A homár sikolya

Az Újvilág legrégebbi városában sok magyarral találkozhatunk. Ráadásul itt van a világ két legjobb egyeteme, valamint Boston az amerikai kontinens legeurópaibb városa. Ismerkedés a Charles folyótól elhódított területekre felépített településsel..

T izenötödikévzárójukattartották június hetedikén a Boskolában: a bostoni magyarok hétvégi iskolájába százötvennél is több gyerek jár.

NEM ÁMERIKÁS MAGYAROK...

Bostoni honfitársaink nem olyanok, ami- lyennek az amerikai magyarokat elképzel- jük: nem egy elöregedett, múltba révedő társaság, hanem jó fej fiatalok és laza kö- zépkorúak közössége. Egyetemi kutatók, tudósok, diákok és persze mindenféle más munkavállalók: mivel többtucatnyi egye- tem működik a négyszáznegyvenezres lakosságú városban, sokan megélnek a diákokból és a tanáraikból.

OBAMA IS, ZUCKERBERG IS

A városban található a világ két leghíresebb és legjobbnak tartott felsőoktatási intéz- ménye: a tavalyi listán a világelső az MIT(Massachusetts Institute of Technology) lett, letaszítva trónjáról a Harvardot, amely Amerika legrégebbi egyeteme a maga há- romszázhatvannyolc esztendejével. Im- pozáns az öregdiáklistájuk: hetvennégy későbbi Nobel-díjas végzett náluk, négy amerikai elnök, köztük Obama is. Így aztán a jelenlegi elnökről kijelenthető, hogy jól tud úszni, ugyanis a Titanic egyik áldoza- tának, egy harvardi diáknak az anyja hatal- mas összeget adott egy könyvtár létreho- zására, de volt egy feltétele: minden diákot meg kell tanítaniuk úszni. Azt is kevesen tudják, hogy a Facebookot is Bostonban találta ki Mark Zuckerberg boldog puliku- tya-tulajdonos, egykori harvardi diák.

BOSTON, TE DRÁGA!

Massachusetts állam fővárosa nem ol- csó hely: kétszáz dollár alatt gyakorlatilag nincs szállodai szoba. Ha az ember azonban hajlandó a városon kívülre menni (ehhez persze nem árt, ha van bérautója), akkor már lehet olcsóbban is találni kiadó szobát. Én a 95-ös főút mellett, Lexington városkánál száznegyvenért találtam egy egészen jót. Igaz, a takarítónő túl jól vé- gezte a dolgát, így az operatőr kollégánál valószínűleg felporszívózta a magyar SIM- kártyát... Szükségünk volt ugyanis helyi telefonra, ezért vettünk amerikai kártyát, az asztalra helyezett magyarnak pedig a takarítás után nyoma veszett.

HÍRES MAGYAROK MÁRPEDIG MINDENÜTT VANNAK

Lexington azért is jó választás, mert tőle néhány mérföldre van az ország egyik leg- híresebb magánháza. Nem azért tudnak róla az egész világon, mert valami celeb lak- na benne (ma már amúgyis múzeumként funkcionál), hanem mert a Bauhaus-iskola világhírű alapítója, Walter Gropius építette magának a harmincas évek végén. Nem olcsó különben meglátogatni a világhírű építész épületét: fejenként tizenöt dollárba kerül, igaz, ezért egyórás túravezetés is jár,viszont nem szabad a házban fényképezni. Pedig volna mit, mert például a bútorok döntő többségét neves honfitársunk, Breuer Marcell tervezte, a falakat pedig Miró és Moholy-Nagy képei díszítik. Mindketten családi barátok voltak, az idegenvezető őszinte beleéléssel mutatja, hogy a neves magyarok anno melyik ágyon aludtak.

MIÉRT SIKÍT A HOMÁR?

Élő világhírű magyarok ma is vannak Bos- tonban. Mi például azért utaztunk oda, hogy a hálózatkutató Barabási Albert- Lászlóról készítsünk dokumentumfil- met. A szimpatikus tudós segítségével belemerülhetünk a homárfogás és -evés rejtelmeibe is, ugyanis tengerparti háza előtt rakják le a halászok a csapdáikat, és a vendéglőkben igencsak borsos áron mért állatot néhány dollárért meg lehet venni náluk. Igaz, főzés közben meg kell hallgatni a sikoltását... Éppen ráérő tudó- sok megállapították, hogy ilyenkor nem a homár sikítozik (fejletlen az idegrend- szere, így nem érzi a forróságot), hanem a páncél alatt lévő vízgőz süvít a szabadba.

TÜCSÖK ÉS BOGÁR

Boston kis túlzással sétálva is bejárható város, nagyon is európai jegyekkel. Sok történelmi emléke van (gondoljunk csak a bostoni teázásra), a Fabeuil Hall tornyán pedig kereszt helyett aranytücsköt talá- lunk. A függetlenségi harcok idején komoly szerepe volt ennek: a városba érkező angol kémek és felforgató elemek nem tudták megtippelni, mi van a templom tornyán, hiába hordtak össze tücsköt-bogarat. Ha valaki elég alaposan nézelődik séta köz- ben, még felfedezheti azokat a köveket is, amelyek az ide érkező angol hajók ne- hezékei voltak. Akkoriban itt dobálták ki, mert visszafelé nem volt szükség rájuk: rogyásig rakták a hajó gyomrát a gazdag gyarmat kincseivel. Hiszen a függetlenség kivívásáig ez a város volt az észak-ameri- kai gyarmatok legnagyobb, leggazdagabb és legbefolyásosabb települése.

A KUTYA SE NÉZ DOGTOWNRA

A település különben meglepően élhető, alig látni autót a központban. Ennek szó szerint mély oka van: a Big Dig, vagyis nagy ásás idején (amely több milliárd dollárba került) a nagy forgalmú utakat a föld alá vitték. Szaladó ember annál több van, bár a világhírű bostoni maraton ta- valy kapott egy mélyütést: egy csecsen testvérpár kettős bombamerényletének következtében hárman meghaltak a futók közül, és csaknem százötvenen megsé-ültek. A sors iróniája, hogy ezzel a fu- tóversennyel az amerikai függetlenségi háború első csatáira emlékeznek... Hogy valóban régóta lakott a környék, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy vannak már elhagyott települései is. A Cape Ann fél- szigeten például mindenki előszeretet- tel mesél hátborzongató történeteket egy bizonyos Dogtownról (Kutyaváros), ahol érdekes dolgok történtek. Amikor ven- déglátóinknál rákérdeztünk, hogy jártak-e már a házuktól alig néhány kilométerre lévő egykori településen, mindannyian megrázták a fejüket. Dogtownba menjen, aki akar, egy igaz helybeli feléje se néz. Évi tizenkétmillió turista amúgy nem té- vedhet: Boston élhető hely annak is, aki csak pár napra választja otthonául. A ki- kötőben barangolás, a szépen gondozott parkok, a belváros közepén lévő, leginkább a mi Vásárcsarnokunkra emlékeztető be- vásárló- és gasztrócentrum nagyon átírja bennünk azt a kicsit „lesajnáló képet”, amit eddig Amerikáról magunkban őriztünk.


Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra 

Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.
Boeingből luxushotel

Boeingből luxushotel 

Felix Demin 2023 végén nyitotta meg a világ egyik legkülönlegesebb szálláshelyét: a Private Jet Villát.
Pihenés és konferenciaélet újratöltve:  nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája 

A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.
Új igazgató a Hunguest hévízi házainak élén

Új igazgató a Hunguest hévízi házainak élén 

2025. április 1-től Martos Andrást nevezték ki a Hunguest Helios és a Hunguest Panoráma szállodák igazgatójának.
Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás

Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás 

Új név, új arculat, új lehetőségek.
Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók

Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók 

A tavalyi évhez hasonlóan népszerű a húsvét a belföldi utazók körében – derült ki az egyik szállásfoglaló portál adataiból.
MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások

MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások 

Április 15-én, kedden zajlott a szakmai program Pécsett.
Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc

Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc 

A Rove Al Marjan Island szálloda az Al Marjan-sziget tengerpartján nyílt meg Rász el-Haimában.
Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt

Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt  

Főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak a hazai vendégek az év első három hónapjában.
Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában

Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában 

Az Orient Express La Minerva a legújabb ötcsillagos szálloda, amely Rómában nyílt meg.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.