Három szakembert kértünk meg arra, osszák meg velünk véleményüket a rendezvénnyel, illetve a magyar turizmus alakulásával kapcsolatban. Kautnik Gabriella, a Contact Tours ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az utazási irodáknak mind országos, mind vállalati szinten keményen meg kell küzdeniük minden egyes turistáért, hiszen nem könnyű a versenyt felvenni a szeptemberi terrorcselekmény után intenzív marketingpolitikába kezdett bécsi, prágai, horvát és északolasz konkurenciával. Az igazgató aszszony arra is felhívta a figyelmet, hogy a hazai szállodavállalatok méltatlanul magas árakat kínálnak a beutaztató irodáknak, gyakran a külföldi beutaztatóknak ajánlottal megegyezőt. Ily módon kiélezettebb a verseny a szálláshely-szolgáltatók és beutaztatók között, mint a beutaztató irodák között. Kautnik Gabriella ezenkívül hangot adott személyes meggyőződésének is, miszerint az ágazatnak meg kell becsülnie a kisebb pénzű utasokat is, hiszen rájuk éppúgy szükség van, mint a tehetősebb presztízsfogyasztókra.
A Magyarországon főleg balatoni utakra specializálódott holland KRAS SterVakanties utazási iroda magyarországi ügyvivője, Helle van Doorn szerint a magyar turizmus felnőttkorba lépett. Van Doorn úgy látja, mindez az elmúlt évek idegenforgalmi attitűdjén mérhető le, a kereskedelmi szempontokat szem előtt tartó üzletpolitikán: a nemcsak kapni, de már adni is hajlandó magatartásmódon. Ma már egy háromcsillagos szálloda valóban megfelel az említett kategória kritériumainak, ami nem is olyan régen a magyar hotelekről nem volt elmondható. Annak ellenére, hogy hazánkban már nemcsak tömeg-, hanem rohamosan fejlődő minőségturizmusról is beszélhetünk, sok még a tennivaló az európai normák elérése érdekében.
Eőry Edit, a Magyar Turizmus Rt. vezető termékmenedzsere a Magyar Egészségturisztikai Iroda felállítását a 2001-es év legkiemelkedőbb turisztikai eredményeként említi. E részleget a Széchenyi terv nyújtotta lehetőségek szakszerű felhasználására, a turisztikai termékek elkülönítésére, specifikálására hívták életre. Ennek fényében 2002 januárjában alakult meg a következő részleg, a Magyar Kulturális Iroda, melynek fókuszában a kastély- és rendezvényturizmus áll. Tervezik az Irodák „családjának” további bővítését. A közeljövőben várható még három alapítása: az aktív a falusi illetve az ökoturizmusé. Matolcsy György miniszter bejelentése szerint májusban megalakul az Egészségturisztikai Központ, melynek elsődleges feladata az egészség- és wellness turizmus kultúrájának magas szintű meghonosítása hazánk és a külföld számára.
Nyílik a román képviselet Óriási érdeklődés kísérte az UTAZÁS kiállításon a román turisztikai minisztérium sajtótájékoztatóját. Lassan egy éve lehet arról hallani, hogy idegenforgalmi képviseletet nyitna a szomszédos ország Budapesten, ám ez idáig a tervek nem öltöttek testet. A várva várt sajtótájékoztatón Alin Burcea államtitkár végre bejelentette, hogy a szezonra mégis megnyílik az iroda. A legújabb elképzelések szerint a Marriott szállodánál található Tarom irodába költözik be a képviselő, aki az államtitkár szerint magyarul jól beszélő, erdélyi magyar vagy román nemzetiségű szakember lesz. Burcea úr arról is szólt, hogy stratégiaváltásra készül a román turizmus. A kilencvenes évek elején mesterségesen elszakított kelet-európai turisztikai kapcsolatokat most próbálják újraéleszteni. Hamarosan attrakciókban sem lesz hiány Romániában, hiszen 2004-re elkészül Segesvár közelében, 120 hektáros területen a Drakula Park, amelynek megvalósítása érdekében 5 millió dollár értékben bocsátanak ki részvényeket. A Prahova-völgyében Predeal és Azuga síterepeit tervezik összekötni egy sírégióvá egy nagyszabású fejlesztési program keretében. A mostani napi 600 síelő helyett a jövőben 8200 síelőt tudnának így fogadni. Délkelet-Romániában, Constanca kikötőváros közelében Europa Resort néven tervezik megépíteni az ország legmodernebb, mégis környezetbarát üdülőtelepét, ahol egyszerre 10 000 vendéget fogadnának. A tengerparton a létesítmények túlnyomó többsége immár magánkézben van, a privatizáció során megjelent a külföldi, így a magyar magántőke is Az idén egymilliárd dollárt költ a román állam útépítésre, a tervek szerint 6-7 éven belül elkészülne a Szeged– Arad–Bukarest autópálya. Az árak várhatóan kedvezőbben alakulnak majd az idei szezonban, mint korábban, mivel a szállodai szolgáltatásokat korábban terhelő 19%-os áfát 0%-ra csökkentették. Az egyik legnagyobb román tour-operátor cég tulajdonosaként gyakorló szakembernek tekinthető Alin Burcea szerint a tengerparton idén nyáron a szállodákban előszezonban 9-10 dollárba, főszezonban pedig 16-17 dollárba kerül majd a félpanziós ellátás. |