Július közepén nyílt levélben fordult segítségért Orbán Viktor miniszterelnökhöz a budapesti városnéző hop-on hop-off üzletág többségi piaci részesedésével rendelkező három cég azután, hogy a Fővárosi Közgyűlés zárt ülésén elfogadott határozata szerint a jelenleg négyszereplős piacon 20 évre monopolhelyzetet teremtő koncessziós eljárás kiírására kerül sor. A buszos cégek akkor úgy nyilatkoztak: a kormányfőtől azt várják, hogy a pályázatot olyan módon írják ki, hogy azzal ne egyetlen céget hozzanak helyzetbe, vagyis több vállalkozás is a piacon maradhasson azoknak a feltételeknek a teljesítése mellett, amit elvárnak. A tendert nem sokkal ezután ki is írta Budapest Főváros Önkormányzata, melyben megfogalmazták: a szolgáltatás nyújtásához az ajánlatkérő 70 db közterületi útvonal és 39 db megállóhely használatát biztosítja, amelyeken a tárgyév április 1. és október 31. közötti időszakában a minimális kötelező járműszám 25 db jármű.
A BKK most egyeztetett a hop-on hop-off cégekkel a témában, az egyeztetésen a városnéző autóbuszos vállalkozások mellett az összes vállalkozást tömörítő érdekképviselet, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete, a NiT Hungary is részt vett - olvasható weboldalukon.
Az egyeztetésen a BKK Zrt. vezérigazgatója, dr. Dabóczi Kálmán tájékoztatást adott a városnéző autóbuszos szolgáltatások felülvizsgálatára és átszervezésére vonatkozó Fővárosi Közgyűlési döntés szakmai és szakmapolitikai hátteréről, illetve az ezzel kapcsolatos jövőbeni feladatokról.
A tájékoztatás alapján a koncesszió célja, hogy növekedjen a szolgáltatás színvonala, csökkenjen a fővárosi belső kerületek forgalom- és környezetterhelése, kiszámítható gazdálkodási és működési jövőkép alakuljon ki a városnéző autóbuszos szolgáltatások tekintetében, továbbá a szolgáltatások lebonyolítása rendezett viszonyok között valósuljon meg.
A városnéző hop-on hop-off autóbuszos piacra vonatkozó koncessziós jog odaítélésére nyílt versenyeztetési eljárásban kerül sor, amely lehetőséget biztosít valamennyi, az előírásoknak megfelelő feltételekkel rendelkező vállalkozás számára a versenyben történő részvételre. A pályázaton konzorciumok is indulhatnak, illetve alvállalkozók igénybevétele is lehetséges.
Az érdekképviselet - figyelemmel a jelenlegi jogszabályi környezetre - támogatja, hogy a városnéző autóbuszos szolgáltatások piaci viszonyai hosszú távú rendezésére versenyeztetési eljárás keretében kerül sor, amely során az érintett vállalkozásoknak is lehetőségük van a megmérettetésre, ezáltal egy olyan piaci modell alakítható ki, ami biztosítja e szolgáltatás hosszú távú gazdálkodási és működési jövőképét.
Forrás: Turizmus Online