A Louvre-t és az Orsay múzeumot is bezárták Párizsban

Tucatnyi Szajna-parti kulturális intézményt zártak be pénteken Párizsban az elrendelt árvízriasztás miatt, a zárva tartó intézmények között van a Louvre és az Orsay múzeum, a nemzeti könyvtár létesítményei és több koncerthajó is.

A Szajna vízszintje péntek reggelre meghaladta az öt és fél méteres magasságot, napközben 6 méteren tetőzhet és helyenként ki is önthet a medréből. A 12. kerületben reggel néhány utcán 20 centiméteres magasságban hömpölyögött a víz.

A Szajna felső rakpartján álló Louvre-ban pénteken a múzeum mintegy háromszáz dolgozója megkezdte a műkincsek egy részének biztonságba helyezését. Az árvíz által fenyegetett földszinti és alagsori raktárakból az emeleti termekbe hordják át műkincseket.

A raktárak kiürítésére 2003 óra rendelkeznek vészforgatókönyvvel a nagy párizsi múzeumok. Jóllehet nem tudni, pontosan hány műtárgyat kell a helyéről elmozdítani, a feladat óriási, a párizsi prefektúra szerint ugyanis legalább 72 órára lenne szükség ahhoz, hogy a teljes múzeumot kiürítsék. A Louvre ezért is tervezi, hogy áthelyezi raktárát a lensi fiókmúzeumába, de az csak 2018-tól áll majd rendelkezésre.

A Louvre egyébként évek óta kiképzi munkatársait a műkincsek biztonságos evakuálásra, legutóbb március 8-án tartottak ilyen gyakorlatot az iszlám művészetek részlegében. A közelmúltban épült szárny vízelzáró ajtókkal és speciális szivattyúkkal is rendelkezik. A Louvre mindegyik részlegének megvan a saját vészforgatókönyve a műkincsek gyors elcsomagolására.

A világ egyik legnagyobb múzeumával szemben, a Szajna másik partján álló Orsay Múzeumban is hasonló riasztást léptettek életbe, ott is megkezdődött a műtárgyak felhordása a földszinti termekből a felsőbb szintekre.

Nem nyit ki pénteken a Francois Mitterrand Nemzeti Könyvtár két létesítménye sem, amelyek szintén a Szajna-parton állnak.

A nap folyamán több olyan rendezvény is elmarad, amelyet koncerthajókon hirdettek meg, minthogy azok a vízemelkedés miatt jelenleg nem megközelíthetők.

Az alsórakpartot már szerdán lezárták a forgalom elöl, ami jelentős dugókat okoz az egész városban, a hajózás tilos a folyón.

A párizsi agglomerációban a Szajna mentén haladó regionális vasúthálózat (RER) C vonala pénteken sem működik. A metró viszont menetrendszerűen közlekedik, bár egyes metróállomásokon gondot okoz az itt-ott beszivárgó víz.

Az előrejelzések szerint Párizsban egész hétvégén magas lesz a vízállás, s a vízszint csak vasárnap kezd csökkeni.

Párizst ugyanakkor nem fenyegeti az 1910-eshez hasonló katasztrófa, amikor is a Szajna elérte a 8,42 méteres magasságot, elárasztotta a metrómegállókat és lebénította az egész fővárost, de megközelítheti az 1982-es árvízhelyzetet, akkor 6,12 méteren tetőzött a Szajna.

A Párizstól délre található megyében, Seine-et-Marne-ban továbbra is legmagasabb fokú a riasztás, itt a több napi esőzéseket követően ezreket kellett evakuálni, és még pénteken is mintegy hétezren voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat, mert számos városban az utcákat félméteres, egyes helyeken kétméteres víz lepte el. Tizenkét másik Párizs környéki megyében eggyel alacsonyabb fokozatú az árvízi riasztás.

Forrás: MTI


Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére

Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére 

Egy olasz mérnök nem kevesebbet javasol, mint hogy szó szerint megemeljék a süllyedő várost.
Ankara az UNESCO listáján

Ankara az UNESCO listáján 

Ankarát, Törökország fővárosát, hivatalosan is bejegyezték a világörökségi várományosi listára.
MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció

MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció 

Ahol a mennyország a Földre költözött.
Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben

Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben 

Tavaszi B2B workshop roadshow Bukarestben és Kolozsvárott.
Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén

Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén 

A gyönyörű Taorminában – ahol a Fehér Lótusz című amerikai filmsorozat második évada játszódik – minden olyan volt, mint vélhetően a forgatás idején.
A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat

A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat 

Április közepétől hivatalosan megtiltották az izraeli útlevéllel rendelkezők beutazását „válaszul az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett folyamatos atrocitásokra és népirtásra”, közölte a kormány.
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.