Uniós pénzből zöldít a Budapest Airport

A Budapest Airport is tagja annak a konzorciumnak, amely STARGATE nevű fenntarthatósági projektje keretében közel 25 millió eurós támogatást nyert el az Európai Bizottságtól. A projekt keretében a Budapest Airport 1,53 millió euró értékben valósíthat meg fejlesztéseket, amelynek 70%-át (1,07 millió eurót) az Európai Unió biztosítja, a fennmaradó összeget pedig a Budapest Airport állja. A repülőtér-üzemeltető feladata egy papírmentes, felhőalapú légiáru-kezelési rendszer kifejlesztése és megteremtése lesz, további, elsősorban a terminált, az energiahatékonyságot és forgalmi fejlesztéseket érintő fenntarthatósági projektekkel együtt - tájékoztatta lapunkat a Budapest Airport.

A Budapest Airport fenntarthatósági törekvéseinek egyik legfontosabb alappillére a szén-dioxid-kibocsátás folyamatos csökkentése, ennek elismeréseként már negyedik éve tudhatja magáénak az ACI karbonsemleges minősítését. A budapesti repülőtér üzemeltetője ezért, céljaival összhangban, csatlakozott egy, a brüsszeli, az athéni és a toulouse-i repülőteret, illetve 18 egyéb, nem repülőtéri tagot magába foglaló konzorciumhoz, amely a légiközlekedési iparág fenntarthatóságának fejlesztését célzó, sikeres EU-s finanszírozási pályázatot nyújtott be. Több hónapnyi előkészítő munkát követően a konzorcium és az Európai Bizottság közötti szerződést 2021. szeptember 6-án aláírták.

A fenti repülőtereket, illetve további vállalatokat, kormányzati szerveket, valamint kutatási és tudományos intézményeket tömörítő konzorcium STARGATE (SusTainable AiRports, the Green heArT of Europe – Fenntartható Repülőterek, Európa Zöld Szíve) elnevezésű projektjével pályázott az Európai Bizottság Horizon 2020 nevű pályázati keretprogramjában, és a 16 pályázó közül a nyertesek közé került. A felhívásra konzorciumok nyújthatták be pályázataikat, hogy innovatív megoldásokkal járuljanak hozzá az Európai Bizottság Green Deal elnevezésű, hosszú távú, karbonsemlegességet célzó programjához, és ezáltal egy zöldebb Európához.



A STARGATE küldetése olyan innovatív megoldások kifejlesztése, tesztelése és megvalósítása, amelyek jelentősen fenntarthatóbbá teszik a repülőtéri ökoszisztémát. A mindennapi üzemelés szintjén, konkrét rövid- és középtávú zöld megoldásokat fog kínálni az európai repülőterek számára, intelligens, multimodális közlekedési csomópontokat hozva létre, példát mutatva más európai és Európán kívüli repülőtereknek. Ilyen zöld megoldás például egy olyan digitális iker technológia kifejlesztése, amely a repülőterek 3D-s lemodellezésével képes feltérképezni a működési folyamatokat. Ez alapján célkitűzéseket határoznak meg, melyek a "Bold 2050 Vision” nevet kapják. Másik kiemelt megoldás a fenntartható repülőgép-üzemanyag (sustainable aviation fuel – SAF) létrehozása, amely megvalósításhoz gazdasági elemzéseket és üzleti modelleket dolgoznak ki, melyeket később személyre szabottan alakíthatnak a repülőterek a saját igényeikhez. A további kezdeményezések közé tartozik egy felhőalapú, papírmentes légiáru-kezelési rendszer kifejlesztése és bevezetése, valamint egyéb fenntartható, elsősorban a terminált, az energiahatékonyságot és a forgalmi fejlesztéseket érintő projektek.

A STARGATE projekthez való csatlakozás csak egy a számos erőfeszítés közül, amelyet a Budapest Airport a fenntartható jövő érdekében tesz. A repülőtér-üzemeltető 2019-ben csatlakozott az ACI NetZero by 2050 kezdeményezéséhez, ám ennél ambiciózusabb célt tűzött ki maga elé: a káros, üvegházhatású gázok kibocsátását 2050-nél sokkal hamarabb nullára kívánja csökkenteni, egy részletes, jelenleg kidolgozás alatt álló nettó zéró karbon ütemterv mentén. Ennek érdekében egyre több új technológiai és energiahatékonysági megoldást alkalmaz, például modern szigetelési és fűtési rendszereket, LED-es világítást, napelemeket, valamint elektromos, illetve hibrid járműveket és földi kiszolgáló eszközöket. Így a repülőtér-üzemeltetőnek tíz év alatt sikerült az egy utasra jutó szén-dioxid-kibocsátást a korábbi érték közel egyharmadára csökkentenie. A Budapest Airport nincs egyedül a környezettudatos működésben; Greenairport programjában már több mint 40, a repülőtéren működő szervezet vesz részt, amelyek közösen dolgoznak a repülőtér környezeti hatásainak csökkentésén. Ez már most fontos fókuszterület a Budapest Airport számára, és az elkövetkező évtizedben az is marad majd, ahogy a vállalat végighalad a nettó zéró kibocsátás felé vezető úton.



Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat

Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat 

Alaposan felgyorsították a jegykiadó automaták telepítését.
Egyenruhák az elit csapat részére

Egyenruhák az elit csapat részére 

Az Emirates bemutatta új egyenruháját.
A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe

A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe 

A Lufthansa 41 százalékos részesedést szerez az ITA Airwaysben.
Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak

Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak 

A tíz legviharosabb útvonal közül nyolc ugyanabban az országban kezdődik vagy végződik.
Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép?

Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép? 

A Wizz Air utasai körében végzett legfrissebb felmérésének eredményei szerint a válaszadók 71 százaléka úgy véli, hogy a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) hozzájárulhat a légiközlekedés karbonlábnyomának csökkentéséhez.
Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba

Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba 

A Scoot fapados légitársaság bejelentette, hogy új járatot indít Bécsből Szingapúrba ez év június 3-tól.
Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók

Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók 

A tájékoztatás szerint a 2024-es év Magyarország történetének legnagyobb légiforgalmát hozta, összesen 1 millió 144 ezer repülőgép érintette a hazai légteret, ami havi bontásban átlagosan több mint 95 ezer.
Bajban a Boeing?

Bajban a Boeing? 

Nagyjából harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Járatnyitás Isztambulból Bengáziba

Járatnyitás Isztambulból Bengáziba 

A török légitársaság 2025. január 14-től ismét elindította járatait Líbia felé, isztambuli indulással.
Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv  járatpár

Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv járatpár 

A Wizz Air 2025. január 15-től kezdődően ismét elindította a Budapest és Tel-Aviv közötti közvetlen járatait.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.