Nem unjuk még Londont, de szerettünk volna megmerítkezni egy jó kis szigetországi feelingben, ahol harapni lehet a levegőt, minden zöld és misztikus, no és békés. Akár találós kérdés is lehetne, hogy vajon hol található meg mindez. Igen, Wales-ről, a kelták, a dalok és kastélyok földjéről van szó (ami ugye nem egyenlő Angliával). II. Erzsébet halála miatt az ország egyébként épp tavaly kapott új feljebbvalót, Károly herceg után immár Vilmosé a Wales hercege cím. Sőt: a királynő kedvenc kutyái, a corgie-k is Wales-ből származó faj.
Wales fővárosa, Cardiff is nagy élmény, mi azonban Swansea-ba, Wales második legnagyobb városába tartunk a szállásunk felé. Az állomásokon egyébként már sorra kétnyelven tüntetik fel a városok nevét, a vonaton is angolul, illetve keltául mondják be a tudnivalókat. Wales például Chymru, Cardiff Caerdydd, Swansea pedig Abertawe wales-i nyelven. Jelenleg a lakosság közel harmada beszéli a walesi nyelvet.
A nemzet jelképe a 9. századból eredeztethető vörös sárkány (dragon), így stílusosan az erre keresztelt hotelben letesszük csomagjainkat, s irány az első autentikus pub, ami az utunkba esik, hiszen csak egy finom Guinness után fedezhetjük fel a kisvárost. Kicsivel több, mint 3 fontot fizetünk érte, azaz jóval kevesebbe kerül, mint Magyarországon bárhol, ahol egyes helyeken már 2000 forintot is elkérnek a barna sörök királyáért. A híres fish & chips is csak 5 font, pedig hatalmas adag.
Swansea különleges hangulata
A Tawe folyó holtágában található déli kikötőbe érve megkönyörül az idő rajtunk, az erős szél átmenetileg elfújja a felhőket, így a csatornák között napsütésben bóklászva érünk ki a viharos Ír-tengerhez, ahol a mediterrán tengerpartól teljesen eltérő, ám elragadó hangulat fogad minket Swansea Bay-en. Fürdeni ugyan nem tudunk, de azt mondják, nyáron pezseg az élet a homokdűnéken, sőt, a hatalmas hullámok miatt egy-két strandját a szörfösök mekkájaként emlegetik. Azt jósolják, hogy a klímaváltozás miatt robbanás előtt állnak ezek az északi fürdőhelyek.
Több a bárány, mint a lakos
Prembrokeshire-be átvonatozva az eső áztatta ablakokon át aztán kibontakoznak Wales valódi színei. A kanyargó folyók, patakok és tengerparti területek között a zöld mesterségesen kikeverhetetlen, soha nem látott árnyalatai suhannak el, ahogy rohan a táj. Nem is csoda, ennyi csapadéktól harsognak a színek, rohamtempóban nőnek a növények, amit a legelésző állatok kezelésbe is vesznek. Állítólag Wales-ben több bárányt tartanak, mint ahány ember él az országban, és a kastélyok egy négyzetméterre jutó száma is meghaladja minden országét.
Érdemes ellátogatnia a Pembrokeshire Cost Nemzeti Parkba, de ha csak Wales legnagyobb magántulajdonban lévő, az 1093-ban épült prembrokeshire-i kastélyra van idő, az is felér egy csodával.
Vár minket Ryan Reynolds csapata
Az észak-walesi Wraxhem azzal vált 2020 óta világhírűvé, hogy Ryan Reynolds és Rob McElhenney lettek a világ egyik legrégebbi focicsapatának új tulajdonosai, melyről a Netflix még sorozatot is készített. Talán ennek is köszönhető, hogy tavaly szeptemberben végre városi rangot kapott a városka. Kicsit vissza Ryan Reynoldshoz, aki nem ismerné: legismertebb filmje a Deadpool 2016-ból, amit még Golden Globe-ra is jelöltek. Üzlettársa, Rob szintén színész egyébként, a Felhőtlen Philadelphia című kultikus sorozataban vált ismertté, Danny DeVito oldalán.
Bár Ryan-nel nem sikerült összefutnunk, de a csapat egy meccsét sikerült kifognunk. De nem a stadionban, hanem a tövében álló, híressé vált Turf kocsmában szurkolhattunk a helyi erőkkel, ami óriási élmény, pedig nem is a Premier Liege-ről van szó. Ám Wraxhemban is meg kellett állapítanunk, hogy minden pub olyan hívogató az osztott ablakaival, a jókedvű vendégeivel, hogy nehéz ellenállni nem mindegyikben elfogyasztani a rengeteg sörféle egyikét a helyi specialitás után, a pitébe rejtett marharagut zöldborsóval és barna sörös szósszal.
És ha lehet, ne hagyjuk ki Walesben a Conwy folyó torkolatában álló, 1200-as években épült kastélyt sem, amely nemcsak Wales egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, de a világörökség része is. Ott aztán olyan erősen arcul csapja az embert a történelem, no és a hamisítatlan időjárás, hogy stílusosan kénytelen legurítani a hangulatos pubok egyikében egy whiskey-t.
A teljes cikk Klasszis Csoport-beli laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán található.
Forrás: Privátbankár.hu