A K&H egy 2002-es sajtóközleménye szerint még nagy lehetőségeket látott az üzletágban. A pénzváltás stratégiai célokat szolgált, mivel a partnereknél banki szolgáltatásokról is tájékozódhattak az ügyfelek. Tavaly augusztusban azonban már olyan feltételeket szabtak, amelynek hallatán az ügyfél maga mondta fel a szerződést. A zalaegerszegi Hotel Arany Bárányban 2003. szeptember 1. óta nem váltanak valutát – tudtuk meg a háromcsillagos ház vezetőjétől, Simonné Mester Ildikótól.
„Azért döntöttünk így, mert partnerünk, a K&H jelezte, hamarosan emeli az ügynöki díjakat.”
A vendég azóta euróban is kiegyenlítheti náluk számláját. A döntésben közrejátszott az is, hogy a 2002. július 1- jén érvénybe lépett törvény forrásigényes üzemeltetést, szigorú biztonsági intézkedéseket és túl sok adminisztrációt követelt meg a tevékenységet végzőktől. A háromcsillagosok közül a kormányrendelet megjelenésével sokan fel is hagytak a pénzváltással. A szállodák nehézségeit látva a jogalkotók is úgy döntöttek, a továbbiakban egyik kategóriában sem indokolt megkövetelni a pénzváltási tevékenységet. Ma már több magasabb kategóriájú szállodában is hiába keresik a vendégek a pénzváltó pultot. A négycsillagos Hotel Európa Fit eddig tartotta magát, de most a felmondás után ők is fontolgatják, hogy feladják a valutaváltói szolgáltatást.
"Az alacsony bevétel, illetve a jogszabállyal járó vesződségek nem indokolták a megtartását. Ráadásul új bankot is nehézkesen találnánk, mivel azok csak többmilliárdos forgalomnál állnak szóba az ügynökkel, és csak akkor adnak kedvező árfolyamot. Ráadásul magasak az ügynöki díjak is” – mondta el a hotel főkönyvelője, Magyarósiné Wimmer Csilla.
A balatonföldvári háromcsillagos Festival Hotelben semmiképpen nem kívánják megszüntetni a pénzváltói szolgáltatást, annak ellenére, hogy K&H partnerként rájuk is Canossa- járás vár. Az első bank, amelyet megkerestek, az Erste már jelezte, nem foglalkozik a tevékenységgel. Hitelintézettel kötött érvényes szerződés nélkül pedig 2002 nyara óta nem működhet pénzváltó, az uniós gyakorlatnak megfelelően. A Danubius Hotels Group is a K&H ügynöke volt – tudtuk meg a vállalat pr-igazgatójától, Palkó Lajostól.
„A Danubius vezetősége pillanatnyilag elemzi a kialakult helyzetet, mérlegeli a lehetőségeket és az információk birtokában hamarosan eldönti, hogyan alakul a pénzváltói tevékenység további sorsa a lánc házaiban.”
A szállodákhoz hasonlóan sok utazási iroda is fontolgatja, hogy felhagy a tevékenységgel, sőt már meg is tette az elmúlt másfél évben. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke, Molnár Gabriella szerint a K&H döntése „valószínűleg kevés utazási irodát érint, mivel legtöbbjük érdekeltség hiányában megszüntette a tevékenységet. Az 1-2 százalékos elérhető árrés nem fedezte a költségeket, különösen amióta a törvény a forrásigényes biztonsági intézkedéseket is kötelezővé teszi”. Hozzátette, ha a MUISZ-tagok igénylik, természetesen fellépnek érdekükben. A tapolcai Opus Idegenforgalmi Kft. ügyvezető igazgatója, Rákos Györgyi is fontolgatja, hogy felhagy a valutaváltói tevékenységgel. „Legfeljebb a zöldségesekhez és éttermekhez hasonlóan mi is elfogadjuk a valutát” – mondja az utazási szakember. Sok pénzváltó bezárt már a Balaton környékén. A 71-es főút mentén mindössze 3 helyen váltanak valutát a szezonban a Balatonfüred és Keszthely közötti szakaszon. „De hivatalos pénzváltási lehetőség híján a turisták szemében romolhat hazánk megítélése, elharapózhat az illegális valutaváltás, a becsapás, a hamispénz- forgalom. Ha mi mégsem mondunk le a tevékenységről, az főleg annak tudható be, hogy irodánként 400 ezer forintot áldoztunk a biztonsági óvintézkedésekre” - teszi hozzá. Madarász Gyula, a 162 pénzváltófiókkal rendelkező Exclusive change hálózat ügyvezető igazgatója több bankkal is tárgyal, napokon belül azonban dönteniük kell, mert könnyen kifuthatnak a 3 hónapos felmondási időből.
Aki velünk szerződik, jól jár, mert egy egész hálózatot bocsátunk a rendelkezésükre. Ezzel a bankok is tisztában vannak. De félő, a kicsik után nem kapkodnak úgy.”
Ez azért is aggasztó, mert a valutaváltással foglalkozó hitelintézetek közül csak néhány szereplő maradt a piacon az elmúlt fél év kétes történései után. Az üzletágból pár hónapja már kivonult a Volksbank és az Inter-Európa. Madarász Gyula szerint mivel az Erste felvásárolta a Postabankot, jövőre az utóbbi is felmond meglévő ügynökeinek. (Ezt a Postabank munkatársa kérdésünkre sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta). Az ügyvezető úgy tudja, az MKB fontolgatja, hogy felajánlja ezt a szolgáltatást azoknak a turisztikai cégeknek, amelyek számlájukat is náluk vezetik. Rajtuk kívül egyetlen igazán aktív, ügynöki hálózattal bíró bank marad a piacon, a Raiffeisen. Az ügyvezető szerint annak a banknak, amely átveszi a K&H 200 menesztett partnerét, alaposan megkell szűrnie a jelentkezőket. Meggyőződése, hogy kevés ügynöknél stimmelnek a forgalmi adatok. Tart azonban attól is, hogy a piac túlzott mértékben letisztul, és mindössze egykét valutaváltásra specializálódott hitelintézet marad. Egy magát megnevezni nem kívánó valutaváltó cég ügyvezetője úgy gondolja, „számos ügynök csak névlegesen tartott bankot, hogy eleget tegyen a jogszabályi feltételeknek. A pénzt viszont nem szállították be, így nem is hoztak profitot bankjuknak”.
A Raiffeisen Bank valóban aktív szerepet szán magának az üzletágban. Tölgyesi Zoltán, a vállalati üzletágvezető elmondta, a K&H egykori partnerei közül már 100-nál is többen keresték meg őket a partnerség lehetőségei után érdeklődve.
„A szerződéskötésnél a Raiffeisen Bank a jövőben is szem előtt tartja, hogy az ügynöki kör bővítése mindenkor igazodjon üzletpolitikájához, az árazás megfeleljen a piaci viszonyoknak, amelybe beépülnek a kormányrendeletben foglaltak betartatásához szükséges infrastrukturális és üzemeltetési ráfordítások.”