Új, nemzetközi védjegyet szerzett Ferihegy

A minősítés igazolja, hogy a repülőtér-üzemeltető minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy az utasok és a személyzet biztonságát és egészségét garantálni tudja. A minősítési folyamat során független szakértők öt fókuszterületet vizsgáltak az utasterminálokon (tisztaság, vészhelyzeti készültség, egészségügy, levegő- és vízminőség, érdekelt felek bevonása) - közölte lapunkkal a Budapest Airport.

A Budapest Airport a koronavírus-járvány idején is élen járt az egészségügyi intézkedések bevezetése terén, és már hetekkel a hivatalos nemzetközi ajánlások közzététele előtt biztosította az azokban foglalt intézkedéseket. A repülőtér-üzemeltető az utasok és a személyzet védelmét folyamatos fertőtlenítő takarítással, a személyek közötti másfél méteres távolság betartatásával, térelválasztó plexik és kézfertőtlenítő állomások telepítésével, a szellőztetőrendszer kiegészítő karbantartásával és a megfelelő frisslevegős légcsere biztosításával, valamint az érintésmentes ügyintézés priorizálásával garantálta, az intézkedések jelentős részét pedig napjainkban is fenntartja.

A világjárvány az elmúlt években tehát arra is rámutatott, hogy épített környezetünk minősége milyen nagy szerepet játszik egészségünk megőrzésében, épp ezért a Budapest Airport áttekintette és tovább fejlesztette a biztonságos utasélményhez szükséges folyamatait, az egészségvédelem mellett kiemelt figyelmet fordítva a vészhelyzeti készültségre is. Ez azt jelenti, hogy a repülőtér-üzemeltető minden lehetséges intézkedést megtesz egy esetleges vészhelyzet – legyen az akár járvány, akár más, a repülés és az utasok biztonságát potenciálisan fenyegető körülmény - gyors és hatékony kezelésének előkészítéséért. Annak érdekében, hogy ezeket a folyamatokat a lehető legtöbb oldalról megvizsgálja és válságálló működését alátámassza, a Budapest Airport jelentkezett a WELL Health-Safety Rating nemzetközi minősítéshez szükséges szigorú akkreditációs folyamatra.

A  minősítés célja, hogy a vállalatok tulajdonosait és üzemeltetőit támogassa a személyzet, a látogatók és más érdekelt felek egészségének megóvásában. A vizsgálat öt területre terjed ki: takarítási és fertőtlenítési eljárások, vészhelyzeti készültségi programok, egészségügyi szolgáltatási erőforrások, levegő- és vízminőség-menedzsment, illetve érdekelt felek bevonása és kommunikáció.

A folyamat a WELL Health-Safety pecsét megszerzésével zárul, amely egy adott vállalat az általa működtetett épület látogatóinak egészsége és jóléte iránti elkötelezettségét jelzi. A minősítési folyamatra jellemzően irodaépületek és szállodák üzemeltetői vállalkoznak, a repülőterek sorában viszont a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér az egyik első, amely elindult a minősítéshez vezető úton, és az utasforgalmi-közösségi területekre vonatkozóan meg is szerezte azt. A minősítést korábban európai légikikötő nem, kizárólag amerikai és kanadai repülőtér kapta meg.

„A repülőtér termináljai egészségvédelmi és biztonsági szempontokból is speciális területnek számítanak; egyetlen nap alatt akár több mint ötvenezer ember is megfordulhat itt, munkatársaink pedig a nap 24 órájában teljesítenek szolgálatot. Egy ilyen, sokféle helyről érkező embereknek helyet adó, nyüzsgő létesítmény biztosítása kiemelt odafigyelést és szakértelmet, és sok esetben különleges eszközöket igénylő feladat” – mondta Eiszrich László, a Budapest Airport műszaki vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: „A minősítési folyamat során szigorú feltételeknek kellett megfelelnünk; a terminálok tisztasága, a levegő és a víz minősége mellett azt is megvizsgálták a szakemberek, hogy egy esetleges vészhelyzet esetén mennyire válságálló a Budapest Airport stratégiája. Büszke vagyok rá, hogy kiálltuk a próbát, hiszen ez is mutatja, hogy a repülőterünk teljesen biztonságos.”

A legfontosabb egészségvédelmi intézkedések a világjárvány lecsengésével is érvényben maradtak a repülőtéren; az érintésmentes megoldások prioritást élveznek, és a kihelyezett kézfertőtlenítő állomások is megmaradtak. A Budapest Airport emellett kiemelt figyelmet fordít a terminálok levegőminőségére; rendszeresen felülvizsgálja a szellőzőberendezéseket, a repülőtéri folyamatokat pedig úgy alakítja, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentse a kilélegzett részecskéknek való kitettséget. A vállalat a személyzet egészségének védelmét is szem előtt tartja; munkatársai számára több egészségügyi szolgáltatáshoz biztosít hozzáférést, a koronavírus-járvány kapcsán pedig kifejezetten támogatta az immunizációt, vagyis az oltás felvételét.

A most megszerzett WELL Health-Safety Rating tanúsítvány elismeri a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér elkötelezettségét az egészségügyi és biztonsági intézkedések előtérbe helyezése iránt, összhangban az ICAO Tanács Légiközlekedés Fellendítési Munkacsoportjának ajánlásaival, az EASA és az ECDC közös Légiközlekedési Egészségügyi és Biztonsági Protokolljával és az ACI EUROPE egészséges repülőtéri utasélmény biztosítására vonatkozó irányelveivel.


Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat

Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat 

Alaposan felgyorsították a jegykiadó automaták telepítését.
Egyenruhák az elit csapat részére

Egyenruhák az elit csapat részére 

Az Emirates bemutatta új egyenruháját.
A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe

A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe 

A Lufthansa 41 százalékos részesedést szerez az ITA Airwaysben.
Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak

Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak 

A tíz legviharosabb útvonal közül nyolc ugyanabban az országban kezdődik vagy végződik.
Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép?

Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép? 

A Wizz Air utasai körében végzett legfrissebb felmérésének eredményei szerint a válaszadók 71 százaléka úgy véli, hogy a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) hozzájárulhat a légiközlekedés karbonlábnyomának csökkentéséhez.
Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba

Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba 

A Scoot fapados légitársaság bejelentette, hogy új járatot indít Bécsből Szingapúrba ez év június 3-tól.
Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók

Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók 

A tájékoztatás szerint a 2024-es év Magyarország történetének legnagyobb légiforgalmát hozta, összesen 1 millió 144 ezer repülőgép érintette a hazai légteret, ami havi bontásban átlagosan több mint 95 ezer.
Bajban a Boeing?

Bajban a Boeing? 

Nagyjából harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Járatnyitás Isztambulból Bengáziba

Járatnyitás Isztambulból Bengáziba 

A török légitársaság 2025. január 14-től ismét elindította járatait Líbia felé, isztambuli indulással.
Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv  járatpár

Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv járatpár 

A Wizz Air 2025. január 15-től kezdődően ismét elindította a Budapest és Tel-Aviv közötti közvetlen járatait.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.