Gin-hír: a Whitley Neill alapítója és lepárlómestere nálunk járt

A ginek iránti kereslet világszerte nő, és piaconként változik, miközben már mutatkozik igény az alkoholmentes párlatokra is. Ebben a versenyben az innováció és a minőség lehet a siker kulcsa, de folyamatosan figyelni kell a fogyasztókat, véli Johnny Neill, a Whitley Neill alapítója és lepárlómestere, aki budapesti látogatása során számos kulisszatitkot is elárult.    

A Whitley Neill az Egyesült Királyságban már jól ismert és közkedvelt brand, ám a magyarországi piacra csak nemrég érkezett meg. A cég alapítója szeptember közepén a hazai márkaképviselet, a Drink Station meghívására járt Budapesten, ahol újságíróknak és bártendereknek tartott workshopot.

 

A kezdetekről 

Johnny Neill, a márka megalkotója már a 8. generációs lepárlómester a családban. Apja egy sörfőzde és lepárló igazgatója volt, ő maga pedig bár pénzügyi pályával indult, arról álmodozott, hogy egyszer majd feltámasztja a családi örökséget. 2003-04 környékén ezért elkezdett saját receptekkel kísérletezni, az innováció és ősei hagyatékának kombinálása jegyében. 2005-ben született meg végül első London Dry Ginje, amihez a Nagy-Britanniában őshonos alapanyagok mellett dél-afrikai felesége hatására került be a baobab (majomkenyérfa) és a földicseresznye (physalis). Az első főzet mindössze 600 üveggel készült, és ezzel jött létre a Whitley Neill, amely ma már forgalmát tekintve az első számú prémium ginmárka a brit piacon.  

Családi történetekről

„A London Dry Gin szentháromságát a boróka, a koriandermag és az angyalgyökér adják, ez a főzet alapja, amire a többi fűszer építkezhet. Ehhez mi recepttől függően többek közt narancs-, grapefruit- és citromhéjat, firenzei liliomgyökeret, kassziát vagy akár édesgyökeret adunk, míg az Original verzióban továbbra is megjelenik a baobab és a földicseresznye (physalis), az alkoholtartalmat pedig az ízekhez igazítjuk“ - mondja Johnny Neill.

A fogyasztói igények kiszolgálására azonban 7-8 éve nyitni kellett az ízesített ginek felé is. Ezek alapját a nyolc hozzávalóval készült London Dry Ginek adják, amelyeket a családi történetek emlékeiből merítő alapanyagok egészítenek ki. Így például a vérnarancsos változat Johnny nagyszüleinek szicíliai nászútja előtt tiszteleg, a málnás édesanyja skót örökségét idézi meg, a rebarbarát dédapja zöldségeskertje inspirálta, a pink grapefruit pedig Spanyolországban töltött hónapjaira emlékezteti.

Többfunkciós üzemről

A Whitley Neill 2012-ben költözött be a City of London Distillerybe, amely a londoni City negyed szívében, a Szent Pál Katedrálistól alig öt perc sétára található. Ez az a rész, ahol 300 évvel ezelőtt egymást érték a ginlepárlók és itt született meg a London Dry Gin stílus is, ma már azonban ők itt az egyetlen főzde. Az 1762-re datálódó épületben négy rézüstben készülnek a ginek. A helyszínhez bár is tartozik, és rendszeresen szerveznek továbbképzéseket szakmabelieknek. Mi több, itt bárki kipróbálhatja ginfőző-képességeit és elkészítheti saját italát is. 

A lepárlóban a főzőüstök mellett fontos szerepet kap a rotovap nevű szerkezet, ami alacsony hőfokon, vákuum alatt párologtatja el a folyadékot és ezáltal jobban megőrzi az alapanyagok aromáit. Ezt az ízesített változatokhoz használják, és segítségével született meg az angolok egyik kedvence, a rebarbarás-gyömbéres változat, amely ma már az értékesített mennyiség 35%-át adja.

Alkoholmentes verziókról és piaci változásokról

Az alkoholmentes ginek egyre népszerűbbek Nagy-Britanniában, főleg a „száraz január“ idején. A piac még ugyan kicsi, de négy változatot - egy klasszikus London Dry-t és három ízesítettet - már a Whitley Neill is bevezetett. Ezeknél egy különleges szerkezet választja szét az alkoholt és az aromaanyagokat, az így kapott termék pedig ugyanúgy használható koktélokba, mint az eredeti ginek, bár az ízek kevésbé mélyek és intenzívek.

Ami a jövőt illeti, piaconként változó, hogy a klasszikus vagy az ízesített ginek iránt lesz nagyobb kereslet, de összességében kiegyenlített versenyre számítok. A fiatalok például az intenzív borókaíz helyett inkább a gyümölcsös tételeket keresik, de nem kizárt, hogy később változik ízlésük és visszatérnek a klasszikusokhoz. A brit piacon a London Dry lesz fókuszban, míg az USA-ban most kezdenek el népszerűek lenni az ízesített ginek, és hiába vannak ott kis helyi főzdék, sokkal inkább a globális brandek felé kacsingatnak“ - teszi hozzá a szakember. 

 

Forrás: PPH / Starski


Szent Vince napján kiderülhet, idén milyen szőlőtermés várható

Szent Vince napján kiderülhet, idén milyen szőlőtermés várható 

A hagyománytisztelő boros gazdák Szent Vincét a bor védőszentjének, neve napját, január 22-t pedig hagyományos termésjósló ünnepnapnak tartják.
Jön a mentes séfverseny

Jön a mentes séfverseny 

2025-ben hetedik alkalommal kerül megrendezésre a Magyarországon, de talán a világszerte is egyedülálló Az Év Mentes Séfje verseny a Csak a Mentes szervezésében. 
TOP 5 budapesti gasztrohely – az év nyitányaként

TOP 5 budapesti gasztrohely – az év nyitányaként 

Az új év első hónapjában érdemes megállni egy pillanatra és időt hagyni a tervezésre, élvezni az ízeket, a pillanatokat.
Új kézben a Pastrami Étterem

Új kézben a Pastrami Étterem 

A tájékoztatás szerint az akvizíció elsődleges célja a 2009 óta létező brand megőrzése, a vendéglátóipari egység modernizálása, fejlesztése, hosszútávú működtetése.
Kilőtt a kávé ára 2024-ben

Kilőtt a kávé ára 2024-ben 

2024. december elején rekord szintre emelkedett a kávé ára a nemzetközi piacon. És az előrejelzések szerint 2025-ben tovább folytatódik a drágulás – a klímaváltozásnak köszönhetően.
Borfesztivál Újlakon

Borfesztivál Újlakon 

Csupán egy karnyújtásnyira Magyarországtól!
NAV-hír: kedvezőbb a borravaló adózása januártól

NAV-hír: kedvezőbb a borravaló adózása januártól 

Januártól már nemcsak a vendégtől kapott borravaló adómentes, hanem az is, amelyet a vendéglátó egység üzemeltetője ad.
Tokaji és egri termelők nyerték a Magyar Bor Nagydíjat

Tokaji és egri termelők nyerték a Magyar Bor Nagydíjat 

A Magyar Borszakírók Körének toplistája minden évben 12 fehér- és 12 vörösbort tartalmaz, az MBK tagjai ezeknek a tételeknek a vakkóstolója során ítélik oda a Magyar Bor Nagydíjat fehérben és vörösben.
Újabb hely zárt be Budapesten

Újabb hely zárt be Budapesten 

Végleg bezár a kultikus étterem.
Meghalt a magyar gasztronómia ismert alakja, a legendás étkezde lelke

Meghalt a magyar gasztronómia ismert alakja, a legendás étkezde lelke 

A Klauzál tér szívében található Kádár Étkezde nemcsak egy étterem volt, hanem egy intézmény, amelynek lelke Orbán Sándor volt. 

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.