Elsőként Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója köszöntette volt kollégáit, hiszen a hotel ágazat területéről érkezett az állami vezető pozícióba, ráadásul az MSZÉSZ elnöki pozíciót is betöltötte korábban, így a szakmában ismert és elismert szakember.
2024: mutatós adatok
Elmondta, hozott néhány mutatós számot az elmúlt időszakról, majd ezeket ismertette is.
2024. első kilenc hónapjában a vendégek száma 10 százalékkal, a vendégéjszakák száma 5 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest,
- hangzott el.
Kilőtt a beutazó forgalom, a mintegy 6,6 milliós vendégéjszakaszám 16 százalékkal magasabb a 2023-ban mért hasonló adatokhoz képest
- emelte ki Könnyid László.
Budapest különösen jól teljesített, tette hozzá, hiszen a fővárosban 22 százalékkal több vendéget regisztráltak, mint tavaly ugyanekkor. Azt is hozzátette, látva már az októberi számokat, hogy az idei ősz második hónapjában sem kell szégyenkeznünk, az idei ősz turisztikai számaival mind az ágazatban dolgozók, mint felső állami szinten – mindenki elégedett lehet.
Röviden méltatta a hamarosan kormány elé kerülő Nemzeti Turisztikai Stratégia anygának jelentőségét a szakma oldaláról, valamint a Turisztikai Tanácsadó testület munkáját is kiemelte. A rövid távú lakáskiadások kapcsán pedig megemlítette, hogy e téren lépéskényszer van jelenleg, hiszen az Airbnb-típúsú lakásokban a szoobaszámok jelenleg felülmúlják a fővárosban szállodai szobákét – így e téren lépni kell, szabályozást vezet be hamarosan a kormány,
de kizárólag a főváros területéről van szó, ez a vidéket nem érinti,
- tette hozzá az MTÜ vezére.
LX. MSZÉSZ Közgyűlés: elnöki búcsú egy valóban profi helyszínen
Flesch Tamás, az MSZÉSZ ez alkalommal leköszönő elnöke lépett a pulpitusra, előtte azonban még a rendezvény házigazdájaként Sívó Roland, az Aquaworld Resort Budapest igazgatója köszöntötte néhány szóban a szép számban megjelent szakmai vendégeket.
Igaza van a 2024. december 31-ig még elnöki pozíciót betöltő Flesch Tamásnak: a Megyeri-híd lábánál lévő hotel- és fürdőkomplexumban megtartott rendezvény helyszíne valóban telitalálat, a rendezéssel és a szolgáltatásokkal mindenki elégedett lehet.
A Társult tagok is végre olyan körülmények közt állíthattak ki, ahogy a nagykönyvben van megírva:
ugyanis a rendezvényterem felé, vagy onnan az eseményt elhagyva, megkerülhetetlen volt az a kiállítás és bemutató, ahol a Társult tagok megjelenhettek a két nap során. És minden egyes kávészünet is éppen abban a két térben volt terítve, ahol a kiállítók is tartózkodtak. Kapcsolatteremtésre vagy egy lehetséges üzlet elindítására tökéletes volt az idei őszi közgyűlés helyszíne.
A leköszönő elnök azzal kezdte beszámolóját, hogy ezúttal nem hozott számokat, inkább visszatekint az elmúlt 5 évre – 2019-től 2024 végéig. Az említett 50. közgyűlés (Danubius Hotel Aréna) a magyar turizmus csúcsévének számító 2019-ben zajlott 230 résztvevővel, 444 tagszálloda képviselőivel. Majd jött a Covid, és durván megszakította ezt a sikertörténete. 2022-ben, amikor végre kikecmergett a világ a Covid szorításából, elkezdődött az ukrán háború és ezzel együtt az energiaválság is beköszöntött a hazai szállodások portájára – ha nem lett volna addig elég nehézségük.
Most pedig, folytatta az elnök,
400 résztvevővel 462 tagszálloda részvételével, növekvő vendégforgalmi kilátásokkal, a 2019-es rekordév közeli számok elérésével adja majd át a stafétabotot utódjának.
Amire viszont ügyelni kell a továbbiakban is, hívta fel a figyelmet Flesch, az, hogy a szállodások ügyeljenek az infláció megfelelő kezelésére, ne féljenek árat emelni, ha úgy hozza a környezeti helyzet: bátran merjenek árat növelni euróban Budapesten – akár 10-15 százalékkal is emelhetőek még az árak a többi európai nagyvárosok viszonylatában.
A VIZA rendszer bevezetéséről, és az ÁFA csökkentésről is szó esett – ez utóbbi sikertörténetéhez az MSZÉSZ lobbitevékenysége is nagyban hozzájárult, tette hozzá az elnök.
A kötelező szállásminősítést, valamint az NTAK térnyerését is megemlítette, valamint felhívta a tagság figyelmét arra is, hogy az Airbnb-helyzet még továbbra sem megoldott – ezt állami szinten mindenképpen szabályozni kell a túlturizmus elkerülése és a szállodások érdekében egyaránt.
Közelebb kell hozni a versenyhelyzetet,
hangsúlyozta az elnök, megemlítve azt is, hogy már készülőben egy nemzetközi, átfogó tanulmány e témában, amelyet nagy érdeklődéssel vár a szakma.
A munkaerőhelyzet továbbra is folyamatos kihívás a szállodások életében, napi üzemeltetés szinten, hiszen sosem gondolta volna senki, hogy annyira égető a munkaerőhiány egyes területeken, hogy emiatt 25-30 százalékos a külföldi munkavállalók aránya több szálláshelyen.
Magasabb bértömeg kell, amelyet ki is termelni,
szögezte le Flesch, hozzátéve, hogy az is tovább nehezíti a helyzetet, hogy bár már novembert írunk, de még mindig senki nem tudja a minimálbér összegét 2025-ben.
Végül EU-szigorításokról, az ESG bevezetéséről és térnyeréséről, kibertörvényről, a felszolgálási díj maximálizálásáról és a SZÉP kártya lakásfelújításra való felhasználásáról is szó esett, valamint a lobby tevékenységek folytatására – Airbnb, kibertörvény, SZÉP kártya felhasználás, fürdőrendelet témában – is felhívta a figyelmet a leköszönő elnök utolsó beszámolójában a szakmai plénum előtt.