Törökország első luxusszállodájában jártunk

Az isztambul Pera Palace Hotel***** vendégei voltunk, amelyben annak idején Atatürk és Agatha Christie is lakott.

Megérkezünk az ősi Bizánc egykori fővárosába, a Márvány-tenger partjára, karcsú minaretek koszorújába. Miközben kiszállunk a hotelnél a transzferkisbuszból, mindenhonnét az imára hívó adhán fülbemászó dallama hallatszik: ez az aksam órája.

Ramadán első napján landol velünk alig kétórás, kényelmes utazást követően a Turkish Airlines közvetlen járata Budapestről Isztambulba, ahol épp mától tilos a hívőknek 30 napon át enni, inni napfelkeltétől napnyugtáig. A szigorú és hosszú böjt a testi és lelki megtisztulást szolgálja, ilyenkor a mecset napi ötszöri látogatása is előírás.

Buli, gyaloghintó, Orient Express

Napnyugta után azonban bolydult méhkashoz vagy inkább hangos bulinegyedhez hasonlóvá alakul át a nagyváros. Iftárt, azaz csoportos étkezést tartanak a hívők mindenütt, és barátok, rokonok vagy csak éppen arra járó ismerősök ülnek közös asztalhoz, esznek-isznak, zenélnek, mulatoznak hajnalig. Amíg érkezésünkkor a hívek a mecsetekbe igyekeznek a Koránt tanulmányozni, mi szinte becsekkolni is elfelejtünk, olyan hihetetlenül gyönyörű, a múlt századi időket idéző világba csöppenünk a Pera Palace Hotelben. Libériás inasok fogadják a vendéget, balra egy szecessziós kávéház csupa hab süteményhegyeinek színkavalkádja, mellette kiállított gyaloghintó egy vitrinben. Mint a feliratból kiderül, ebben szállították az úri népséget anno a vonatállomásról a hotelbe. Ugyanis nyitása, 1892 óta ez a történelmi szálloda az Orient Express hivatalos szálláshelye, ahol most három napig most mi is vendégeskedhettünk, akárcsak egykor híres és nagyon gazdag lakói.

Áram, felvonó, meleg víz

„Törökország legrégebbi európai szállodája” címének büszke birtokosa a ház, amelyet 1895-ben egy francia-török építész, bizonyos Alexander Vallaury tervei alapján kizárólag abból a célból emeltek és adtak át a kor összes lehetséges legkorszerűbb vívmányaival felszerelve, hogy a Párizsból Európán át Isztambulba érkező expressz elkényeztetett úri utasainak kényelmét mindenben kiszolgálja. Így került a különféle keleti, orientális stílusokat, valamint neoklasszikus vonalat és szecessziót idéző épületbe az uralkodó palotája után Törökországban másodikként villanyáram, itt építettek be először az országban liftet a lépcsőházba (de milyet!), és ugyanitt biztosítottak először csapból folyó meleg vizet a vendégeknek. Annyira luxuskörülményeket teremtettek a nyitás percétől kezdve a hotelben, hogy nemcsak a legnagyobb kényelemhez szokott, külföldről érkező vendégek, hanem helyi nagyságok is itt béreltek szobákat, lakosztályokat. Ahogy azt a törökök atyjának nevezett Atatürk, eredeti nevén Musztafa Kemál is tette, aki a Török Köztársaság első elnökeként megpróbálta kiszakítani népét a vallás rabságából (ezért is tette át az ország székhelyét Isztambulból a vadonatúj, akkor felépült Ankarába), és akinek egykori, igencsak egyszerű, szinte már puritán Pera Palace-beli lakosztálya ma múzeumként látogatható. A hotelt százéves korában négy évre bezárták, és minden részletében közel 23 millió euró értékben restaurálták, majd 2010 szeptemberében nyitották meg újra.

Szoba, tenger, gyilkosság

A szoba, amelyre különösen odafigyeltek az átépítés során, és pont úgy állították helyre, ahogy annak idején kinézett, a negyedik emeleten, a lift melletti kis félreeső zugban lévő 411-es, mert több alkalommal is ez volt Agatha Christie lakosztálya, ahol híres regényét, a Gyilkosság az Orient Expresszent írta. Vagy legalábbis ahol először körvonalazódott benne a hosszú vonatút után, hogy megírja Poirot-nak e különösen izgalmas történetét. Az biztos, hogy a hosszú vonatút Párizs és Isztambul között szinte tálcán kínálta azokat az úri utasokat, akikről aztán krimijének szereplőit mintázta, és akik ugyanúgy az isztambuli hotel vendégei voltak az út végén, akárcsak az akkor már világhírű írónő a mű születése idején. A 411-es ma is folyton foglalt. Naná, hogy ezt a Márvány-tengerre néző, a Boszporusz-szorosig kilátást biztosító lakosztályt szeretné lefoglalni magának legelőször minden vendég. Ajtaja előtt állandóan ég a piros lámpa, ami egyrészt azt jelzi, hogy van lakója, másrészt azt, hogy nem várják, hogy oda a személyzet bármilyen okból is betérjen. Nem szeretnének csokoládét, hideg frissítőt, friss gyümölcsöt, süteményt, pezsgőt sem kapni, amivel amúgy szinte percenként bombázzák az ötcsillagos házban a szálló vendégeit kedves figyelmességként.

Olvassa tovább a történetet a Turizmus és Vendég legfrissebb számának hasábjain.

Forrás: Vendég & Hotel


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.