Fontos mérföldkőnek nevezte a készülő turizmusról és vendéglátásról szóló törvényt bevezetőjében Bánki Erik, az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának elnöke. Mint elmondta, olyan törvényt készülnek létrehozni, amely minden érintett megelégedettségét szolgálja majd, legyen szó a vállalkozókról, vagy az állam képviselőiről.
Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára stratégiai ágazatnak nevezte a turizmust, a gazdaság szíve-lelkének minősítve azt. Előadásának egyik legfigyelemreméltóbb eleme egy nemzeti szállodalánc létrehozásának víziója bizonyult, amely a nemzeti szállodaipar egyidejű megteremtését célozza a Kárpát-medence térségében. A gasztronómiáról szólva Szatmáry Kristóf kifejtette, az eddigi eredményeinket az országmarketingbe beépítve Magyarország Európa gasztronómiai központjává válhat.
Rogán Antal szerint egyrészről jó, hogy a hazánkba érkező turisták 70 százaléka Budapestet tartja az egyetlen alkalmas desztinációnak, mert ez az bizonyítja, hogy a főváros még mindig komoly vonzerő, ugyanakkor nem helyes, hogy nem tudjuk elérni, hogy a vendégek „továbbmozduljanak” és 2-3 napot vidéken is eltöltsenek. Ennek a helyzetnek az orvoslására tartaná helyesnek egy központi országpropaganda kialakítását, melyben nincs Budapest-vidék megkülönböztetés. Hozzászólása végén megosztotta a hallgatósággal a sommás, de ugyanakkor nem sok optimizmusra okot adó hírt: törvény igen, adócsökkentés viszont nem lesz...
Kovács Balázs, a Magyar Turizmus Zrt. ausztriai képviselet vezetője példaként hozta fel, hogy Ausztriában a marketingpénzek 90 százalékát a helyi TDM szervezetek kapják, és ez így lenne helyes nálunk is, mert a turizmus marketingben a végrehajtandó feladatokat elsősorban ezek a helyi szerveződések látják pontosan. Ezen a ponton csattant fel először előadás közben a nyílt színi taps a felsőházi ülésterem padsoraiban.
Hoffmann Henrik, a Balatoni Regionális TDM szövetség elnöke a tervezet hibájául rótták fel, hogy minden TDM szint finanszírozását garantálja a törvény,javaslatként pedig elhangzott, hogy az IFA kiegészítő támogatást csak az kaphasson, aki TDM szervezetet üzemeltet.
„Magam is osztom azok elégedettségét és örömét, akik üdvözlik a törvény létrejöttét – Tette hozzá Deák Imre, a Danubius Hotels vezérigazgatója –, de több évtized várakozás után elbírt volna még néhány hónapot, hogy megalapozottabb, kevésbé általánosító vitairat kerüljön a szakma elé.”
Deák szerint a szakképzés kérdését indokolatlanul szűkszavúan tárgyalja a tervezet, és elengedhetetlen lenne az országos marketing keret térségi szintű rögzítése. Szakszerű alapvetés nem létezhet pontos definíciók nélkül, ez is a törvény hiányossága.
Kapacitásnövelés helyett minőségnövekedéssel lehet csak elérni, hogy a fiatalok kizárólag tapasztalatszerzés céljából menjenek külföldre dolgozni, de a megszerzett tudást itthon kamatoztassák – zárta szavait a Danubius Hotels vezérigazgatója.
„Magas színvonalú gasztronómia a legjobb országmarketing” – sommázta mondanivalóját Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, aki tizenöt okot sorolt fel néhány perc alatt, amely a hazai vendéglátás versenyképességét az ellehetetlenülés határáig nehezíti. A kis- és középvállalkozások 75 százaléka veszteséges, és ezek számára a tartalékok felélése után a létezés egyetlen lehetséges útja a szürke- és feketegazdaság irányába történő elmozdulás. Márpedig a vendéglátás létezik turizmus nélkül, de a turizmus nem létezhet vendéglátás nélkül, nyomatékosította az elnök, kiemelve, hogy a számtalan csapás ellenére a magyar gasztronómia jelentős közelmúltbeli sikerekkel dicsekedhet. (A sikereket a lassan fogyatkozó közönség lelkes tapssal köszöntötte.)
A közönség soraiból érkező reakciókat követően slusszpoénként Bánki Erik, az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának elnöke zárszavában megemlítette, hogy törvénytervezethez a szaktárcáktól beérkezett észrevételek szinte kivétel nélkül a nyílt napon elhangzott gondolatokkal ellentétes javaslatokat tartalmaznak.
Összegezve: van még tennivaló a turizmus törvénytervezet körül...