A zöld ötven árnyalata

Bár itthon még tombolt az indiánnyár, Wales igazi brit idővel, zuhogó esővel és egyre zordabb szélviharral várt minket. Nem csoda tehát, hogy örültünk, amikor a pilóta letette a durván ingatag repülőt. Pedig ez még csak az Ágnesre keresztelt orkán kezdete volt, és Ryan Reynoldssal sem találkoztunk.  

Nem unjuk még Londont, de szerettünk volna megmerítkezni egy jó kis szigetországi feelingben, ahol harapni lehet a levegőt, minden zöld és misztikus, no és békés. Akár találós kérdés is lehetne, hogy vajon hol található meg mindez. Igen, Wales-ről, a kelták, a dalok és kastélyok földjéről van szó (ami ugye nem egyenlő Angliával). II. Erzsébet halála miatt az ország egyébként épp tavaly kapott új feljebbvalót, Károly herceg után immár Vilmosé a Wales hercege cím. Sőt: a királynő kedvenc kutyái, a corgie-k is Wales-ből származó faj.

 

Wales fővárosa, Cardiff is nagy élmény, mi azonban Swansea-ba, Wales második legnagyobb városába tartunk a szállásunk felé. Az állomásokon egyébként már sorra kétnyelven tüntetik fel a városok nevét, a vonaton is angolul, illetve keltául mondják be a tudnivalókat. Wales például Chymru, Cardiff Caerdydd, Swansea pedig Abertawe wales-i nyelven. Jelenleg a lakosság közel harmada beszéli a walesi nyelvet.

A nemzet jelképe a 9. századból eredeztethető vörös sárkány (dragon), így stílusosan az erre keresztelt hotelben letesszük csomagjainkat, s irány az első autentikus pub, ami az utunkba esik, hiszen csak egy finom Guinness után fedezhetjük fel a kisvárost. Kicsivel több, mint 3 fontot fizetünk érte, azaz jóval kevesebbe kerül, mint Magyarországon bárhol, ahol egyes helyeken már 2000 forintot is elkérnek a barna sörök királyáért. A híres fish & chips is csak 5 font, pedig hatalmas adag.

Swansea különleges hangulata

A Tawe folyó holtágában található déli kikötőbe érve megkönyörül az idő rajtunk, az erős szél átmenetileg elfújja a felhőket, így a csatornák között napsütésben bóklászva érünk ki a viharos Ír-tengerhez, ahol a mediterrán tengerpartól teljesen eltérő, ám elragadó hangulat fogad minket Swansea Bay-en. Fürdeni ugyan nem tudunk, de azt mondják, nyáron pezseg az élet a homokdűnéken, sőt, a hatalmas hullámok miatt egy-két strandját a szörfösök mekkájaként emlegetik. Azt jósolják, hogy a klímaváltozás miatt robbanás előtt állnak ezek az északi fürdőhelyek.

Több a bárány, mint a lakos

Prembrokeshire-be átvonatozva az eső áztatta ablakokon át aztán kibontakoznak Wales valódi színei. A kanyargó folyók, patakok és tengerparti területek között a zöld mesterségesen kikeverhetetlen, soha nem látott árnyalatai suhannak el, ahogy rohan a táj. Nem is csoda, ennyi csapadéktól harsognak a színek, rohamtempóban nőnek a növények, amit a legelésző állatok kezelésbe is vesznek. Állítólag Wales-ben több bárányt tartanak, mint ahány ember él az országban, és a kastélyok egy négyzetméterre jutó száma is meghaladja minden országét.

Érdemes ellátogatnia a Pembrokeshire Cost Nemzeti Parkba, de ha csak Wales legnagyobb magántulajdonban lévő, az 1093-ban épült prembrokeshire-i kastélyra van idő, az is felér egy csodával.

Vár minket Ryan Reynolds csapata

Az észak-walesi Wraxhem azzal vált 2020 óta világhírűvé, hogy Ryan Reynolds és Rob McElhenney lettek a világ egyik legrégebbi focicsapatának új tulajdonosai, melyről a Netflix még sorozatot is készített. Talán ennek is köszönhető, hogy tavaly szeptemberben végre városi rangot kapott a városka. Kicsit vissza Ryan Reynoldshoz, aki nem ismerné: legismertebb filmje a Deadpool 2016-ból, amit még Golden Globe-ra is jelöltek. Üzlettársa, Rob szintén színész egyébként, a Felhőtlen Philadelphia című kultikus sorozataban vált ismertté, Danny DeVito oldalán.

Bár Ryan-nel nem sikerült összefutnunk, de a csapat egy meccsét sikerült kifognunk. De nem a stadionban, hanem a tövében álló, híressé vált Turf kocsmában szurkolhattunk a helyi erőkkel, ami óriási élmény, pedig nem is a Premier Liege-ről van szó. Ám Wraxhemban is meg kellett állapítanunk, hogy minden pub olyan hívogató az osztott ablakaival, a jókedvű vendégeivel, hogy nehéz ellenállni nem mindegyikben elfogyasztani a rengeteg sörféle egyikét a helyi specialitás után, a pitébe rejtett marharagut zöldborsóval és barna sörös szósszal.

És ha lehet, ne hagyjuk ki Walesben a Conwy folyó torkolatában álló, 1200-as években épült kastélyt sem, amely nemcsak Wales egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, de a világörökség része is. Ott aztán olyan erősen arcul csapja az embert a történelem, no és a hamisítatlan időjárás, hogy stílusosan kénytelen legurítani a hangulatos pubok egyikében egy whiskey-t.

A teljes cikk Klasszis Csoport-beli laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán található.

Forrás: Privátbankár.hu


A madridiak Balatonja a magyarok kedvence

A madridiak Balatonja a magyarok kedvence  

A magyarok körében azért is lett népszerű a terület, mert más spanyol régiókhoz képest jóval könnyebben megközelíthető.
Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt

Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt 

 „Mi vagyunk a nagy vesztesek” – mondják a párizsi kulturális szektorban dolgozók.
Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét

Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét 

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.
Prémium úti cél Törökországban

Prémium úti cél Törökországban 

A török félsziget a hírességek kedvenc "prémium” úti célja.
Pompeii, a betemetett város

Pompeii, a betemetett város 

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba.
Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb

Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb  

A Tunéziai Idegenforgalmi Hivatal budapesti képviselete a következő információt küldte szerkesztőségünkbe.
Magyarok nélkül megállna Ausztria

Magyarok nélkül megállna Ausztria 

Tíz év alatt több mint a duplájára nőtt a magyarok létszáma Ausztriában, ami napjainkban már meghaladja a 107 ezret.
Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban

Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban 

Ha a nyaralást Horvátországba tervezi, mindenképp érdemes felfedezni az Adriai-tengeren található természeti kincseket.
Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban

Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban 

A borravaló megítélése kultúránként és nemzetenként változó: ami az egyes országokban szokás, az egy másikban akár sértés is lehet. 
Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában

Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában 

Linz kirobbanóan sikeres a magyar látogatók körében is.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.