Friss, gyümölcsös, üdítő pezsgés, egy forró nyári nap estéjén tökéletes – nagyjából ezekkel szokás jellemezni a rozéborokat. Mit is érdemes tudni róluk?
„A rozéborok minden esetben kékszőlőből készülnek, rövid, 6-12 órás héjonáztatással. Ma már szinte nincs olyan kékszőlőfajta, melyből ne készítenének rozét önállóan, vagy más fajtákkal házasítva, cuvée formájában” – magyarázza Szakál Zoltán, a Csányi Pincészet főborásza.
„A Pincészetben főként Kékfrankos, Pinot Noir, Merlot és Cabernet Sauvignon fajtákból készítünk rozébort. A rozénak való szőlőt egy héttel korábban szüreteljük, mint azokat a fajtákat, amelyekből vörösborainkat készítjük, így megfelelő savtartalmú bort tudunk előállítani – ezzel is fokozva annak üdítő, frissítő jellegét. A szőlőcefrét nagy erjesztő tartályokban dolgozzuk fel, amelyet 8 órás héjonáztatás után leengedünk, vagyis elválasztjuk a bogyóktól. Ezt követően 14˘C-ra hűtve szárazra erjesztjük a színmustot. A hűtött erjesztés lehetővé teszi, hogy megőrizzük a bor gyümölcsös jellegét, elsődleges szőlőaromáit. Az egyes fajtákat az eltérő érési idő miatt külön-külön erjesztjük és később bor állapotban házasítjuk” – mondja el Szakál Zoltán.
„A rozét javasolt a palackozástól számított egy éven belül elfogyasztani, utána elveszítheti üdeségét, gyümölcsös illatát. Kivételt jelenthet a Cabernet fajtát tartalmazó rozébor, amely testesebb, hosszabban eltartható társainál – természetesen ezt sem érdemes éveken keresztül tárolni a pincében” – hívja fel a figyelmet a főborász.
Díjazott rozék
A borversenyekből a rozék sem maradhatnak ki: a legrangosabbnak számító versenyt Cannes-ban rendezik meg 2001 óta minden évben. A Le Mondial du Rosé idei indulóinak a száma meghaladta az ezret – a legtöbb tétel Franciaországból, Spanyolországból és Olaszországból érkezett.
A versenyen 309 érmet, köztük 78 aranyat osztottak ki – ezen aranyakból az egyiket a Csányi Pincészet egyik legnépszerűbb, legnagyobb volumenben értékesített bora hozta el. A Teleki Rosé Cuvée Villány népszerű kékszőlő fajtáinak rövid ideig történő héjon áztatásával készült friss rozé.
A bor zamatában a kékszőlő húsának íze és illata köszön vissza. Üdeségét egy kis maradék szénsav teszi teljessé. Szinte minden étel kísérőjeként ajánljuk, de önállóan is fogyasztható, amíg marad az üvegben akár egy csepp is – mondja Szakál Zoltán, a pincészet főborásza.
Forrás: Élelmiszer Online