Az első American Boeing 767-300-as típusú interkontinentális repülőgép a tervek szerint 2011. április 4.-én landol a Budapest Airport betonján. Mindez része annak a globális járatfejlesztési tervnek, amelynek részleteiről ma délután született bejelentés Londonban az American Airlines, a British Airways és az Iberia légitársaság transzatlanti együttműködéséről - tájékoztatta a Napi Turizmust Hardy Mihály, a Budapest Airport vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója.
A londoni bejelentéshez szorosan kapcsolódó hír, hogy az American Airlines 2011. áprilisától (a főszezonban) napi közvetlen járatot üzemeltet Budapest és New York Kennedy repülőtere között. Az American Airlines, mint a oneworld légitársasági szövetség tagja, ezzel egyben kelet-európai egyik fontos desztinációjának tekinti Budapestet, hiszen innen a szintén oneworld-tag Malév hálózatán keresztül utazhatnak tovább az utasok további állomásokra.
A Budapest-New York járatra a jövő héttől foglalhatnak jegyet az utasok, közben a Malév előkészíti az ún. code-share megállapodást erre a járatra is, hogy utazói közvetlenül és kedvező áron vehessék igénybe az American Airlines hálózatát is.
Az új transzatlanti járatok indítását azt követően jelentették be Londonban, hogy mind az amerikai, mind az európai uniós versenyjogi hatóságok jóváhagyták az American Airlines, a British Airways és az Iberia üzleti együttműködését az óceánrepülés területén. Ez összesen napi 91 járatot jelent a oneworld színeiben.
Ezzel erős versenytársat kap a transzatlanti útvonalakon a másik két nagy légitársasági szövetség, a Sky Team (Air France/KLM, Delta, Aeroflot, CSA stb.) és a Star Alliance (Lufthansa, SAS, Continental, United, Air Canada, Austrian, Swiss stb.).
A Budapest Airport légiközlekedési üzletágának munkatársai több, mint két éve dolgoztak azon, hogy újabb tengerentúli járattal bővüljön a magyar főváros útvonalhálózata. Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója személyesen is részt vett az American Airlines-szal folytatott tárgyalásokon és egyben elismeréssel szólt azokról az erőfeszítésekről, amelyekkel a Magyar Turizmus Zrt. illetve a Malév hozzájárult az új járat elindításához.
Az előkészítés fázisai
“Fontos szerepet játszottak a közös sikerben azok az amerikai kollégák is, akik a Fort Worth-i központban nagy meggyőző erővel mutatták be a Budapest Airportban rejlő oneworld fejlődési potenciált. Minden erőnkkel azon leszünk, hogy a gyakorlatban is bebizonyítsuk ezeknek az elképzelésének a helyességét, hiszen a mostani járatindítás hatalmas előrelépést jelent a számunkra.”
Kam Jandu Légiközlekedési igazgató, aki 2009 óta dolgozott munkatársaival együtt a projekt megvalósításán, így nyilatkozott: “Egy újabb hosszútávú járat beindítása már önmagában véve is hatalmas siker a légiközlekedés jelenlegi körülményei között. Ugyanakkor egy újabb oneworld tag megjelenése Budapesten tovább szélesíti a kínálatot, újabb légitársaságoknak küld komoly piaci jelzést arról, hogy érdemes a magyar fővárost felvenni a palettájukra.”
A világ negyedik legnagyobb légitársasága
Az American Airlines a 2010. év első hat hónapjának üzleti adatai alapján a világ negyedik legnagyobb légitársasága, amely az American Eagle helyi leányvállalatával együtt 250 desztinációt szolgál ki összesen 851 gépből álló hatalmas flottával. A társaság bázisa a Texas állambeli Forth Worth, a világ nyolcadik legnagyobb forgalmú repülőtere (2009-ben 56 millió utas), de fontos központjai vannak New York Kennedy repülőterén, Chicago O’Hare-en, Los Angelesben és Miamiban is. Az amerikai belföldi járatok mellett az American Airlines hagyományosan nagyon erős a karibi térségben és Latin-Amerikában.