A legújabb fejlesztések révén a szállodákban alkalmazott kamerarendszerek valós idejű elemzést nyújtanak, felismerve a gyanús mozgásokat, azonosítva a potenciális lopásokat vagy baleseteket. A beépített algoritmusok képesek különbséget tenni a rutin események és a rendkívüli helyzetek között, így csökkentve a téves riasztások számát, miközben gyorsabban reagálnak a valós veszélyekre.
Ezek a technológiák nem csak a vendégek biztonságérzetét növelik, hanem a szállodai személyzet munkáját is megkönnyítik. Az intelligens rendszerek segítségével a szállodák képesek a baleseteket és jogsértéseket megelőzni, valamint hatékonyan reagálni a már bekövetkezett incidensekre, eseményekre. A felgyorsult adatfeldolgozási képességek révén a korábban órákig tartó elemzések most percek alatt elvégezhetők, lehetővé téve a gyors és pontos döntéshozatalt, így akár káreseményeket is megelőzhetünk általa.
Van igény a folyamatos fejlesztésekre?
Az algoritmusok alkalmazása nem csak a biztonsági területeken jelent előnyt, hanem a szállodai üzemeltetés más területein is. Az incidensmegelőző rendszerek integrálhatók a vendéglátás más folyamataival, mint például a beléptető rendszerek, a hőmérséklet-ellenőrzés, vagy a szobák kulcsmentes hozzáférése, így tovább növelve a vendégélményt.
2024-es TP-Link kutatásunk is azt támasztja alá, hogy bár még nem terjedtek el hazánkban ezek a megoldások, de nyitottság lenne rá.
A szállodaiparban végbemenő technológiai fejlődés jelentős mértékben hozzájárul a bizton-sági incidensek számának csökkentéséhez és az operatív hatékonyság növeléséhez. A szektor szereplői egyre inkább felismerik, hogy a korszerű biztonsági rendszerekbe való beruházás nem csak a vendégek, hanem a vállalkozás sikerének kulcsa is.
Tehát ezek alapján megállapítható, hogy az új technológiai fejlesztések ugyan elérhetők a piac vezető gyártóinál, azonban alkalmazásuk még nem vált széles körben elterjedté. A legtöbb felhasználó számára elegendő, hogy egyáltalán rendelkeznek kamerarendszerrel, miközben a felvételek minősége, a hangrögzítés, valamint ezek gyakorlati hasznosítható-sága háttérbe szorul, vagy csak részben valósul meg. – a felvételek használhatósága, a hangrögzítés már kevésbé fontos vagy megoldott.
Mit mutat a célirányú kutatás?
A technológiai cég idén nyáron a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségével karöltve kutatást végzett, 800 szálloda bevonásával, ami kimutatta, sajnos sok helyen még mindig elavult rendszerekkel dolgoznak a szálláshelyek. Bár a megkérdezett szálláshelyek többsége alap-vetően elégedett a jelenlegi biztonsági rendszereivel, az arcfelismerésre és hangfelvételre alkalmas kamerák hiánya, valamint a használt technológia elavultsága arra utal, hogy a szállodai biztonsági megoldások jelentős fejlesztésre és korszerűsítésre szorulhatnak a jövőben.
Ezek a hiányosságok nemcsak a vendégek biztonságát, hanem a szállodák lehető-ségeit is korlátozhatják a bűnesetek és incidensek hatékony felderítésében és megelőzésében.