A 2520 méteren található Trifthüttet (Trift kunyhó) 2021-ben úgy megrongálta egy lavina, hogy azóta be kellett zárni.
A kunyhó felett már évek óta csökken az eljegesedés, aminek következtében nagyobb mértékű lavinákra kell számítani. Mivel a helyszín már nem biztonságos a menedékház számára, jövőre átköltöztetik, ahogy a 2901 méter magasan álló Mutthornhütte-ét is, amely a sziklaomlások miatt 2021 óta zárva is van, derült ki a Nemzetközi Hegymászó Szövetség cikkéből.
Mindezek oka a globális felmelegedésben keresendp, amely olvadást és a gleccserek zsugorodását okozza.
A helyzet különösen nehéz a Valais, Bernese Oberland és Graubünden (Grisons) régiókban. A Swiss Alpine Club (SAC) most először becsülte meg kunyhóinak az éghajlatváltozás hatásai miatti átalakításának költségeit, és úgy kalkuláknak, hogy öt-hét millió svájci frank (5,3–7,5 millió euró) szükség évente 2040-ig, amelyhez most új finanszírozási modelleket keresnek. A fenti két menedékház csereépületei a SAC jelenlegi 9 új építési és felújítási projektjéhez tartoznak.
„Az egyre nagyobb nyári szárazsággal járó vízhiány is gondokat okoz. Néhány évvel ezelőtt azt feltételezték, hogy legfeljebb minden ötödik kunyhónak lesznek vízellátási problémái, de a helyzet azóta súlyosbodott. Mivel ez a gond nagyon sok hüttét érint, az összköltség szintén magas.” – olvasható a telex.hu Szépkilátás blogján.
Növekszik a pusztító lavinák veszélye
Mint írják, miután a 3013 méteres Mittelaletschbiwakot 2019-ben hótömegek sodorták el, a SAC hozzávetőlegesen felmérte a menedékházakra leselkedő lavinaveszélyt is, amelyek alapján azt feltételezik, hogy a kunyhók több mint egynegyede van veszélyzónában. Ezeket szintén meg kell védeni valamilyen módon.
Ahogy Delang mondja a SAC kunyhók már most is rendkívül fenntartható tudatos működésnek minősülnek: „A SAC túlnyomó többsége a kunyhók nincsenek csatlakoztatva az elektromos hálózathoz; az energiaellátást lehetőség szerint kizárólag megújuló, helyi energiaforrással (általában víz, nap, szél, esetenként fa) biztosítják. Főzéshez azonban továbbra is gázt használnak. Az épületek többsége megújuló faanyag felhasználásával épült. De továbbra is a helikopteres szállításra hagyatkozunk a kunyhó felépítésében és üzemeltetésében.”