Egy máltai nonprofit szervezet, a Máltai Turisztikai Tanulmányok Intézete (ITS) és a helyi PDSA (Professional Diving Schools Association) együttműködésével egyedülálló tudományos programot hoztak létre, amelynek középpontjában a búvárkodás biztonsága, fenntarthatósága és a búvárkodási tevékenységek szakmai irányítása áll. Ez az első alapképzés a búváriparban.
Az új oktatási program célja, hogy tanulási programot kínáljon hallgatóinak a búvárkodás, az orvostudomány és a turizmus tökéletes kombinációjával. Az elméleti foglalkozásokat online, míg a gyakorlati foglalkozásokat Gozo szigetén tartják. A program búvároktatást is tartalmaz oktatói szintig. Azok a jelentkezők, akik már rendelkeznek szakmai ismeretekkel a búvárkodás terén, ezzel kiválthatnak bizonyos krediteket. Az RPL (Recognition Prior Learning, korábbi tanulmányok elismerése) előírásoknak megfelelően elismerik a búvár szakember képesítést, ha az ismeretüket és gyakorlatukat felmérő teszten sikeresen átmennek.
Az új program célja, hogy a búvár szakemberek és vállalkozások növeljék kompetenciájukat és jobban megértsék a búvárkodás kockázatait, valamint növeljék az adott iparághoz kapcsolódó kulcsfontosságú üzleti ismereteket. Modern vezetési szemléletet kapnak, amire régóta szükség van ebben az ágazatban is.
A programból a legjobban profitáló munkakör az ú.n. búvárigazgató illetve búvár üzletág vezető, aki oktatói, merülésbiztonsági tisztviselői, kutató / tudományos búvár, hiperbarikus kamraüzemeltetői, búvárorvosi technikusi és gázkeverői képesítéssel is rendelkezni fog.
Számos lelkes búvár álma válna valóra, ha hivatalos akadémiai címmel lehetősége nyílna ezen a területen magas szinten képzett szakemberré válni. Most pedig a Földközi-tenger egyik legismertebb merülési célpontjánál ezt el is lehet érni.
Miért épp Máltán indul ez az új oktatási forma?
A szigetcsoportra 2019-ben mintegy 2,77 millió beutazó turista érkezett. A látogatók megközelítőleg 6,5 százalék-a búvárkodott kisebb nagyon mértékben itt tartózkodása alatt. Ez évente körülbelül 182.000 búvár, havi 15.160 búvár, azaz naponta több mint 500! Nem rossz egy kis szigetország számára, amelynek teljes területe mindössze 316 km².
Máltán több mint 60 professzionális búvárközpont üzemel, amelyek kiválóságukról és kiváló minőségű szolgáltatásaikról ismertek. Tehát, ami a turizmust és a búvárkodást illeti, Málta az egyik legtapasztaltabb ország a világon. Története és a búvárkodás jelentősége miatt Málta és Gozo ideális helynek tűnik a projekt beindításához.
Hogyan áll össze az alapképzés?
A Búvárbiztonság Menedzsment alapképzés egy hat féléves szak, amely 32 hónapig tart, beleértve az LITP-t (14 hetes helyi szakmai gyakorlatot) és az IITP-t (12 hónapos nemzetközi szakmai gyakorlat).
A képzési program az alábbi kurzusokat foglalja magába:
- Oxigén elsősegélynyújtás és helyszíni neurológiai felmérés a búvárok és a szabadtüdős merülők számára – I
- Életveszélyes tengeri sérülések – I
- Alapkutatási operátor – I
- Kutatási szakember – I
- Búvár orvosi technikus – I
- Dúsított levegős búvár – I
- Gázkeverő – I
- Deep Diver 40 – I
- Szabadtüdős búvár – I
- Kutatóbúvár (tudományos búvár) – I
- Divemaster tanfolyam
- Nyíltvízi búvároktató – II
- Hazai helyzet
- Idegen nyelv a (Szálloda- és vendéglátóipari)
- Vendéglátás-számítástechnikai alkalmazások
- Bevezetés a turisztikai marketingbe
- Kvantitatív kutatási módszerek
- Alkalmazotti elkötelezettség és kapcsolatok
- Web 2.0 és alkalmazásai a turizmus, a kultúra és az örökség területén.
- Minőségi kutatási és innovációs módszerek
- Turizmus-gazdaságtan 1
- Turizmus-gazdaságtan 2
- Emberi erőforrás menedzsment a vendéglátásban
- Munkahelyi és üzleti egészség és biztonság a munkahelyen
- A búvárkodás kockázatai és orvosi vonatkozásai
- Búvárkodás műszaki szempontjai és búvárfelszerelés
- Jogi szempontok és előírások a búváriparban és a jogi felelősség kérdése
- Biztosítás és káresemény
- Veszélyazonosítás és kockázatértékelés (HIRA)
- Ökológiai szempontok – tudatosság
- DAN forródrót
- Nemzetközi kitekintés
- Gyermekgyógyászati alapellátás és segély, elsősegély – II
- Oxigén elsősegély – II
Forrás: www.visitmalta.com