a pink grapefruit pedig Spanyolországban töltött hónapjaira emlékezteti.

Többfunkciós üzemről

A Whitley Neill 2012-ben költözött be a City of London Distillerybe, amely a londoni City negyed szívében, a Szent Pál Katedrálistól alig öt perc sétára található. Ez az a rész, ahol 300 évvel ezelőtt egymást érték a ginlepárlók és itt született meg a London Dry Gin stílus is, ma már azonban ők itt az egyetlen főzde. Az 1762-re datálódó épületben négy rézüstben készülnek a ginek. A helyszínhez bár is tartozik, és rendszeresen szerveznek továbbképzéseket szakmabelieknek. Mi több, itt bárki kipróbálhatja ginfőző-képességeit és elkészítheti saját italát is. 

A lepárlóban a főzőüstök mellett fontos szerepet kap a rotovap nevű szerkezet, ami alacsony hőfokon, vákuum alatt párologtatja el a folyadékot és ezáltal jobban megőrzi az alapanyagok aromáit. Ezt az ízesített változatokhoz használják, és segítségével született meg az angolok egyik kedvence, a rebarbarás-gyömbéres változat, amely ma már az értékesített mennyiség 35%-át adja.

Alkoholmentes verziókról és piaci változásokról

Az alkoholmentes ginek egyre népszerűbbek Nagy-Britanniában, főleg a „száraz január“ idején. A piac még ugyan kicsi, de négy változatot - egy klasszikus London Dry-t és három ízesítettet - már a Whitley Neill is bevezetett. Ezeknél egy különleges szerkezet választja szét az alkoholt és az aromaanyagokat, az így kapott termék pedig ugyanúgy használható koktélokba, mint az eredeti ginek, bár az ízek kevésbé mélyek és intenzívek.

Ami a jövőt illeti, piaconként változó, hogy a klasszikus vagy az ízesített ginek iránt lesz nagyobb kereslet, de összességében kiegyenlített versenyre számítok. A fiatalok például az intenzív borókaíz helyett inkább a gyümölcsös tételeket keresik, de nem kizárt, hogy később változik ízlésük és visszatérnek a klasszikusokhoz. A brit piacon a London Dry lesz fókuszban, míg az USA-ban most kezdenek el népszerűek lenni az ízesített ginek, és hiába vannak ott kis helyi főzdék, sokkal inkább a globális brandek felé kacsingatnak“ - teszi hozzá a szakember. 

 

Forrás: PPH / Starski


Így kapcsolódik össze az alkoholtrendek változása és a turizmus

Így kapcsolódik össze az alkoholtrendek változása és a turizmus 

A Spirit Tourism egy gyorsan fejlődő ágazat, ami lehetőséget kínál a helyi turizmus növekedésére, ezáltal munkahelyek teremtésére és a helyi gazdaságok fellendítésére.
Stratégiai partnerség egy rummal?

Stratégiai partnerség egy rummal? 

Bizony, a mai világban ez nagyon is megtörténhet. Hiszen az imént jelentették be, hogy a FLAVA Kitchen & More lett az Eminente rum márka első hazai képviselője.
Luxuscikk lett a körte

Luxuscikk lett a körte 

A legfeltűnőbb jelenség hosszú távon a terméspotenciál csökkenése. 
Idén is megrendezik az egyik legkedveltebb őszi eseményt

Idén is megrendezik az egyik legkedveltebb őszi eseményt 

A Mecseknádasdi Szőlő- és Bortermelők Egyesülete és a Pécs-Mecseki Borút Egyesület idén is megrendezi a Pécsi Borvidék egyik legkedveltebb őszi rendezvényét, a Mecseknádasdi Bor-Barangolót .
Világszínvonalú csokoládé készül Budapesten

Világszínvonalú csokoládé készül Budapesten 

Egyesével válogatott, tökéletes kakaóbabok Venezuela, Nicaragua, Tanzánia és Madagaszkár egzotikus termőterületeiről, ritka és egyedülálló ízvilág, high-tech, mégis manufakturális eljárások, és a mindezt megalapozó, sok évnyi kutatás.
Bezár a Várkert Bisztró

Bezár a Várkert Bisztró 

Nem a budai topvendéglátóegységről van szó, hanem a gyulai Várfürdőnél lévő bisztró zár be napokon belül.
Hamarosan Food Truck Show

Hamarosan Food Truck Show 

A Vámház körúton ünnepelnek a mozgó éttermek.
Olasz csúcsgasztronómia, szuperprémium italok, hamisítatlan itáliai hangulat

Olasz csúcsgasztronómia, szuperprémium italok, hamisítatlan itáliai hangulat 

Ilyen volt a a Balaton Wine&Gourmet fesztivál Veszprémben, a nyárt búcsúztató utolsó hétvégén.
Indul a pályázat vidéki kávéházaknak és speciális vendéglátóhelyeknek

Indul a pályázat vidéki kávéházaknak és speciális vendéglátóhelyeknek 

Egymilliárd forint értékű támogatást hívhatnak le vidéki kávéházak és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek.
Itt az új magyar szőlőfajta?

Itt az új magyar szőlőfajta? 

Elismerést kapott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusán nemesített szőlőfajta.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.