Néhány nap alatt szinte teljesen összeomlott Olaszország turizmusa a múlt héten, döbbenetes számokról adott hírt a szektort képviselő szövetség, az Assoturismo Confesercenti. Hivatalos közleményükben azt írják, soha nem volt még példa ilyen súlyos válságra, még szeptember 11. sem okozott ekkora sokkot. Egyes országrészeken a szállásfoglalások 90 százalékát lemondták márciusra, például Rómában is, ahonnan összesen három koronavírussal fertőzött beteget jelentettek és ők is már felépültek.
Egészen júniusig nagy mértékben estek a foglalások, ami hatalmas érvágás lehet idén az olasz gazdaságnak, hiszen a GDP 13 százaléka a turizmusból származik. De a múlt hét globálisan is egyértelmű fordulópontot hozott az utazási hajlandóságban. A tőzsdék hangulata is jól mutatja, hogy az előző hét végéig kitartott az az optimista várakozás, mely szerint a vírus nem okoz világméretű problémákat, Kína és Dél-Korea a határain belül tudja tartani a fertőzést. Azzal, hogy Olaszországba, vagyis Európába is látványosan betört, ez az optimizmus látványosan elillant és jött helyette a soha nem látott bizonytalanság. A tőzsdék rekord mértékű eséseket produkáltak a múlt héten, a Wall Street még soha nem zuhant csúcsról korrekciós fázisba, vagyis tíz százalékot elérő visszaesésbe mindössze hat nap alatt. Áttört a gát, mindenki egyszerre parázott be.
A fő probléma az, hogy nagyon kevés a tény, kis túlzással senki nem tud semmit. Teljesen bizonytalan, hogy mikorra állítható meg a vírus terjedése, de valószínűleg nem lehet megúszni egy világjárványt. Az kiderült, hogy meglehetősen agresszívan fertőz a vírus, egy hordozó elég sok embernek átadja, ugyanakkor alacsony a halálozási ráta és magas azoknak az aránya, akiknél nem okoz tüneteket. Valószínűleg fertőz már jócskán a tünetek megjelenése előtt, tehát lehetetlen kiszűrni például reptéri lázméréssel. De a lényeg az emberek, a fogyasztók erre adott teljesen racionális reakciója: az óvatosság. Ennek része, hogy nem mennek közösségbe és inkább nem utaznak sehova addig, amíg véget nem ér a bizonytalanság, le nem cseng a járvány.
Forrás: Forbes