A 40 000 láb magasságig folyó tesztek első fázisa július 4-14 között tart. A próbautakat az Airbus bázisától nem messze, Toulouse-ban, Franciaországban végezték, annak érdekében, hogy repülési környezetben mérjék fel a gépre szerelt szenzorok, valamint az észlelő rendszer teljesítményét vulkáni hamu jelenléte nélkül.
Amennyiben a tesztidőszak alatt észlelnek vulkáni tevékenységet a Stromboli, vagy az Etna vulkánok körül, a légi jármű várhatóan Olaszországba repül, hogy élesben tesztelje a rendszert a kereskedelmi járatok által használt magasságban és sebességnél. Időjárási viszonyoktól függően, alternatívaként az A340-es az Atlanti-óceán felett, Nyugat-Marokkó területét érintve repül majd a következő napokban, hogy bebizonyosodjon, a műszer 20 000 láb magasan, 50 km-ről is ki tudja mutatni a szaharai légtérben jelen lévő, vulkáni hamuhoz hasonlító, finom homokszemeket.
Mivel a tesztelés első fázisa eredményes volt, az easyJet, a Nicarnica Aviation és az Airbus elkötelezett a vulkáni hamu észlelésének fejlesztésében. Egy esetleges vulkánkitörés esetén, ha a hamufelhő az Egyesült Királyság felé közeledne, az AVOID élő, egyidejű információt tud küldeni a légkörben található aktuális hamu mennyiségéről.