"Egy vendégházat üzemeltetünk egy nagyvárosban Magyarországon. Van saját weblapunk, több gyűjtő oldalon is fent vagyunk, illetve elő is fizetünk néhány nagy szállás információs lapra Magyarországon és külföldön is. Mind a három esetben az érdeklődés Angliából jött valamilyen ingyenes e-mail címről (yahoo.com, hotmail.com). Az első esetet leírom részletesen, mert akkor még nagyon utána jártunk, mert az idegenforgalomban sok furcsasággal és sok furcsa kéréssel találkozik az ember, az első pedig mindig a vendég.
Egy angol orvos foglalta volna le a házunkat főszezonban 10 napra négy főre. Folyamatosan az adatainkat kérte, mondván, hogy neki egy szponzor fogja fizetni az útját és bizonyítania kell, hogy mi valós szállásadók vagyunk. A harmadik e-mailnél jött elő azzal, hogy a szponzora csak csekkel tud fizetni. Ebben nem látunk semmi kivetni valót, habár Magyarországon nem elterjedt, de megkérdeztük a bankunkat, amely be tudta volna váltani a csekket. Mondtuk, hogy rendben van. Ekkor elő jött egy olyan kéréssel, hogy neki repülőjegye, kocsi bérlése, stb. is lesz és azokat is a szponzora fizeti, de az csak egy csekket hajlandó adni, így ő elküldené nekünk a csekket, és mi váltsuk be, majd adjuk oda neki a fennmaradó részt.
Ez már nem tetszett és elkezdtem nyomozni. Ekkor találtam holland utazási oldalakon felhívást hasonló csalásokra. Mivel jól beszélünk angolul és az úr megadott elérhetőségeket, így megkerestük. A kórházban, amelyet munkahelyeként adott meg, azt közölték, hogy nem ismernek ilyen nevű orvost, a megadott mobilszám adatait az angol szolgáltató nem adta ki. Felhívtuk őt magát és ő szóban is ugyanazt mondta el. Ekkor mondtuk, hogy jó rendben, jöjjön a csekk. Kaptunk Párizsból egy teljesen ismeretlen ember által kiállított 8000 eurós csekket (a szállás csak 500 euró lett volna). Ezt egy kicsit soknak találtuk autóbérlésre!
Ekkor írt egy olyan levelet, hogy valami történt a családjában, és csak úgy tud elutazni, ha mi nem itt adjuk oda neki a pénzt, hanem átutaljuk a számlájára. Ekkor már csak két hét volt az utazásig. Mindent a vendégért, de azért nálunk is van határ! Bementem a bankba bemutattam a csekket, és mondták, hogy ennek a beváltása 30 nap. A bank megelőlegezi az összeget, de alá kell írni egy elismervényt, hogy ha nincs fedezet a csekken, akkor én vállalom érte a felelősséget. Írtunk neki, hogy ez már több mint gyanús, és különben is ezt mondták a bankban, meg miért Párizs? Erre válaszul 3 nappal az utazás előtt küldött Londonból egy 8000 fontos csekket. Azért még megtettem azt, hogy ezt a csekket is megmutattam a banknak, amely az előzőben leírt választ adta erre a csekkre is. Természetesen senkinek nem fogok megelőlegezni ennyi pénzt! Így ennyiben maradt a történet.
A doktor úr nem jött, de azóta már két másik érdeklődő levél jött. hasonló tartalommal. Ezért most már a külföldi érdeklődéseknél leírjuk, hogy fizetés csak átutalással vagy készpénzben és csekk kizárva. Engem tényleg érdekelne, hogy van aki ennek beugrik-e? Volt olyan aki átutalt több ezer eurót? Külföldi honlapokon olvastam, hogy most albérlettel is elkezdték ezt a csalástípust" - osztotta meg tapasztalatait az Index fogyasztóvédelmi aloldalán, a Tékozló homáron egy magyar panzió vezetője.