Ha valaki esetleg nem tudta: Az Egyesült Nemzetek Szervezete közgyűlése 2010-ben több mint 90 ország – köztük Magyarország – kiemelt támogatásával fogadta el az első világméretű közlekedésbiztonsági programot (Cselekvések Évtizede a Közlekedésbiztonságért 2011-2020). A program 2011. május 11-én vette kezdetét a közlekedésbiztonsági kockázatok tudatosítása, a cselekvésre ösztönzés és az együttműködés fontosságának hangsúlyozása jegyében. Május 11-e 2015 óta a Közlekedési Kultúra Napja Magyarországon.
„Biztonságosabbá teszi a közlekedést, ha résztvevői figyelmesebben, kulturáltabban viselkednek egymással” – mondta Mosóczi László közlekedésért felelős helyettes államtitkár a Közlekedési Kultúra Napja nyitó sajtótájékoztatóján 2017. május 11-én, Budapesten.
Egy friss közvélemény-kutatás adatai szerint a megkérdezettek mintegy négyötöde nemcsak a fenti állítással ért egyet, hanem hasznosnak tartja azt a kezdeményezést is, hogy minden évben egy napon kiemelten foglalkozzunk a közlekedési kultúrával Magyarországon. A Művészetek Palotájában megrendezett nyitó sajtótájékoztatón a közlekedésért felelős helyettes államtitkár mellett beszédet mondott Ledia Lazeri, az ENSZ Egészségügyi Világszervezet (WHO) Magyarországi Iroda vezetője, és Tóth János, a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) főtitkára.
Mosóczi László elmondta: „a KTE megbízásából nemrégiben elkészült kutatás szerint a magyarok alapvetően elégedettnek érzik magukat a közlekedés során. A válaszok alapján 71 százalékuk nagyon elégedett vagy elégedett, az elégedetlenek aránya mindössze 3 százalék. A viszonylag kedvező általános hangulat megőrzéséért a közlekedők tehetnek a legtöbbet: fokozott odafigyeléssel és kevesebb indulattal válhat kulturáltabbá és biztonságosabbá a közlekedés a hazai utakon.”
Az eseményen a helyettes államtitkár és Kassai Ferenc, a Budapest és Pest Megyei Mérnöki Kamara elnöke átadta az „Önkormányzatok a települések közlekedésbiztonságának növeléséért” minisztériumi pályázat díjait. A díjazottak jogszabályban előírt kötelező feladataik ellátásán túlmenően is tesznek azért, hogy útjaikon kevesebb közlekedési baleset történjen, lakóik kevesebb balesetet okozzanak, szenvedjenek el. 2017-ben Békéscsaba, Budakeszi, Budapest XVI. és XXII. kerülete, Deszk, Gödöllő, Ipolytölgyes, Jászberény, Kartal, Kékcse, Kunsziget, Leányfalu, Makó, Szarvas és Szekszárd települések érdemelték ki az elismeréseket. A Közlekedési Kultúra Napjáról és a programsorozat részleteiről a www.akozlekedesikulturanapja.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.
„Legyen minden nap a kulturált közlekedés napja!” — szólítanak fel az esemény honlapján. Tessék indexelni, a követési távolság nem játék, a bringás pedig sérülékeny! — tesszük hozzá mi.