A jelentés azzal a pozitív felütéssel indul, hogy az időszak során a belföldi vendégéjszakák száma 7,2, a külföldieké 5,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért eredményeket. A részletekbe elmerülve azonban pár érdekes dolgot is találunk.
A vidám résznél kezdve megtudtuk, hogy a kínaiak 43,9%-ot vertek rá a tavalyi eredményre, míg Izrael 7,3 százalékot. Utóbbi azért érdekes, mert ezzel az egyszámjegyű eredménnyel is az ázsiai beutasok 26%-át adták, míg Kína a nagy növekedés ellenére 19,6 százalékát, ami szintén tekintélyes teljesítmény. Az ázsiai öszzteljesítmény 19,1 százalékkal javult idén.
Európa ennél vegyesebb képet mutat. Véhetően senkit sem lep meg és különösebb magyarázatra sem szorul az oroszok 27, illetve az ukránok 19,4 százalékos vendégéjszakában mért eredménycsökkenése. Hiányuk leginkább Hévíz hotelforgalmában jelent meg. A balatoni régióban Hévízt is beleszámolva 9,6%-kal csökkent a külföldi vendégéjszakák száma. Hévíz nélkül az összes szállodai éj 0,6, a külföldi 2,4 százalékkal csökkent, míg a belföldi 0,1 százalékkal nőtt. Nem csupán a szállodai számokat írták át, hanem a hévízi repülőtér idei forgalmi adatait is. A kiesést az augusztusi kánikula pótolhatta bizonyos mértékig, mivel a jó időre hivatkozva az értékesítők ceruzája egy kicsit vastagabban fogott, így az átlag szobaárak 10, a RevPAR pedig 13,2 százalékkal volt magasabb.
Az uniós küldőpiacok vendégéjszakái 7,4%-kal emelkedtek. A britek 24,1, az olasz 10,2, a csehek 7,9, a lengyelek 6,9, míg a franciák 6,6 százalékkal növelték teljesítményüket. Ugyanakkor a németek összességében és országos szinten 2,7%-kal lejjebb tornázták magukat, hiába nőtt változott ugyanez a mutató augusztusban 0,9 százalékot, Budapesten pedig 2,7%-ot fölfelé. Ugyanakkor a balatoni régióban, jó idő ide vagy oda, 1,7 százalékos csökkenést hoztak össze.
Az összességében pozitív eredményekért a budapesti szállodák előtt borulhat térdre a turizmus ipar. A számok elsősorban a külföldieknek köszönhetőek. Az összes vendégéjszaka 40,1%-a, a belföldi vendégéjszakák 8,5%-a, a külföldi vendégéjszakák 66,6%-a, az összes szállodai árbevétel 47,7%-a, szoba árbevétel 51,9%-a budapesti hotelekben realizálódott miközben a szállodai kapacitás – szobaszám – 31,6%-a volt Budapesten. A külföldi vendégéjszakák száma a nyolc hónap alatt 9,1%-kal nőtt. Ugyanez a vidéki szállodákban mínusz 1,1%. Itt belföldiek 7,9%-kal javítottak tavalyi eredményükön, javarészt a Szép-kártyának köszönhetően. Ennek forgalma nyolc hónap alatt 4,5, míg augusztusban 6 százalékkal haladta meg az előző évit. Mi lenne, ha nem lenne?
A kategóriák között az ötcsillagosok vezetik a sort. Esetükben a RevPAR országos szinten 17, Budapesten 19,2 százalékkal nőtt múlt évhez képest. Sőt szobafoglaltságban igencsak a sor elején előkelősködik a magyar főváros szállodaipara; az STR 30 európai nagyváros szobafoglaltságát vizsgáló jelentése szerint a 91,2%-os foglaltsággal a második helyet szerezte meg.