Szakácskönyvben derül fény a Károlyi család féltve őrzött receptjeire

Különleges alkalom várt a gasztronómia iránt érdeklődő közönségre. Bemutatásra került ugyanis az a szakácskönyv, amely százéves grófi recepteket tesz közkinccsé. A mű a Károlyi család gondozásában született, a nyilvános debütálás helyszíne pedig egy páratlan kastély volt.

A dobostorta titkos családi receptje – egyebek mellett ez is bárki számára megismerhető abból a szakácskönyvből, amely Angelica asszony, Nagykárolyi gróf Károlyi György felségének szerkesztésében jelent meg.

A különlegesen finom desszert elkészítése a legendás Pólya-Hunyor família féltve őrzött titka. „A legtöbb cukrászdait felülmúlja, csak a karamellt kell tudni szépen megcsinálni. Ehhez némi gyakorlat kell” – olvasható a nem mindennapi dobostortáról a nem mindennapi könyv lapjain.

A mű a Hagyományos és új ízek a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban címet viseli és november 9-én nyilvánosan is bemutatásra került. A könyv nem csupán a családi receptek átdolgozását tartalmazza, hanem újak összeállítását is, amelyeket egytől-egyig Varga Gergely executive chef kreált. Az eseményen Pauer Péter chef közreműködésével néhány fogás is elkészült, melynek helyszíne a Károlyi Gasztro Műhely volt.

A Gasztró Műhely eredetileg egy főzőiskola, ahol olyan ételek készülnek a résztvevők aktív bevonásával, amelyek a legjobb éttermekben is megállják a helyüket. A szakmai stáb azt vallja, hogy a főzés kreatív és alkotó tevékenység, a Károlyi Gasztro Műhely pedig egy oktatóközpont, amely a világ gasztro kultúrájának hétköznapi nagykövete. A főzés során profi chefek segítik a csapatot, hogy biztos legyen a siker.

Visszatérve a könyvre, annak megszületésében döntő szerepet játszott a Covid. „Ez a könyv 2020-2021-ben indult útjára, amikor a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély kapuinak a koronavírus-járvány miatt ideiglenesen be kellett zárniuk. Ám a szomorú körülmények ellenére valami kreatívnak kellett kialakulnia a részben kényszerű inaktivitásból. Így született a kibővült Károlyi család receptjeit tartalmazó szakácskönyvötletem – idézte fel a projekt hátterét Angelica Károlyi.

A könyvbemutató helyszíne a Károlyi-kastély volt, amelynek története ugyancsak különleges. A birtok múltja régre nyúlik vissza: még 1834-ben a Perényi család zálogosította el Károlyi György grófnak, ami 1853-ban vásárlás útján végleg a Károlyiak kezébe került.

A fejér vármegyei Fehérvárcsurgón a 19. században, egészen pontosan 1844 és 1851 között klasszicista és eklektikus stílusban épült komplexumot Károlyi György rendelte meg. Tervezője Henrich Koch – hozzá kötődik az angol klasszicista stílusú pesti Károlyi palota átépítése is – és Ybl Miklós építészek voltak. Utóbbi a Károlyi család építésze, aki egyrészt a beruházás során képviselte a Bécsben élő kollégáját, másrészt a művezetéssel kapcsolatos tervezésben vett részt.

Az uradalom utolsó birtokosa Károlyi István volt, aki a második világháború alatt a budapesti Madách Színház megalapítója és tulajdonosa. A kastélyt a családnak 1944-ben el kellett hagynia. A háború idején német és orosz katonák is használták, majd a második világháború után a kastélyt és birtokot államosították. A Fővárosi Gázművek üdülőként hasznosította, majd 1949-ben görög gyerekek menekültotthonának jelölték ki. Később állami nevelőotthonként működött, aztán 1979-ben leromlott állapota miatt kiürítették. Egészen 1995-ig kellett várni, amikor a kastély a Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG) kezelésébe került. Velük kötött szerződést a kastély közös felújítására a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány.

Az épületben jelenleg egy 23 szobás szálloda működik látogató- és rendezvényközponttal és étteremmel. Mindezt egy ötven hektáros park és arborétum öleli körbe. Egy kulturális

találkozóközpontot is létrehoztak itt, amely az Európai Kulturális Találkozóközpontok Hálózatának tagja. A kastély egész évben nyitva áll a látogatók számára, állandó és időszaki kiállításokat lehet megtekinteni, de számos neves konferenciának és fesztiválnak is otthont ad az épületegyüttes.

Külön említést érdemel, hogy Fejtő Ferenc, Franciaországban élő író a halála előtt a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélynak adományozta több ezer kötetből álló könyvtárát, köztük saját műveit is. Ugyancsak a kastélyban helyezték el Vajay Szabolcs történész, a genealógia és heraldika kutatójának a könyvhagyatékát is.

Forrás: Károlyi Gasztro Műhely


Ki lett az ország legjobb felszolgálója?

Ki lett az ország legjobb felszolgálója? 

A Szakma Kiváló Tanulója Versenyen a győztes Kóródi Béla lett, a Mátészalkai Szakképzési Centrum Kállay Rudolf Szakképző Iskola diákja.
Nappal hagyományos, éjjel automata - jön az első, távfelügyelt kisbolt

Nappal hagyományos, éjjel automata - jön az első, távfelügyelt kisbolt 

Tervek szerint már idén nyáron működnek az első távfelügyelt boltok Magyarországon.
Brad Pitt és Sting kedvenc borai Miskolcon

Brad Pitt és Sting kedvenc borai Miskolcon 

Idén tovább bővül az Avasi Borangolás programkínálata.
Michelin-csillagos gasztroprogram a debreceni Nagyerdőben

Michelin-csillagos gasztroprogram a debreceni Nagyerdőben 

Ízkánaán, Palya Bea és júniusi erdőillat Debrecenben.
Megvannak a pizzafesztivál győztesei

Megvannak a pizzafesztivál győztesei 

A pizzafesztiválon Magyarország legjobb pizzériái és pizzakészítő mesterei versenyeztek egymással.
Megnyílt a Dobay Cukrászda és Pékség a BudaParton

Megnyílt a Dobay Cukrászda és Pékség a BudaParton 

Harmadik cukrászdáját nyitotta a gasztronómia területén két évtizedes tapasztalattal rendelkező VakVarjú Csoport Budapest egyik legmenőbb, legdinamikusabban fejlődő részén, a festői és egyben lazulós hangulatú BudaParton.
Nagy hazai borravaló-körkép: kinek és mennyit jattolnak a magyarok?

Nagy hazai borravaló-körkép: kinek és mennyit jattolnak a magyarok?  

 A digitális fizetés és a számlába beépített szervizdíj terjedésével folyamatosan átalakul a borravaló intézménye is.
Friss felmérés növényi alapú italok fogyasztásáról

Friss felmérés növényi alapú italok fogyasztásáról 

A Danone Magyarország 2024-ben részt vett az öt kelet-közép-európai országban végzett régiós kutatásban, amely a fogyasztók étkezési szokásait mérte fel.
Megdőlt a világ leghosszabb bagettjének rekordja

Megdőlt a világ leghosszabb bagettjének rekordja 

A rekordot idáig Olaszország tartotta egy több, mint 132 méteres bagettel.  
Főszerepben a nők az idei Gourmet Fesztiválon

Főszerepben a nők az idei Gourmet Fesztiválon 

A „sétáló országkóstoló” ezúttal is nagyot merít a hazai kulináris kínálatból.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.