A homár sikolya

Az Újvilág legrégebbi városában sok magyarral találkozhatunk. Ráadásul itt van a világ két legjobb egyeteme, valamint Boston az amerikai kontinens legeurópaibb városa. Ismerkedés a Charles folyótól elhódított területekre felépített településsel..

T izenötödikévzárójukattartották június hetedikén a Boskolában: a bostoni magyarok hétvégi iskolájába százötvennél is több gyerek jár.

NEM ÁMERIKÁS MAGYAROK...

Bostoni honfitársaink nem olyanok, ami- lyennek az amerikai magyarokat elképzel- jük: nem egy elöregedett, múltba révedő társaság, hanem jó fej fiatalok és laza kö- zépkorúak közössége. Egyetemi kutatók, tudósok, diákok és persze mindenféle más munkavállalók: mivel többtucatnyi egye- tem működik a négyszáznegyvenezres lakosságú városban, sokan megélnek a diákokból és a tanáraikból.

OBAMA IS, ZUCKERBERG IS

A városban található a világ két leghíresebb és legjobbnak tartott felsőoktatási intéz- ménye: a tavalyi listán a világelső az MIT(Massachusetts Institute of Technology) lett, letaszítva trónjáról a Harvardot, amely Amerika legrégebbi egyeteme a maga há- romszázhatvannyolc esztendejével. Im- pozáns az öregdiáklistájuk: hetvennégy későbbi Nobel-díjas végzett náluk, négy amerikai elnök, köztük Obama is. Így aztán a jelenlegi elnökről kijelenthető, hogy jól tud úszni, ugyanis a Titanic egyik áldoza- tának, egy harvardi diáknak az anyja hatal- mas összeget adott egy könyvtár létreho- zására, de volt egy feltétele: minden diákot meg kell tanítaniuk úszni. Azt is kevesen tudják, hogy a Facebookot is Bostonban találta ki Mark Zuckerberg boldog puliku- tya-tulajdonos, egykori harvardi diák.

BOSTON, TE DRÁGA!

Massachusetts állam fővárosa nem ol- csó hely: kétszáz dollár alatt gyakorlatilag nincs szállodai szoba. Ha az ember azonban hajlandó a városon kívülre menni (ehhez persze nem árt, ha van bérautója), akkor már lehet olcsóbban is találni kiadó szobát. Én a 95-ös főút mellett, Lexington városkánál száznegyvenért találtam egy egészen jót. Igaz, a takarítónő túl jól vé- gezte a dolgát, így az operatőr kollégánál valószínűleg felporszívózta a magyar SIM- kártyát... Szükségünk volt ugyanis helyi telefonra, ezért vettünk amerikai kártyát, az asztalra helyezett magyarnak pedig a takarítás után nyoma veszett.

HÍRES MAGYAROK MÁRPEDIG MINDENÜTT VANNAK

Lexington azért is jó választás, mert tőle néhány mérföldre van az ország egyik leg- híresebb magánháza. Nem azért tudnak róla az egész világon, mert valami celeb lak- na benne (ma már amúgyis múzeumként funkcionál), hanem mert a Bauhaus-iskola világhírű alapítója, Walter Gropius építette magának a harmincas évek végén. Nem olcsó különben meglátogatni a világhírű építész épületét: fejenként tizenöt dollárba kerül, igaz, ezért egyórás túravezetés is jár,viszont nem szabad a házban fényképezni. Pedig volna mit, mert például a bútorok döntő többségét neves honfitársunk, Breuer Marcell tervezte, a falakat pedig Miró és Moholy-Nagy képei díszítik. Mindketten családi barátok voltak, az idegenvezető őszinte beleéléssel mutatja, hogy a neves magyarok anno melyik ágyon aludtak.

MIÉRT SIKÍT A HOMÁR?

Élő világhírű magyarok ma is vannak Bos- tonban. Mi például azért utaztunk oda, hogy a hálózatkutató Barabási Albert- Lászlóról készítsünk dokumentumfil- met. A szimpatikus tudós segítségével belemerülhetünk a homárfogás és -evés rejtelmeibe is, ugyanis tengerparti háza előtt rakják le a halászok a csapdáikat, és a vendéglőkben igencsak borsos áron mért állatot néhány dollárért meg lehet venni náluk. Igaz, főzés közben meg kell hallgatni a sikoltását... Éppen ráérő tudó- sok megállapították, hogy ilyenkor nem a homár sikítozik (fejletlen az idegrend- szere, így nem érzi a forróságot), hanem a páncél alatt lévő vízgőz süvít a szabadba.

TÜCSÖK ÉS BOGÁR

Boston kis túlzással sétálva is bejárható város, nagyon is európai jegyekkel. Sok történelmi emléke van (gondoljunk csak a bostoni teázásra), a Fabeuil Hall tornyán pedig kereszt helyett aranytücsköt talá- lunk. A függetlenségi harcok idején komoly szerepe volt ennek: a városba érkező angol kémek és felforgató elemek nem tudták megtippelni, mi van a templom tornyán, hiába hordtak össze tücsköt-bogarat. Ha valaki elég alaposan nézelődik séta köz- ben, még felfedezheti azokat a köveket is, amelyek az ide érkező angol hajók ne- hezékei voltak. Akkoriban itt dobálták ki, mert visszafelé nem volt szükség rájuk: rogyásig rakták a hajó gyomrát a gazdag gyarmat kincseivel. Hiszen a függetlenség kivívásáig ez a város volt az észak-ameri- kai gyarmatok legnagyobb, leggazdagabb és legbefolyásosabb települése.

A KUTYA SE NÉZ DOGTOWNRA

A település különben meglepően élhető, alig látni autót a központban. Ennek szó szerint mély oka van: a Big Dig, vagyis nagy ásás idején (amely több milliárd dollárba került) a nagy forgalmú utakat a föld alá vitték. Szaladó ember annál több van, bár a világhírű bostoni maraton ta- valy kapott egy mélyütést: egy csecsen testvérpár kettős bombamerényletének következtében hárman meghaltak a futók közül, és csaknem százötvenen megsé-ültek. A sors iróniája, hogy ezzel a fu- tóversennyel az amerikai függetlenségi háború első csatáira emlékeznek... Hogy valóban régóta lakott a környék, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy vannak már elhagyott települései is. A Cape Ann fél- szigeten például mindenki előszeretet- tel mesél hátborzongató történeteket egy bizonyos Dogtownról (Kutyaváros), ahol érdekes dolgok történtek. Amikor ven- déglátóinknál rákérdeztünk, hogy jártak-e már a házuktól alig néhány kilométerre lévő egykori településen, mindannyian megrázták a fejüket. Dogtownba menjen, aki akar, egy igaz helybeli feléje se néz. Évi tizenkétmillió turista amúgy nem té- vedhet: Boston élhető hely annak is, aki csak pár napra választja otthonául. A ki- kötőben barangolás, a szépen gondozott parkok, a belváros közepén lévő, leginkább a mi Vásárcsarnokunkra emlékeztető be- vásárló- és gasztrócentrum nagyon átírja bennünk azt a kicsit „lesajnáló képet”, amit eddig Amerikáról magunkban őriztünk.


MTÜ-értékelés az idei első félévről

MTÜ-értékelés az idei első félévről 

A budapesti és a vidéki szálláshelyek forgalmát, vendégéjszaka alakulások számát vették górcső alá.
Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt

Hét elején átadták a budai Bem téren épült új luxushotelt 

A belsőépítészeti terveket a holland sztárdesigner, Marcel Wanders készítette, a magyar 3h Építészirodával közösen.
Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda

Alakul a budapesti reptérnél épülő négycsillagos szálloda 

Szerkezetkész az újabb terminálkapcsolatú szálloda Ferihegyen.
Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!

Frissítő újdonságokkal vár nyáron a Hotel Clark Budapest!  

A főváros szívében, a Lánchíd és a Budai Vár lábánál található 5 csillagos Hotel Clark számtalan üdítő újdonságot és felfrissülést kínál ezen a forró nyáron nem csak a városba látogató külföldi, de a hosszú hétvégi „staycation”-re vágyó hazai vendégnek is.
MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség

MSZÉSZ Társult tagok - pályázati lehetőség 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) Társult tagjai részére idén is meghirdeti az „Év Technológiai Újítása" pályázatot.
Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél

Igazgatóváltások az Accent Hotels-nél 

A szállodalánc csapata két új szakemberrel bővült.
Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája

Itt a Michelin Guide ajánlást kapott hazai hotelek teljes listája 

A júniusi négy új minősítéssel együtt már huszonöt magyar szálláshely került be a világszerte ismert Michelin Guide által ajánlott szálláshelyek közé.
Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel

Új generációs, jól kereső utazó közönséget céloz meg kisfilmjeivel ez a budapesti ötcsillagos hotel  

A belvárosi Vörösmarty téren található Dorothea Hotelről sugároz bemutató kisfilmeket júliusban a CNBC International a kereskedelmi műsoridejében.
Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel

Gasztronómiai kalandok, időutazás és egy 120 éves hotel 

A 120. születésnapját ünneplő legendás győri szálláshelyen jártunk.
Itt az év Green Collection Szállodája

Itt az év Green Collection Szállodája 

Ez az ötcsillagos pesti belvárosi hotel nyerte el „Az Év Green Collection Szállodája” címet Japánban.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.