Elképesztően kevesen utazunk szervezetten külföldre

2012-ben a külföldre utazó magyarok csupán 4,1%-a vette igénybe utazási iroda szolgáltatását - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal összesítéséből. 

A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal nyilvántartása szerint tavaly 1289 vállalkozás rendelkezett utazásszervezői és -közvetítői engedéllyel. A vállalkozások 27%-a az utazásszervezést más főtevékenység mellett végezte. A főtevékenység elsősorban szálláshely-szolgáltatás, egyéb szárazföldi személyszállítás, kiegészítő üzleti szolgáltatás, konferenciák, kereskedelmi bemutatók szervezése volt.

Míg a többség utazásszervező, addig 18% foglalkozik kizárólag ügynöki tevékenységgel. Arányuk 2011-ben 16%-os volt, míg a vállalkozások 2,1%-a bonyolított üzletet az egyéb foglalások terén. Ez 2012-re 1,2%-ra csökkent. Közéjük tartoznak az utazással összefüggő egyéb szolgáltatások, mint jegyértékesítés, idegenvezetés utazási promóció.

Mivel egy adott vállalkozás több tevékenységet is folytathat, közülük összesen 885 utazásszervezői és -közvetítő engedélyt váltott ki, további 261 csak utazásközvetítői, 143 pedig csak utazásszervezői engedélyt kapott.

2012-ben az utazásszervező és -közvetítő vállalkozások területi megoszlását tekintve, ahogy eddig is, Budapest vitte a prímet; kevéssel több, mint a felük található a fővárosban.

A lakosság 2012-ben összesen 16,1 millió alkalommal utazott a határon túlra
– nagyrészt a schengeni belső határszakaszokon, illetve a Liszt Ferenc repülőtéren
keresztül –, ez 3,0%-os csökkenést jelent 2011-hez képest. A szervezetten kiutazott 660 ezer főből tavaly 2011-hez képest többen utaztak Ázsiába és Amerikába. Európában legtöbben Görögországba (18%) utaztak, ezt követte Olaszország (13%), Ausztria (12%), Törökország (8,7%) és Horvátország (6,8%). Ezekben az országokban regisztrálták az európai országokba utaztatott magyar vendégek 60%-át. A DZT nagy örömére Németországba harmadával többen utaztak, Bulgária pedig ötödével többen.

Az eltöltött vendégéjszakák tekintetében az európai rangsor hasonlóan indul, Görögország (24%), Olaszország (13%), Törökország (11%), de csatlakozik Bulgária (8,3%) és Horvátország (7,3%). Az észak-afrikai országok továbbra is közkedveltek az utazási irodával utazó hazai lakosok körében, Tunéziába az összes vendég 4,1, Egyiptomba 6,9%-át utaztatták. Kevesebben utaztak viszont Franciaországba és a Spanyolországba, de többen az Egyesült Királyságba és Ukrajnába.

2012-ben az előzetes adatok szerint az utazási csomaggal utazók (kül- és belföldi) vendégéjszakáinak száma 6,0 millióról 7,3%-kal, 5,6 millióra mérséklődött. A szervezetten utazó hazai turisták külföldön eltöltött vendégéjszakáinak száma 4,5 millióról tizedével, 4,1 millióra csökkent. A hazánkba szervezetten látogató külföldiek vendégéjszakáinak száma 1,5 millió volt, a korábbi évvel megegyezően.

Pénzben ez úgy néz ki, hogy az utazásszervezők és -közvetítők folyó áron 197 milliárd forint nettó árbevételt értek el 2012-ben az előzetes adatok szerint. Ennek jelentős része, 70 milliárd forint származott kiutaztatásból.

A 4,1%-nak számos oka van. Tavaly az 1289 vállalkozásból csupán 500 szolgáltatott adatot, de nem azért, mert ellógták a kötelezettségüket, hanem mert a KSH költségvetése ennyit enged meg. Mint megtudtuk, csupán a 4 fő alkalmazott, és az 50 millió forint árbevétel fölötti vállalkozásokat vették számításba. Ez jövőre még kevesebb lehet a bevételi határ újragondolásával. Mindenesetre az 500 vállalkozás a szervezett kiutaztató forgalom 90-95%-át adja. És persze olyan is van, aki nemhogy a március 31. határidőre nem küldi meg az adatok, de még augusztus végén is „üldözik” őket az adatokért. Persze megbüntetni nem nagyon van érkezése a hatóságnak a renitens vállalkozásokat.  A hiányos adatközlés is hozzájárul az alacsony számhoz – mondták érdeklődésünkre a KSH-nál.

A 4,1%-on felül szervezetten utazók tetemes részét viszik el a legfeljebb nagy ritkán a bűnügyi statisztikában megjelenő engedély nélküli utazásszervezők, avagy feketézők. Köztük iskolák, sportklubok és egyéb önjelölt „utazási szakemberek” egyaránt fellelhetők. Egy másik szeletet hasítanak ki a külföldi székhelyű, de Magyarországról is szervező online irodák. Ezeknek a pontos arányát szintén nem ismerni. És egyre régebbi örökzöld, hogy az internet által forradalmasított utazási piac miatt nálunk is egyre többen váltanak útjuk egyéni megszervezésére.

A 2012-es évre vonatkozó összes statisztikai adatot a cikk alatti Letölthető fájlok menüpont tartalmára kattintva olvashatja.


Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat

Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat 

Alaposan felgyorsították a jegykiadó automaták telepítését.
Egyenruhák az elit csapat részére

Egyenruhák az elit csapat részére 

Az Emirates bemutatta új egyenruháját.
A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe

A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe 

A Lufthansa 41 százalékos részesedést szerez az ITA Airwaysben.
Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak

Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak 

A tíz legviharosabb útvonal közül nyolc ugyanabban az országban kezdődik vagy végződik.
Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép?

Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép? 

A Wizz Air utasai körében végzett legfrissebb felmérésének eredményei szerint a válaszadók 71 százaléka úgy véli, hogy a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) hozzájárulhat a légiközlekedés karbonlábnyomának csökkentéséhez.
Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba

Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba 

A Scoot fapados légitársaság bejelentette, hogy új járatot indít Bécsből Szingapúrba ez év június 3-tól.
Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók

Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók 

A tájékoztatás szerint a 2024-es év Magyarország történetének legnagyobb légiforgalmát hozta, összesen 1 millió 144 ezer repülőgép érintette a hazai légteret, ami havi bontásban átlagosan több mint 95 ezer.
Bajban a Boeing?

Bajban a Boeing? 

Nagyjából harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Járatnyitás Isztambulból Bengáziba

Járatnyitás Isztambulból Bengáziba 

A török légitársaság 2025. január 14-től ismét elindította járatait Líbia felé, isztambuli indulással.
Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv  járatpár

Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv járatpár 

A Wizz Air 2025. január 15-től kezdődően ismét elindította a Budapest és Tel-Aviv közötti közvetlen járatait.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.