A Hungexpo privatizációja kapcsán felmerült egyik kérdés az, mennyivel növelheti a szállodák forgalmát, illetve mennyi pótlólagos forgalmat generálhat az, ha Kőbányán egy virágzó vásárváros jönne létre.
Szakadt nejlonzacskót és újságpapírt kergetett a szél a kihalt Albertirsai úton. Vártam a félóránként közlekedő Expo-járatot, és igyekeztem elhinni, hogy pár éven belül itt minden más lesz. Erre minden esély megvan, hiszen a Hungexpo új tulajdonosa, a francia GL Events azt ígéri, hogy a következő öt évben 20 millió eurót fordít a magyar vásárváros fejlesztésére. A tervek szerint 2005 és 2009 között átépítik a bejárati teret és a 48 ezer négyzetméter kiállítási területet magában foglaló parkot, 6 ezer férőhelyes parkolót és egy olyan 5 ezer négyzetméteres, valamennyi rendezvénytípus fogadására alkalmas multifunkciós csarnokot húznak fel, ahol 1500 fős kongresszusokat, gyűléseket is lehet tartani. És ezzel még nem is lesz vége a folyamatnak; 2009 és 2015 között új kiállítási területeket fognak létrehozni.
Ma még mintha messze lenne a Hungexpo ettől a színvonaltól, és itt nem csak az infrastruktúráról van szó. Egy neve elhallgatását kérő rendezvényszervező szakember azt mondja, egy éve a Hungexpo árajánlata hallatán úgy érezte magát, mintha egy autót alkatrészenként kellett volna megvásárolnia. Maga a helyszín presztízse igen alacsony, felsővezetői konferenciáknál nem is igen jöhet szóba. Az egyetlen jobb színvonalú létesítmény szerinte az Európa Központ, de ott is vannak kisebb problémák. Külön sérelmezte, hogy a tárgyalások során a cég igen rugalmatlan volt: szó sem lehetett például arról, hogy más céggel oldják meg a cateringet, mint amelyikkel a Hungexpo szerződött.
Az események számát illetően is van hová fejlődni. A Hungexpo jelenleg évente 20-25 kiállítást szervez, amelyre összesen félmillió látogató érkezik. Ez a nagyságrend 2002-től jellemzi a szakkiállításokból és jelentős nagyközönségvásárokból álló kiállítási portfóliót. A látogatók megoszlása (külföldi– belföldi, vidéki–budapesti) kiállításonként változó, így az öszszesített adat nem kifejező. Pontos adatok elsősorban a szakkiállításoknál állnak rendelkezésre, ahol kötelező látogatói regisztráció működik. Ezek azt mutatják, hogy átlagban 10 százalék körül van a külföldről érkező látogatók száma. A nagyközönségvásároknál a látogatói megkérdezések alapján csupán becsült adatok állnak rendelkezésre. A kiállítások alatt a Hungexpóhoz tartozó 350 férőhelyes, háromcsillagos Expo Hotel vendégeinek körülbelül 80 százaléka a rendezvény résztvevőiből tevődik össze. A szálloda jövőjéről egyébként annyit lehet tudni, hogy a GL Events meg kívánja tartani, várhatóan felújítják, de az üzemeltetés formájáról és mikéntjéről még nem döntöttek.
A növekedés határai
Megfelelő beruházások után a Hungexpo jóval több rendezvény lebonyolítására illetve több látogató fogadására lesz képes. Arra a kérdésre, hogy az új tulajdonos milyen számokban gondolkodik, nem kaptunk választ, mindössze néhány sejtést fogalmazhatunk meg a honlapon (www.glevents. com) talált információk alapján. Az első támpontot az adhatja, hogy a GL Events 14 európai rendezvényhelyszínén a rendezvények száma átlagosan 135. Az is nyújthat némi segítséget, ha megvizsgáljuk a GL helyszínei közül azokat, amelyek méretüket tekintve összehasonlíthatóak a 75 ezer négyzetméternyi területet magáénak mondó Hungexpóval; a 90 ezer négyzetméteres toulouse-i kiállítási park és a 80 ezer négyzetméteres barcelonai nemzetközi kongresszusi központ.
A Toulous-i Kiállítási Központ hasznosítható területe 90 ezer négyzetméter, ebből 40 ezer fedett. Látogatóinak száma meghaladja az évi 1 milliót. A létesítményben van egy 450, egy 150 férőhelyes és több kisebb terem. Az étterem 400 fő kiszolgálására alkalmas. Az intézmény széles körű szolgáltatásokat kínál; többek között vállalják az esemény teljes menedzselését, biztosítják az installációt és az összes technikai megoldást.
A Hungexpo mérete alapján Barcelonával is összehasonlítható, bár nem valószínű, hogy a magyar vásárváros valamikor is fel tudja venni a versenyt a katalán fővárossal. Itt van Dél-Európa – a teljes alapterület és a fogadótér nagyságát vizsgálva is – legnagyobb gyűlésterme. A létesítményben szigorú moduláris rendszer működik, amely lehetővé teszi mérettől függetlenül bármilyen típusú rendezvény lebonyolítását az új technológiák és megoldások tökéletes integrálásával. Tegyük hozzá gyorsan, hogy a méret csak az egyik paraméter; nyilván nem lehet eltekinteni attól, hány és átlagban hány fős konferenciát szerveznek egyébként az adott országban, mennyire van bevezetve az adott helyszín a nemzetközi piacra és így tovább. Azt a következtetést azonban talán le lehet vonni, hogy egy-két éven belül jelentősen nőni fog a Hungexpón rendezett események száma. És akkor az – igaz, nehezen számszerűsíthető – másodlagos hatásokról még nem is beszéltünk.
Másodlagos hatások
Friss információ nincs arról, milyen másodlagos hatása van egyegy rendezvénynek. Bizonyos következtetéseket egy korábban a Hungexpo Rt. megbízásából készült Szonda-Ipsos tanulmány alapján lehet levonni: az 1997-es kiállításokon kiállítók és látogatók között készített tanulmány adatai arról tanúskodnak, hogy abban az évben a Hungexpo kiállítási tevékenysége másodlagos hatásként – kiállítók és látogatók költését alapul véve – 21,9 milliárd forint pótlólagos bevételt generált a gazdaságnak. Ezen öszszegnek 5,8 százalékát tette ki szállásköltségként a különböző szállodákban generált forgalom, 9,3 százalékát az étkezés, szórakozás, kultúra kapcsán igénybe vett vendéglátó-ipari ágazatban generált forgalom, és 17 százalék volt az utazási költség. Az 1997-es felmérés adatai akkor megfeleltek a nemzetközi tendenciáknak.
A GL Events – közvetlenül a privatizáció után legalábbis – ennél többet is ígért: többek között az érintett város, illetve régió társadalmi és kulturális életének fejlődését, a gondjaira bízott épületek magas színvonalú fenntartását és a helyi közösségek által kitűzött célok tiszteletben tartását. Budapest talán lendületet kaphat abban a Közép-Európában folyó versenyben, amelyet Brnóval és Poznannal vív a kiállítások fogadásáért, és esélyt kap arra, hogy akár olyan városokkal szálljon versenybe, mint Bécs, Koppenhága, Barcelona vagy Berlin.
A GL Events
A GL Events részvénytársaság tőkéje 54,36 millió euró. Tavaly 356 milliós árbevételt ért el, amelynek 30 százaléka a nemzetközi piacokról származott. Három fő tevékenységi köre: létesítménymenedzsment, rendezvényszervezés, szolgáltatások nyújtása a kiállítások, vásárok és rendezvények megrendezéséhez. Tavaly Európa-szerte 14 helyszínen 1900 rendezvényt fogadott és összesen 505 ezer négyzetméternyi kiállítási területet kezelt.
A miniszter közlése szerint Szlovákiából, Magyarországról, Alsó Ausztriából és Burgenlandból hétfő éjféltől tilos lesz egyes állati termékek behozatala.
Új névvel és telephelyen, kibővített termékportfólióval és nemzetközi terjeszkedéssel folytatja működését Magyarország vezető újrahasználati rendszere, a Cup Revolution.