A kávéház hatalmas belső tere olyan akár egy időkapszula, tekintetünket körbe hordozva a múlt számos régi darabjait fedezhetjük fel. Az írógépek, a szivarvágó, a nagy ablakok, a hatalmas tükrök, a korhű csillárok és az egész berendezés igazi nagypolgári milliőt idéz.
A kávéházak királynője méltó egykori pompájához: a kényelmes pamlagok, a csillogó fapadló, a klasszikus kávéházi márványasztalok mellett egyedi tervezésű elemek, zöld növényzet és izgalmas térrendezés hűen kelti életre a régi elegáns, pezsgő hangulatú belvárosi helyet.
A Centrál régen egyike volt a századforduló legfontosabb irodalmi kávéházainak, ahol a kultúra, a művészet, az irodalom szervesen összefonódott. A „grand café” falai között rendkívül erős és termékeny közösség működöt, itt született meg 1908-ban a magyar irodalom életét megváltoztató Nyugat folyóirat, ez volt a törzshelye legendás íróinknak és költőinknek, ide járt Ady, Babits, Kosztolányi, Karinthy, Tóth Árpád, Szabó Lőrinc, Szép Ernő, Weöres Sándor, Radnóti és a magyar irodalom megannyi nagy alakja.
Ezt a kulturális bölcsőt idézi meg most a történelmi kávéház Centrál Irodalmi Zsúr elnevezésű programja, amelyre középiskolás osztályokat invitálnak, hogy interaktív módon fedezhessék fel a magyar irodalom világát, ezzel együtt a Nyugat és a Centrál történetét, valamint irodalmi, költői játékra is hívják őket.
„Mert mindenkiben ott lakik egy költő”
– mondta Nagy Gábor, a Centrál Kávéházat is működtető Eventrend Group egyik alapító-tulajdonosa, majd kiemelte, hogy cégcsoportjuk elkötelezett a fiatal generáció képzésében, megismerésében, a kapcsolat megteremtésében. „Fontos számunkra, hogy a duális szakképzési rendszerbe is bekapcsolódjunk és segítsük a fiatal generáció szakmai felkészítését, fejlődését, a vendéglátás és turizmus iránti elköteleződését. Jelenleg 290 középiskolás és közel 40 egyetemista tölti gyakorlati idejét tanulóként az Eventrend Group valamelyik egységében. Tudjuk, hogy a fiataloké a jövő, hiszünk bennük és építünk rájuk. Ezt a hitünket tükrözik rendhagyó irodalomóráink is, melyek során küldetésünkhöz illőn az élményszerűségre és az emlékezetes pillanatokra helyezzük a hangsúlyt.” – tette hozzá.
A diákokat Meskó Zsolt író, rendező és Bence úr, a főpincér látja vendégül és tanítja versírásra, olyan órákon, amelyek arra is ösztönzik őket, hogy saját kreatív tartalmakat hozzanak létre. A versek írói bekerülnek a Centrál Költők Társaságába és a legjobbakat helyben oklevéllel díjazzák. Az irodalmi zsúrok kezdési ideje 9.00 és 10.30. Ez a tanév minden keddjére vonatkozik, kivéve a tanítási szüneteket. Az irodalmi zsúrok alatt a diákokat ásványvízzel és frissen sült házi pogácsával látják vendégül.
Kőrössy Zoltán, a Centrál Kávéház ügyvezetője és az Eventrend Group másik alapító-tulajdonosa kiemelte:
„A kávéház a magyar irodalom, a kultúra, a progresszivitás bölcsője volt az 1920-as, 30-as években. Ezek értékek ma is érvényes gondolatokat jelentenek mindenkinek. A Centrál Irodalmi Zsúrral szeretnénk megmutatni a középiskolásoknak, hogy az írott és a kimondott szöveg minősége, mélysége, gondolatisága pont ugyanannyira fontos ma is, mint száz éve. Felismerést kínálunk számukra arra vonatkozóan, hogy az sms-ek és a dalszövegek világában is lehet és trendi is igényesen, magas minőségben írni és beszélni.”
A Centrál Irodalmi Zsúr tehát nem csupán egy program, hanem egy elköteleződés a kultúra mellett, amellyel a szervezőknek az a célja, hogy egy új generáció számára is elérhetővé váljon a magyar irodalom értékei és egy olyan közösségi élményben legyen részük, amely hosszútávon formálja és gazdagítja a fiatalok életét. Az „irodalmi zsúr” egyben egy igazi, hamisítatlan kávéházi élmény, ahol interaktívan fedezhetik fel a diákok az egykori életet és ahol régi íróasztal és jelmezek segítségével visszautazhatnak az időben és korabeli fotókat készíthetnek magukról. A kávéház saját újságja pedig nemcsak a kávéház múltját és jelenét mutatja be, hanem arra is ösztönzi az olvasókat, hogy hagyják ott saját gondolataikat vagy lepjék meg barátaikat egy üzenettel.
„Ez a hely mindig is az irodalom bölcsője volt, és szeretnénk, ha a jövő generációi is úgy éreznék, hogy ez az ő kávéházuk is” – foglalta össze Nagy Gábor, és a végén hozzátette -
„Fontos, hogy a fiatalok ne csak a digitális világban éljenek, hanem értékeljék a művészetet, az olvasást és a személyes találkozások erejét.”
A program egyértelmű üzenete: az irodalom nem csupán a múlt része, hanem élő, lélegző művészet, amely a mai fiatalok számára is meghatározó élményeket tartogat. A Centrál Kávéház falai között ez az üzenet tökéletesen érvényesül, ahogy a diákok aktív érdeklődésükkel és részvételükkel újraélhetik az egykor pezsgő irodalmi életet.