Újpest polgármesterének, Dr. Derce Tamás borúlátó köszöntője után jött Kopócsy Andrea, az MSZSZ leköszönő - két cikluson át nagy sikerrel dolgozó – utolsó elnöki beszámolója, amelyben fehéren-feketén kifejtette, a számok tükrében is bemutatva, hogy mennyire rossz évet hagy 2009-ben maga mögött a hazai szállodaipar. 8,9 százalékos az átlagos csökkenés a tavalyi bázisévhez képest – és már akkor, azaz 2008-ban is eséssel számoltak, hiszen akkoriban köszöntött be a gazdasági recesszió okozta általános visszaesés. Mindez a külföldi vendégek esetében 10,8 százalékos, a hazai vendégkör esetében pedig 7,3 százalékos visszaesést takar. Bruttó szállásbevételben Budapest áll év végére a legrosszabbul: itt átlagosan 15 százalékos a visszaesés. A vidéki házak – szerencsére – valamivel jobb eredményt hoztak, ott magasabb volt a foglaltság, az átlagárak sem estek annyit, mint a fővárosban, és az üdülési csekkek is generáltak vendéget.
Az európai hotelek ez évi eredményeinek összehasonlításakor azonban kiderül: hazánk igencsak le van maradva. Ausztriában a foglaltság idén 8,9 százalékkal esett vissza, Csehországban 13 százalékos csökkenésről beszélünk, míg Magyarországon ennél is többről: 14,8 százalékos mínuszon áll jelenleg a mutató. A REVPAR esetében Budapest, 29,2 % százalékos negatív teljesítményével szintén az utolsó helyek egyikén kullog.
Elhangzott azonban egy jó hír is: a leköszönő elnök-asszony megerősítette, hogy jövőre a szervízdíj – sikeres lobbizásuk eredményeképpen – megmarad, legalább emiatt nem kell majd, hogy főjön a hazai vendéglátóiparban dolgozók feje.
Szintén a vendéglátással kapcsolatban hangzott el: a megújult MSZSZ úgy döntött, hogy még jobban nyit a vendéglátás, a Horeca-ágazat más szegmensei felé, ennek jövőre már kézzelfogható eredményei lesznek.
Dr. Niklai Ákos, az MT Zrt elnöke, az MSZSZ tiszteletbeli elnöke felszólalásában többek közt elmondta, hogy az üdülési csekkek bevétele még az oly gyászosan sikeredett novemberben is nőtt a tavalyi bázisévhez képest 20 százalékkal, és biztos, hogy az elkövetkező hónapokban a negatív spirál ez esetben még nem érezhető.
Ezt követően Kohl&Partner cég képviselője, Martin Schaffer tartott előadást a jövő szállodáiról, és a lehetséges piacokról. Egyebek mellett elhangzott, hogy legsikeresebbek az „úgy, mint otthon” elv alapján működő házak lesznek, ahol éppúgy lehet dolgozni majd, akárcsak kikapcsolódni. Előadásában szintén kiemelte a design hotelek, az egyedi megjelenés fontosságát – ezzel viszont a következő megszólaló, a leköszönő elnök-asszony nem értett egyet. Szerinte a ma vendége nem design szerint választ szállodát, hanem az úti célt nézi először, majd ez alapján választ az adott helyen szállást.
A délután záró programjaként, az igenek 100 százaléka mellett egységesen elfogadta a Közgyűlés a jövő évi költségvetést. Ezt követően megválasztották a megüresedő alelnöki posztra a következő ciklusra Maráczi Gábort (Danubius Hotel Astoria, Budapest), aki 58,4 százalékos támogatottsággal nyert a másik két jelölttel – Baldauf Csaba (Kolping Hotel Spa & Family Resort) és Varga Zsolt (Szivek Hotel, Berekfürdő) – szemben. Az „Év Szállodása” díjat pedig az idén, szintén szavazás útján, Nádas Gábornak (Thermal Hotel Visegrád) ítélték oda, aki a három jelölt közül (Bányai Róbert, Korona Szálloda, Eger, és Danka András, Danubius pécsi szállodák) a legszellemesebb „kortes beszédet” mondta el.
A nap elegáns gálavacsorával fejeződött be, ahol az elnöki munka átadására, az új választmány bemutatkozására, valamint az „Év Szállodaszobája” eredményhirdetésére is sor került. (Vendég és Hotel online)