Engedélyezhetnék a tagállamok a belépést olyanoknak is, akiket a WHO által sürgősségi felhasználásra alkalmasnak minősített vakcinák valamelyikével oltottak be. Az utazóknak beoltottságukat a tagállami hatóságok által egyedi alapon kiadott tanúsítvánnyal, vagy az Európai Bizottság által egyenértékűnek elismert tanúsítvánnyal kell bizonyítaniuk, adta hírül az euronews.com portál.
Arra figyelmeztettek, hogy amennyiben a tagállamok felszámolják a negatív PCR-teszt bemutatását megkövetelő szabályozást, illetve a beoltottakra vonatkozó karanténkötelezettséget, akkor ezeket a szabályokat az EU-n kívülről érkező, szintén beoltott utazókra is érvényessé kell tenniük.
A tagországoknak lehetővé kell tenniük az EU-n kívüli országok tanúsítványainak elfogadását is, de szigorúan kell ellenőrizniük az igazolványok hitelességét, érvényességét és azt, hogy tartalmazzák-e az összes vonatkozó adatot. Lehetővé kell tenniük továbbá, hogy oltott szüleikkel az oltásban nem részesült gyermekek együtt utazhassanak, ha legalább 72 órával korábban kiállított negatív PCR-teszttel rendelkeznek.
A tagállamok az érkezés után további tesztkötelezettséget írhatnak elő - tették hozzá. Közölték, a nem alapvető utazásokra vonatkozó jelenlegi korlátozások enyhítését célzó javaslatát az Európai Bizottság az oltási programok végrehajtásában elért előrehaladásra és a globális járványügyi helyzet terén megfigyelhető fejleményekre hivatkozva tette közzé.
A turisztikai szektor üdvözölte a kezdeményezéseket. Mint a tudósításban szerepel, az ágazat 70 százalékos visszaesést könyvelt el 2020-ban az előző évhez képest. Eduardo Santander, az Európai Utazási Bizottság ügyvezető igazgatója: “ Kritikus, hogy megmentsük a nyári szezont, és segítsünk az ágazat szereplőinek nem csupán túlélni, hanem újra megélni a munkájukból”.
Majdnem 11 millió munkahelyet szüntetett meg átmenetileg vagy szüneteltett a jávány az az elmúlt egy évben európai turisztikai szektorban. Szakemberek szerint válságnak hosszan tartó hatása lesz az ágazatra. A koronavírus-variánsok megjelenése és az esetlegesen kialakuló további járványhullámok miatt az uniós bizottság új mechanizmus bevezetését is javasolta, mely lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy visszafordíthassák rendkívüli intézkedéseik több lépcsőben megvalósítani kívánt lazítását.
Az uniós szinten összehangolni szükséges mechanizmus annak kockázatát kívánja csökkenteni, hogy az aggodalomra okot adó vírusmutációk bejussanak az EU területére. Az Európai Unió első alkalommal tavaly június végén tette közzé azokat az országokat felsoroló listáját, amelynek állampolgárai korlátozásmentesen léphetnek be az EU-ba.
A listán jelenleg Ausztrália, Új-Zéland, Ruanda, Dél-Korea, Japán, Thaiföld, és Szingapúr szerepel. A listáról korábban lekerült Montenegró és Szerbia, Tunézia, Georgia, Kanada, Algéria, Marokkó és Uruguay. A Kínára vonatkozó korlátozásokat az unió akkor oldja fel, ha az a másik oldalon is kölcsönösen megtörténik ez. Andorra, Monaco, San Marino, a Vatikán, Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc állampolgárai szintén korlátozások nélkül utazhatnak be az unióba. Az az ország számít biztonságosnak, amelyben az új koronavírus-fertőzöttek számának növekedése az EU-s átlaghoz közeli vagy az alatti.
Forrás: Euronews