Ma már nem példa nélküli, hogy megszállott, diplomás fiatalok hirtelen beleszeretnek a sörbe, és mielőtt elkezdenék a „felnőtt életet”, alapítanak és működtetnek egy kézműves sörfőzdét. Ezek a műhelyek az elmúlt 10 évben kezdtek népszerűvé válni Magyarországon, színesítve az addigi nagyüzemi és import sörválasztékot.
Elhagyott gyárakban, külterületeken kezdtek feltünedezni a jobbnál jobb főzdék, amelyek termékeire nem mindenütt bukkanunk rá. A webáruházak mellett egy-egy jobb vendéglátóhely árusítja termékeiket, de lényegében szerencse kérdése, hol bukkanunk rájuk.
Fejlesztések a Fehér Nyúlnál
Ez jutott eszembe, amikor kedden két magyar kisvállalkozás mutatta be gasztronómiai újdonságait, egy Soroksári úti főzde bárjában és teraszán: A sörök mellé, minőségi ropogtatni valók tekintetében, a Mendula céggel kötöttek egyfajta gasztronómiai együttműködést.
Ugyanis nem mindegy, milyen ízesítésű, fűszerezésű vagy éppen cukros, sós, mogyoró, napraforgó mag, mandula, illetve más magokat is tartalmazó keverék kerül az innivalók mellé. Mindegyik típusú sörhöz más félét párosítottak, mert nem ugyanaz illik a málnás italhoz, vagy a kakaós-kávés aromájú sötét nedűhöz, netán a világos pilsenihez.
A Fehér Nyúl egy 2017-ben alapított sörfőzde, ma már a magyar piacon több mint 300 partnerrel dolgoznak együtt, és az Európai Unióban is megtalálhatók termékeik. A brand erősségét mutatja, hogy a pandémia idején is tudták növelni az árbevételüket, amikor a vendéglátó helyek bezártak. Amíg 2017 az indulás éve volt, addig 2018 a beruházásoké, 2021 a növekedésé, 2022 a fejlesztéseké és a tovább lépésé.
Gyümölcsbombák és savanyított sörök
Újabb 4000 literes erjesztőtartály lépett üzembe, elkezdődött egy együttműködés Hollandiával és Horvátországgal, és újfajta sörökkel is kirukkoltak. A sörös smoothie egy új fogalom a laikusok számára, amelyek egyfajta gyümölcsbombák, míg a sour fajták savanyított sörök, különféle ízesítésekben.
A Mendula története 2015-ben kezdődött - egy hobbiból kinőtt vállalkozásként - akkor még süteményekkel. Az évek során az olajos magok vették át a főszerepet, ezekből azóta készülnek magkrémek, magkeverékek, granolák és gyümölcsszeletek.
2022-ben jöttek ki a borok mellé fejlesztett Wine Nuts termékcsaláddal, és most úgy gondolták, ideje tovább fejleszteni a kínálatot, és kisüzemi sörök mellé is megalkotni a hozzájuk illő magkeveréket. Mindegyik gluténmentes, többségük vegán, adalékanyag ízfokozó vagy tartósítószer nélkül kerül forgalomba.
Forrás: Fehér Nyúl