Így alakultak a világ szállásárai 2014-ben

A hotelárak a német nagyvárosokban stabilak, London, Zürich és Párizs a legdrágább város Európában, Moszkva pedig viszonylag kedvező árfekvésű. 206 euró/éjszakás árral New York rendelkezik a legmagasabb átlagos szobaárral világszerte.

Tavaly az átlagos szállodai vendégéjszaka-árak nem változtak a legtöbb német nagyvárosban. Ugyanakkor az árak jelentősen ingadoztak az európai nagyvárosokban és világszerte. Ez derült ki az éves elemzésből, mely a HRS szállásfoglalási portálon keresztüli összes 2014-ben történt szállásfoglalás alapján készült. Németországban a stuttgarti szállodákban jelentették a legmagasabb áremelkedést, átlagosan 4,6 százalékkal. Hannover (3,8%) és Düsseldorf (3,2%) szobaárai szintén erősebben növekedtek. A többi német nagyvárosban többé-kevésbé megmaradtak a tavalyi árak és mérsékeltek maradtak a többi európai városhoz képest. A legnépszerűbb európai úti célok közül London vette át Zürich helyét az élvonalban, átlagosan 165 eurós szobaárral éjszakánként, valamint Moszkva már nem tartozik a legdrágább városok közé. Athénban jegyezték a legmagasabb áremelkedést (35,3%). A HRS eredményei alapján a legdrágább átlagos szobaár New Yorkban (206 euró), Washingtonban (170 euró) és Rio de Janeiróban (168 euró) jellemző.

Városok Németországban: München és Hamburg több mint 100 eurós szobaárakkal

A legtöbb német nagyvárosban a szállodai szobaárak megközelítőleg változatlanok maradtak 2014-ben. Csak Stuttgartban, Hannoverben és Düsseldorfban emelkedtek kissé az átlagos szobaárak. A helyi szállodák profitálni tudtak a számos szakmai kiállításból és vásárból, és átlagosan 3-5 százalékkal többet kértek egy éjszakáért. Bajorország fővárosa, München 2014-ben is Németország legdrágább városa átlagosan 110 eurós szobaáraival. Az egyetlen másik német város, amelyik átlépte a 100 eurós köszöböt 2014-ben, Hamburg volt. Itt a hotelek átlagosan 101 eurót kerestek egy szállodai éjszakán. A legkedvezőbb szállodai árak Drezdában (81 euró), Berlinben (86 euró) és Nürnbergben (88 euró) voltak elérhetőek.

Az európai szálláshelyek egy éjszakára szóló árai változatosak: London a legdrágább város, Athén erősen növeli az árakat

A vizsgált legnépszerűbb európai úti célok közül London vette át Zürich vezető pozícióját 165 euróval. A svájci város második helyen végzett 144 euróval, melyet Párizs (139 euró) és Koppenhága (138 euró) követett. A vendégek viszont átlagosan 11,6 százalékkal kevesebbet fizettek Moszvkában (125 eurót) 2014-ben 2013-hoz képest (141 euró) a rubel drasztikus árfolyamesésének következtében. Oslo esetében is erős árcsökkenés tapasztalható: az elmúlt évben az átlagos szállodai szobaár csak 115 euró volt, ami 13,3 százalékkal kevesebb, mint 2013-ban. Több mint 35 százalékkal Athén jegyezte a legmagasabb áremelkedést Európában. 2013-ban a görög főváros azok közé az úti célok közé tartozott, melykenél az átlag szobaár 80 euró alatt volt. 2014-ben ez a szám 106 euróra növekedett. Ennek többek között az egyik lehetséges oka a folyamatos egyiptomi zavargásokra vezethető vissza, ami általánosságban ahhoz vezetett, hogy keresettebbek a mediterrán országok szálláshelyei. A kereslet növekedése vezetett tehát a szignifikáns áremelkedéshez 2014-ben, ami az év végére allábbhagyott. Tavaly a turisták a legkedvezőbben Prágában 71 eurós, Budapesten, 72 eurós és Varsóban 74 eurós átlagos szobaáron tudtak szállást foglalni.

New York a világ élen, Washington és Rio de Janeiro követi

A nemzetközi nagyvárosok közel háromnegyedében a szállodai szobaárak részben jelentősen növekedtek. Különösképpen New Yorkban, ahol a szállodai szobaár 206 euró volt 2014-ben, ami 10,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Kuala Lumpurban (+22,8%), Washingtonban (+17,2%), Mexikóvárosban (14,8%) és Torontóban (13,1%) szintén jelentősen növekedett az átlagos szobaár. Ezzel szemben Szöül (-17,1%), Mumbai (-11,1%) és Bangkok (-10,7%) árai kedvezőbbé váltak. Bangkok volt a legkedvezőbb az átfogó összehasonlításban is. Thailföld fővárosában mindössze 58 euróba került egy vendégéjszaka az elmúlt évben. Ehhez képest egy átlagos New York-i hotelszoba árért majdnem négy teljes éjszakát lehetett eltölteni egy bangkoki szállodában.


Kihirdették az Év Szállodája 2024 pályázat nyerteseit

Kihirdették az Év Szállodája 2024 pályázat nyerteseit 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége 2025. januárjában ismét meghirdette az Év Szállodája pályázatot. Mutatjuk az idei győzteseket.
Accor-csoport: helyzetjelentés 2024-ről

Accor-csoport: helyzetjelentés 2024-ről 

Soha rosszabb évet.
10+1 újdonság a HoReCa Design Kiállításon

10+1 újdonság a HoReCa Design Kiállításon 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
ibis-kutatás: „Az élmények többet érnek az anyagi javaknál”

ibis-kutatás: „Az élmények többet érnek az anyagi javaknál” 

Friss ibis-kutatás az idei utazási szokásokról.
Firenze frekventált helyén új egységet nyitott az a&o

Firenze frekventált helyén új egységet nyitott az a&o 

Az új szálláshely a Piazza del Duomótól 30 perc sétára található a városközpontban.
Az Accor Csoporthoz került a debreceni szálláshely

Az Accor Csoporthoz került a debreceni szálláshely 

Győztest hirdettek a négycsillagos Hotel Lycium bérbeadásának pályázatán.
Jól jön a Valentin-nap a hazai szállodásoknak

Jól jön a Valentin-nap a hazai szállodásoknak 

Sok pár utazással tölti idehaza is az eredetileg Angliában és Amerikában a szerelmesek ünnepeként számon tartott február 14-ét, és az azt követő hétvégét.
A budapesti Kempinski ismét ott a Forbes Travel Guide előkelő listáján

A budapesti Kempinski ismét ott a Forbes Travel Guide előkelő listáján 

A Kempinski Hotel Corvinus Budapest “négycsillagos” besorolást kapott..
Tavasszal nyit az ibis Styles hotel a debreceni reptéren

Tavasszal nyit az ibis Styles hotel a debreceni reptéren 

Ez lesz az első szálloda az ország második legforgalmasabb repülőtere, a Debreceni Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében
Év Szállodája díjátadó gála  – még lehet jelentkezni!

Év Szállodája díjátadó gála – még lehet jelentkezni!  

Február 21-én részese lehet az év egyik legexkluzívabb szállodai eseményének.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.