Hét belsőépítészeti trend 2023-ra

A közelmúlt eseményei – a világjárvány miatti bezárkózás, a háború a szomszédban – mind arra késztetik az embereket, hogy egyre több időt töltsenek otthonaikban, illetve, ha elutaznak, akkor is szeretik az otthon nyugalmát maguk körül biztosítottnak látni. Ezek a változások rávilágítottak annak fontosságára, hogy a belsőépítészetet az egyedi igényeknek megfelelően alakítsák.

A fenntarthatóság és az egészséges életmód – ez az a két hívószó, ami szintén alapvető az idei designtrendek esetén. Egyre több olyan designelemre van szükség, amelynél előtérbe helyezik a külső természettel való kapcsolatot, és biztosítják az egészséges élményeket. Anyagunk a Thermory szakportál összeállítása alapján készült.

1. Amikor egyértelmű a természetes anyagok használatának uralma

Mivel a természetben élünk, szeretjük, ha a környezetünkben szerepelnek olyan elemek, amelyek ezt behozzák a belső terekbe is. Hiszen, és ez vizsgálatokkal bizonyított tény, ha természetes anyagok kerülnek a környezetünkbe, ez javíthatja a mentális egészséget, és otthonosabbá teszi körülöttünk a teret. Természetes anyagok használatán azt értjük, hogy minél kevesebb műanyag kerüljön a környezetünkbe – a lakótérbe, és előtérbe kerüljön a hosszú élettartamú tervezés, valamint a fenntartható anyagok használata a divatos, egyszer használatos, eldobható anyagok helyett.

2. Amikor az érintés, a tapintás előtérbe kerül

Bár öt érzékszervünk van, de az érintés valahogy sosem kerül előtérbe. Pedig a fizikai kapcsolat a környezettel sokszor meghatározó. Ezért is került be az idei trendek közé azon anyagok használata, ahol az érintés fontos szerepet játszik. Hiszen egy texturált falfelület, egy meleg, bolyhos szőnyeg a lábunk alatt, egy dombornyomott, érdekes világú tapéta, amely szinte hívogat arra, hogy megérintsék, vagy a szerves anyagokból készült belső téri díszítő elemek – mind arra ösztönzik az ott élőt vagy a vendégként odalátogatót, hogy végig simítsa, vagy rálépve kipróbálja az adott belső design elemét.

3. Amikor elmosódik a határ a kinti és a benti világ között

Ez a koncepció nem idén jelenik meg először, már az előző években is meghatározó volt, most azonban még hangsúlyosabbá válik. Hiszen olyan különleges tervezési formák kerülnek idén előtérbe, ami valóban behozza a négy fal közé a természetet: szobanövények és gyógynövényes kertek kialakításával a belső terekben, szabaddá vált téglafalak kialakításával – vagyis olyan elemek alkalmazásával, amelyek eredetileg mind a kinti természet egy-egy darabja, és ami idén még jobban, még erőteljesebb módon megjelenik a belső építészeti területeken.

4. Amikor a természetes fa a tervezés egyik alapelemévé válik

Természetes formájában a fa enyhe szín- és textúra eltéréseket, valamint látható csomókat és repedéseket mutat. Nincs két egyforma fa, és ez egyik magyarázata különleges, semmihez sem hasonlító szépségének. A különféle faárnyalatoknak is szinte végtelen a választéka, így ha a tervező bármilyen árnyalatot szeretne, biztos megtalálja a megfelelőt a kínálatok valamelyikében. Idén például nagyon menő a termokőris és a vörös tölgy sötétebb, csokoládés tónusaival, míg az éger és a nyárfa világosabb színeivel nagyszerűen feldobja a belső tereket. Ha pedig a tervező a kettő közül szeretne valamit, akkor a termofenyő vagy a termoluc aranybarna árnyalata lesz a megoldás.

5. Amikor belép a tervezés elemei közé a biofil design

A biofil design egy olyan mozgalom, amely, csakúgy, mint a természetes ökoszisztémák, folyamatosan változik. Amióta azonban a fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet játszik az építészet és enteriőrök világában, azóta egyre jobban teret hódít. A biofil dizájn egyértelműen csökkenti a stresszt, javítja a kognitív funkciókat és kreativitást, valamint javítja a közérzetet és gyorsítja a gyógyulási folyamatokat. A biofil tervezés a fény és a tér, az élő elemek, például a növények, a tereket intuitívabbá és élvezetesebbé tevő funkcionális jellemzők, valamint a természetes formák, minták és anyagok használatával erősíti az ember és környezet közötti kapcsolatot. Alapvető azonban, hogy hová, azaz milyen helyre, térbe tervezik, mert a jó biofil design mindig az adott helyszín adottságait használja ki, azt helyezi előtérbe.

6. Amikor a fa bekerül olyan helyiségekbe is, ahová korábban nem szokás

A természetes nedvszívó anyagok, mint például a fa, elhelyezése nedves helyiségekben és konyhákban ellentmondásosnak tűnhet, azonban megfelelő anyagválasztás és kezelés mellett ez mégis jó választás. A fa használata a konyhában vagy a fürdőrészleg különböző felületein ugyanis természetes hatást kölcsönöz ezeknek a tereknek, és a tervezési lehetőségek egész sorát kínálja, akár önmagában, akár hagyományosabb anyagokkal, mint például gránittal, műanyaggal, festett falakkal és kerámiával kombinálva.

7. Amikor a belső tér a wellness érzetét is biztosítja

Ma a belső terek tervezői olyan változtatásokat eszközölnek, amelynek során a fény, a tér és a hang kölcsönös kapcsolatát veszik figyelembe, és igyekeznek olyan tereket kialakítani, ahol könnyen megvalósulhatnak azok a napi gyakorlatok, mozgássorok és rituálék, amelyekért amúgy más esetben külön szolgáltatást kellene igénybe venni. Így ma divat kialakítani a belső térben meditációs szobát, szaunát, gőzfürdőt, akár egy kisebb medencét, vagy edzőtermet, valamint akár egy gyógyfürdőt a felfrissülés érdekében.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: Thermory / Turizmus Online


Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely

Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely 

Szálloda, gasztronómia és wellness terén Európa legjobbjai közé választották a Minaro Hotel Tokaj MGallery-t.
Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén

Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén 

Az Accor prémium nemzetközi szállodamárkája, a Pullman Hotels & Resorts november 1-jétől Szabó Áront nevezte ki a Pullman Budapest szálloda új igazgatójának.
Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel

Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel 

Az egykori négycsillagos hotelben már a felújítási munkálatok is elkezdődtek.
Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón

Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón 

November 16-án tartották a Heritage Hotels of Europe Awards gáláját, amelynek során Európa történelmi szállodáinak legjobbjait ünneplik.
Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival

Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival 

A Hotel Divinus*****Superior az Everguest egyik legösszetettebb projektje.
„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon

„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon 

A „Zöld Szálloda” cím mellett a Mövenpick BalaLand az elmúlt év során további rangos díjakat is elnyert.
Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából

Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából 

Az idén januárban Bécsben megrendezésre kerülő eseményen az iparág vezetői találkoznak, hogy feltárják a vendéglátás jövőjét meghatározó kulcsfontosságú trendeket, kihívásokat és lehetőségeket.
Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten

Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten 

Alapvetően üzleti utazókat és szabadidős vendégeket várnak Best Western (BW) hotelekbe – a lánchoz 19 márka, 4 ezer taghotellel, több mint 100 országban szerepel az ernyőmárka egységeiként
Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora

Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora 

Új korszak kezdetéhez érkezett a Hotel Gellért, Budapest egyik legismertebb és legkedveltebb történelmi épülete, hiszen októberben megkezdődött a szálloda felújítása.
Milyenek a kilátások év végéig a Balatonnál?

Milyenek a kilátások év végéig a Balatonnál? 

A szántódi ötcsillagos szálloda üzemeltetői szerint év végéig kitarthat a nyártól kezdődő, októberben kissé alábbhagyó, de még mindig jelentős utazási kedv.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.