Folytatódott a visszaesés, de kisebb mértékben

Augusztus hónapban is – akár az első hét hónap mindegyikében – alacsonyabb vendégforgalmat regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek, mint 2008-ban. A szálláshely-szolgáltatási piacon a 2009 elején megkezdődött visszaesés folytatódik, a trendforduló egyelőre – annak ellenére, hogy az augusztusi vendégforgalom élénkebb volt, mint a júliusi – nem következett be - derül ki a KSH legújabb jelentéséből.

'

2009. január és augusztus között a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek száma – 12, illetve 6%-kal – elmaradt az előző évi értéktől. A vendégéjszakák száma 11, illetve 6%-kal csökkent. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 9%-kal mérséklődött.

2009. január–augusztusban 2173 ezer külföldi vendég 6350 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 12, a vendégéjszakák száma 11%-kal csökkent 2008 azonos időszakához képest. A tíz legjelentősebb küldő ország közül Ausztria és Csehország kivételével mindegyiknél –– Németország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Olaszország, Románia, Hollandia, Egyesült Államok, Franciaország, – visszaesést regisztráltak a vendégéjszakák tekintetében. Nagy-Britannia esetében a vendégéjszakák számában – az elmúlt évi emelkedést követően – jelentős, 26%-os volt a csökkenés. Az Egyesült Államokból érkező vendégek 27%-kal kevesebb éjszakát töltöttek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken. A már említett két országon kívül még további három küldő ország – Szlovákia, Kína, Finnország –, valamint a kis súlyt képviselő Afrika esetében bővült a vendégforgalom. Legnagyobb mértékben a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt (31%-kal). A külföldivendég-forgalom 77%-át realizáló szállodákban szinte minden kategóriában mérséklődött az eltöltött éjszakák száma.

Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 2761 ezer belföldi vendéget és 6939 ezer belföldivendég- éjszakát jelentettek, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt 6%-kal csökkent. A belföldivendég- forgalom 59%-át fogadó szállodákban 7%-kal esett vissza az éjszakák száma 2008 azonos időszakához viszonyítva. A vendégek körében népszerű – a vendégéjszakák 14%-át regisztráló – panziók esetében 13%-os elmaradás következett be.

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 27%. A szabadidős céllal történő utazások 11%-ának elsődleges célja az egészségturizmus volt. 2009. január–augusztusban a szállodai vendégforgalom 32%-a a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, a külföldi vendégek 13 és a belföldi vendégek 23%-a vett igénybe ilyen típusú szállodai szolgáltatásokat. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 26%-uk utazási irodák által, az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalások aránya pedig 29% volt.

Az év első nyolc hónapjában a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 44%-os volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák 53, a négycsillagos házak pedig 49%-os foglaltságot értek el. 2009. január– augusztusban a legnagyobb kihasználtsági arány a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (57%), bár kapacitáskihasználtságuk 5 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mért szinttől.

A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma az első nyolc hónap során 9, illetve 14%-kal volt kevesebb, mint az előző évben. A vendégforgalom visszaesése valamennyi turisztikai régiót jellemezte, a legkisebb mértékben Közép- és Nyugat-Dunántúlt.  A kereskedelmi szálláshelyek összesen 152 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009. január– augusztusban, ezen belül a szállásdíjbevétel 89 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 080 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) pedig 6592 forint, 2008-ban ugyanez az érték 14 751, illetve 7305 forint. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel jelentős csökkenését a szállodák szobakapacitás- kihasználtságának 6 százalékpontos visszaesése is befolyásolta. 2009. júliusban a szálláshelyszolgáltatás általános forgalmi adója 20%-ról 18%-ra csökkent, ezért a szállodák augusztusi nettó átlagára 4, a bruttó pedig 2%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. 2009 első nyolc hónapjában a forintárfolyam 12–15%-kal volt gyengébb, mint az előző évben. Ennek ellenére mérséklődtek a bevételi adatok, mivel a szállodák külföldivendég-éjszakái jelentősen csökkentek.

A kereskedelmi vendéglátóhelyek 2009. január–júliusban 325 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, mely 9%-kal maradt el az előző év azonos időszakának adatától. A vendéglátóhelyek árbevételének 10%-a származott a kereskedelmi szálláshelyen üzemeltetett üzletekből. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009. január–augusztusra számított árindexe 1,9, illetve 6,1%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. 2009. augusztus 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2872 volt, ezen belül a 869 szálloda 52 ezer szobával, az 1099 panzió 15 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 904 volt. A négy- és ötcsillagos, ezen belül a wellness-, apartmanszállodák és ifjúsági szállók kapacitása gyarapodott, a többi szálláshely kapacitása ezzel szemben csökkent 2008-hoz viszonyítva.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül 31 ezer főt foglalkoztattak, amely 6%-kal volt kevesebb, mint az elmúlt évben. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete (122,4 ezer forint) a nemzetgazdasági átlag 61 %-a volt. A makrofolyamatok tekintetében a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágazat bruttó hozzáadott értéke az előzetes adatok alapján az első félévben 5%-kal maradt el az előző évitől, kevésbé, mint amennyivel a GDP csökkent nemzetgazdasági szinten. A beruházások a 2008 első félévi jelentős bővülés után 2008 második és különösen 2009 első félévében is visszaestek.

Részletes táblázatok itt.

'

Elindult a dunai hajózási szezon

Elindult a dunai hajózási szezon 

Korszerűbb belső terek, kávéházi hangulat, vacsorahajók.
A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit

A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit 

A Singapore Airlines felújítja a Changi repülőtéren lévő váróit.
Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok

Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok 

2025-ben 15 százalékkal több úti cél érhető el, mint tavaly.
Jönnek az új Bubik

Jönnek az új Bubik 

Teljes megújuláson megy keresztül a fővárosi közbringarendszere.
Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt

Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt 

A HungaroControl szorosabb együttműködésbe kezdett hazánk meteorológiai szolgáltatójával, a HungaroMet-tel.
Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS

Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS 

Az utasok csak a landolás után tudják meg, hova érkeztek.
Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten!

Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten! 

Mert a fővárosban kedd délutántól szerda estig tartó gyűlés miatt ismét jelentős torlódásokra kell számítani.
Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba

Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba 

Az európai kontinens több országában terjedő fertőző száj- és körömfájás miatt a hús- és tejtermékek személyes célú behozatali tilalmát kiterjesztik az összes uniós tagállamra.
Exkluzív díjátadó a Duna-parton

Exkluzív díjátadó a Duna-parton 

Díjakat osztott magyarországi utazási irodáknak a világ legtöbb országába repülő légitársasága.
Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút

Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút 

Szombaton rendezik meg a Gyermekvasút napját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.