Annak idején a nyüzsgő turistákkal elárasztott ciprusi strandon több világhírű ember is megfordult, mint például Elizabeth Taylor, Richard Burton, Brigitte Bardot. Az észak-ciprusi Famagusta csodás tengerpartja, hangulatos kávézói, nyüzsgő boltjai vonzották a turistákat a világ minden tájáról. A modern városrész, Varosha szállodáit egymás után építették, melyek magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtottak.
Azonban egy görög államcsíny miatt a törökök 40.000 fős hadsereggel megszállták és kiürítették ezt a területet, majd Varoshát kerítéssel zárták el a turisták és a lakosok elől. A török katonai őrizet alatt álló üdülő a mai napig érintetlen állapotban van, mivel a fosztogatók sem merték megközelíteni. A hotelekben a bútorok, használati tárgyak és még a turisták holmijai is ott állnak. A Toyota autókereskedésében az egykoron eladás előtt álló új autók porosodnak, de az akkoriban épülő létesítmények fölött is ott áll mozdulatlanul a hatalmas daru. A szellemvárosban az épületek 40 éve folyamatosan omladoznak, pusztulnak, mivel senki nem foglalkozik velük, de a növényzet is egyre jobban burjánzik. Fotózni és belépni tilos, ezekre táblák is felhívják a turisták figyelmét.
A görög-török ellentét nem csak Észak-Ciprust hozta létre, hanem egy semleges zónát is, melybe bekerült a főváros, Nicosia nemzetközi repülőtere is, ahol 1974 óta szintén megállt az élet. A terminál és a kifutópályák elhagyatottak, és egy régi repülőgép is áll itt, mely az akkori kor emlékezetét őrzi.
Cipruson kívül még számos elhagyatott épület, hotel, városrész van a világon, köztük a csernobili atomerőmű okozta robbanás után elhagyott ukrán város, Pripyat. A katasztrófa 1986-ban következett be, és a mai napig mérhető a sugárzás. Igaz, mára már sokkal kisebb mértékben, így az utazási irodák túrákat szerveznek oda, hogy a kíváncsi látogatók megtekinthessék a várost, illetve a Polissya hotelt, amely egy videojátéknak köszönhetően mára a leghíresebb látványossága lett a helynek.
Az alaszkai Denali Nemzeti Parkban egy Igloo hotel tátong üresen már 40 éve. Meg sem nyithatták a hotelt, mivel nem építettek vészkijáratot az épületbe, így nem engedélyezték az üzemeltetését. A hotelt a turisták előszeretettel csodálják meg és fotózzák le, mint Alaszka híres látványosságát. Az épületet egyébként 300.000 dollárért árulják, és remélhetőleg később eredeti rendeltetése szerint fogják használni.
A Japánban található Hachijo Jima-szigeten a Hachijo Royal Hotel tátong üresen, melyet egykor a legnagyobb szállodaként tartottak számon az országban, a szigetet pedig "a japán Hawaiiként" emlegették. Az 1963-ban épült hotelt tíz évvel ezelőtt zárták be, mivel a környéken száz kilométeren belül nincs város, így egy idő után vendégek is alig érkeztek. Azért itt építették fel, mert a kilátás és a környék páratlanul szép, az arra kirándulók pedig a romokat is mindig megcsodálják.
Amerikában is van példa elhagyatott épületre. A Michigan államban lévő Detroitban 1981-ben történelmi helyszínként regisztrálták a 15 emeletes, 1929-ben art deco stílusban épült Lee Plaza Hotelt. Az 1920-as évek végén kezdődő nagy gazdasági világválság után a tulajdonosok többször cserélődtek, majd az 1990-es évek elején végleg bezárták az épületet.
Forrás: Daily Mail