Jelentős fenyegetettséget jelent az egészségre a jetlag, jelentette be a konferencián a kutatás egyik vezetője, Erin Gibson, a Kaliforniai Egyetem professzora, írja a Wired.com. Azok az emberek, akiknek munkájuk miatt gyakran kell változtatniuk alvási szokásaikon magasabb arányban szenvednek szív és érrendszeri megbetegedésben, lesznek cukorbetegek vagy rákosak.
Gibson és kollégái olyan hörcsögöket vizsgált, akiknek háromnaponta 6 órával elcsúsztatták éjszakáikat és nappalaikat közel egy hónapig. Ez körülbelül megfelel annak, ha valaki háromnaponta megteszi a New York-Párizs útvonalat. A hörcsögök által alvással töltött órák száma összességében nem változott, de az alvással és ébrenléttel töltött órák teljesen függetlenné váltak a külső környezettől.
A jetlag miatt 50 százalékkal csökkent a hippokampuszban született új neuronok száma, jelentették ki a kutatók. A mentális funkciók szintén csorbát szenvedtek: a jetlages hörcsögök nehezebben tanulták meg, hogy két üreg közül melyikben van a mókuskerék. Még 28 nappal azután is, hogy napirendjük visszatért a normál kerékvágásba, a korábban jetlages hörcsögök tanulási nehézséggel és memóriazavarral küzdöttek. A tanulásra és a memóriára komoly, hosszú távú hatással van, ha megbomlik az egyensúly valakinek a biológiai órája és a külső környezet között, jelentették ki a kutatók. Arra még nem derült fény, hogy ezeket a problémákat pontosan hogyan idézi elő a jetlag, de valószínű, hogy az alvás közben termelődő melatonin hormonnak, a stressznek és a megemelkedett sejtpusztulásnak szerepe van benne, ennek kiderítéséhez azonban még további kutatások szükségesek.